Přebroušení kužele otočného hrotu

Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

3. 12. 2015, 11:00

Zdroj je "Strojírenská Výroba". Přesunul jsem článek na rajče, takže jestli někomu vadí a má tu moc ať ho smaže.

http://zbynaaa.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSCN5160.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 12. 2015, 11:58

Zbýňa píše:Zdroj je "Strojírenská Výroba". Přesunul jsem článek na rajče, takže jestli někomu vadí a má tu moc ať ho smaže.

http://zbynaaa.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSCN5160.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
drobná rada pro příště, neber to zle
ten obrázek jsem jen tak pro srandu prohnal Microsoft Picture managerem, to je standardní součást woken
pravá myš - otevřít obr. v programu - micro....
dále upravit obrázek - změnit velikost - přednastavená velikost 1024x762 pix - uložit
a už to má místo 2M jen 161 kB, čitelné je to úplně stejně, i při roztažení na celý 24" monitor se mi to kvalitou a čitelností jeví stejně
díky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

3. 12. 2015, 5:08

Habešan píše:Mohl bys prosím uvést zdroj toho článku???
Ta fotka vypadá poněkud "nevzhledně", na to že má 2MB.
Zrovna teď, když dochází místo na serveru...
Také by mě zajímalo, odkud to je, případně, co je tam zajímavého.

Jinak jsem dnes dostal chuť do toho přebroušení. Pořád jsem se bál, že mi bude zavazet ta luneta, ale vůbec ne a to jsem dokonce měl na brusce i kryt kotouče. :D
Broušení dopadlo perfektně, zítra koupím vazelinu a možná i sestavím. Potom napíši, jak je to s házivostí.
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

4. 12. 2015, 6:28

Tak jsem poskládal přebroušené hroty a s výsledkem jsem nadmíru spokojen. Tuk LV 2-3.
Házivost pouze v tisícinách, takže mohu všem kteří mají tuto možnost renovace doporučit.
Jen pro úplnost jsem to dělal tak, jak mě navedl Tumlik, tedy v lunetě a zadní konec v kleštině.
Je to určitě nejschůdnější varianta, než vymýšlet různé přídavné unášení.
Tímto to alespoň pro mně pokládám za uzavřenou záležitost a děkuji všem, kteří se na tomto vláknu podíleli.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

4. 12. 2015, 9:26

testone píše:...
drobná rada pro příště, neber to zle
ten obrázek jsem jen tak pro srandu prohnal Microsoft Picture managerem, to je standardní součást woken
pravá myš - otevřít obr. v programu - micro....
dále upravit obrázek - změnit velