řezání/obrábění vodním paprskem

chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 1. 2017, 1:59

pěkná hračka, nemyslíte ?

https://www.youtube.com/watch?v=lHv_kc1bjEM
Přílohy
voda.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

1. 1. 2017, 4:45

Zrovna včera jsem na to video narazil. Hodně by mě zajímal povrch a přesnost, ale podle videa to vypadá hodně dobře. Kdysi jsem montoval držáky třmenů na Áčkovou celicu, taky řezaný vodním paprskem a už tehdy mě překvapila čistota řezu, tak počítám, že dnes to bude o deset levelů dál.
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

1. 1. 2017, 4:59

Vodní paprsek znám a je super, chodím do AWACu (i když jej někteří zde nemají v lásce), jedná se o jednu z mála technologií, která umožňuje řezat titan, tak aby nedošlo k tepelným změnám ve struktuře (blbě se to potom pokovuje).
Jeden z problémů vodního paprsku je vzniklý úkos, který činí tuším 0,2 mm na 10 mm tlustém materiálu. Někde to mám poznačené v práci. Takže s tímto se musí již předem dopředu počítat.
Hlavní nevýhodou je však cena, základní 3-oska stojí něco kolem 3 mega a 4-oska 3,5 mega. Cena je u všech výrobců +/- stejná (nevím jaká situace je teď, intenzivně jsem se o to zajímal 3 roky zpátky), kdyby k tomu aspoň dávali tu babu ve videu :D
Hlavní důvod vysoké ceny je vysokotlaké čerpadlo a tryska, která dá vysoký tlak a abrazivní materiál, který se přidává do vody.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

31. 1. 2017, 9:47

4rest píše:Vodní paprsek znám a je super, chodím do AWACu (i když jej někteří zde nemají v lásce), jedná se o jednu z mála technologií, která umožňuje řezat titan, tak aby nedošlo k tepelným změnám ve struktuře (blbě se to potom pokovuje).
Jeden z problémů vodního paprsku je vzniklý úkos, který činí tuším 0,2 mm na 10 mm tlustém materiálu. Někde to mám poznačené v práci. Takže s tímto se musí již předem dopředu počítat.
Hlavní nevýhodou je však cena, základní 3-oska stojí něco kolem 3 mega a 4-oska 3,5 mega. Cena je u všech výrobců +/- stejná (nevím jaká situace je teď, intenzivně jsem se o to zajímal 3 roky zpátky), kdyby k tomu aspoň dávali tu babu ve videu :D
Hlavní důvod vysoké ceny je vysokotlaké čerpadlo a tryska, která dá vysoký tlak a abrazivní materiál, který se přidává do vody.
Ad AWAC: a,tak ono je nás víc..Moje hloupost taky byla,že jsem je chtěl vyzkoušet..No,byla to lenost,mám svou oblíbenou firmu,kde mi vždycky vyšli vstříc,ale je to daleko. Tak jsem loni v létě oslovil tyhle sráče.(Za tím a vůbec za vším,zde napsaným si stojím a je to doložitelné) Poslal jsem jim výkresy k nacenění.Jo,dobrý,odsouhlaseno,přivezte materiál,za týden to bude(ta má firma to dělá na počkání,bylo to pár metrů řezu v nerezi,ale budiž,zákazník to týden vydrží,já pak sebou holt budu muset hodit).Tak budiž,domluveno,podklady předány,objednávka vystavena.Nechal jsem je být,že prý až to bude,zavolají..Za čtrnáct dnů jsem tam už nasranej zavolal sám.Prý že to není,lempl,co to ode mně přijímal,že se na to vysral a šel na dovolenou,přičemž to nepředal lemplovi č.2. ..Kdy to bude? Zítra,určitě. Po dvou dnech volám,že jestli je baví dělat ze mně debila.Prý proč..Tak další slib,že to bude,příští týden.Tak jsem jim rovnou napsal(písemně se to pak líp prokazuje),že jestli to opravdu chtějí dělat,bude to v tom termínu co už po několikáté změnili ,a za polovinu původně domluvené částky.To prý že nejde!Neva,obratem jsem to vyzvednul,tisíce výmluv proč se na to vysrali a hlavně ať prý o tom neinformuju vedení(při srdečném rozhovoru po telefonu jsem se totiž mezi dost sprostými nadávkami zeptal na telefon na vedení).Když jsem to vyzvedával,nepřišlo mi,že by byli nějak zasekaní prací,pár drobných zakázek jako ta má a jinak nikde nic-asi ani o zákazníky nestojí..Pak jsem si uvědomil,že jim za to co účtují stačí pár zakázek-tedy když to zvládnou udělat(těch co se tam vrací asi moc nebude)..Mrzelo mě,že neměli materiál svůj,nechal bych si to vyřezat a pak bych jim zavolal ať si to nacpou do fajfky..
Den potom,co jsem od nich mat. odvezl,objednáno u mé oblíbené nejmenované firmy,na další den domluven přísun materiálu ,vyřezali mi to obratem a za polovic.Awac se prostě nevyplatí,jsou to líní vychcaní lemplové každým coulem.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 1. 2017, 10:09

a proč neuděláš reklamu té tvé šikovné firmě?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

31. 1. 2017, 10:37

Nevim, já jsem u nich nechal řezat již spoustu (každý rok tak 10-15 zakázek) něco z titanu, mosazi, bílé litiny, niklu, nebo mědi a vždycky to udělali do dohodnutého týdne. Prostě tak jak jsme se dohodli, tak vše proběhlo. Je pravda že si nechávám řezat věci jen na 2D-cutu to co je na obrázku prvního příspěvku zatím nepotřebuji. Takže za mne spokojenost, ale je pravda že tohle na ně neslyším poprvé. Zase na druhou stranu jsem vždycky viděl plný regál zakázek a všechny mašiny v provozu, takže o práci asi nemají nouzi.

Jinak jsem do jisté míry dost splachovací, spolužáci na vejšce zásadně posílali do technické gumy na baterkách pouze mne. Je pravda že s tím dědou to bylo občas na delší lokte, ale když se člověk soustředil na ty plakáty na vratech garáže a neposlouchal jeho poznámky, tak se to dalo vydržet. Taky jsem byl ochotný jezdit nakupovat do GM na Křížíkovku, přestože to někteří brali jako trest nejvyššího kalibru. Takže jestli je někdo prudší povahy a vylítne na ně hned při prvním zádrhelu, tak pak někteří reagují tak že se zabejčí a dělají naschvál, to už jsem taky zažil. I když u některých, kteří si na ně stěžovali vím, že to jsou hodně velcí kliďasové, takže nevím.

Každopádně důležité je, že cena toho water cutu se pohybuje 2,5 mega a výše, takže to není moc levná záležitost.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2017, 6:42

no ja u awacu dopadl priserne
toho chlapka jsem vyrval do telefonu
pak jsem sal na vedeni
zpusobili mi velikou skodu nedodanim objednavky vcas

a to jsem taky vcelku splachovaci

taky by me zajimala alternativa

jinak bych musel az do ostravy
tak mam domluveny ze si vyrezu co bude treba na masine co jsem ozivoval

taky stala 2.5 M
ale je tak velika ze to hadam u awacu jeste ani nevideli
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 2. 2017, 8:17

dotaz k řezání vodou - toto by mělo být děleno vodou / železo 20mm - trochu mne překvapují natavené nálitky na předpokládám spodní straně řezu
a vrstva odlupujících se okují (?) na ploše řezu

nebo je to řezané jinak ?
Přílohy
DSCN5392.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

1. 2. 2017, 8:42

Voda pouze dělá horší povrch . Čím víc dolů tím víc je to zubatější . V podstatě se ten paprsek z hlediska dynamiky chová jako závaží na dlouhé šňůře. Takže třeba kopíruje zrychlování a zpomalování v rozích jako překmit . Hodně firem kdysi dělající CNC systémy jenom pro obráběcí klasické stroje pak na vodu hledělo jak tele na nové vrata :) .
Nutno dodržovat zrychlení / zpomalení , přesnost chodu . Všechno se kopíruje dolů čím silnější materiál tím více.
Olupující okuje bych tipoval na řezání kyslíkem nebo plasmu . :)
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 2. 2017, 8:54

To co je na fotce mi prijde jako rezane laserem
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2017, 9:17

Takhle u nás řežou plazmou.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

1. 2. 2017, 10:22

Tohle je z plasmy.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 2. 2017, 11:14

plazma mne také napadla - ale tu prý firma nemá, a na laser mi to připadlo hrubé, ty stopy/vlnky jsou do obloučku což bych u vody chápal, že paprsek uhýbá před řezem - ale mate mne to "natavení" okraje - tak teď nevím.

přidám ještě foto shora/zdola - na plazmu ale i laser mi to přijde málo opálené
Přílohy
DSCN5394.JPG
DSCN5393.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

1. 2. 2017, 11:24

Právě že na vodní paprsek to dáváme z toho důvodu, aby nedošlo k tepelnému ovlivnění okolí, třeba u titanu je to díky jeho relativně nízké tepelné vodivosti dost významné. Jinak bych to dával na laser, ale to bych zase nepozlatil místa v okolí řezu.
Tohle vážně vypadá na plazmu, protože teplota v místě řezu water cutem by neměla překročit 100°C (jinak by ti z místa řezu šla pára a né vodní mlha). Teda pokud ti železo nevyměnili za galium, tak by k tvorbě těch nálitků nemělo dojít.

Edit: tohle je na tuty z plazmy, prozrazuje to už jen ta "cestička" kolem řezu. Tmavší oblast, vzniklá tepelným namáháním.
Naposledy upravil(a) 4rest dne 1. 2. 2017, 11:36, celkem upraveno 1 x.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2017, 11:28

Tak to lžou,je to plazma .Ještě jsem šel kouknout na věci od laseru a je to bez těch prasečin vršek spodek .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ruzne jine fotecky videa a dokumenty“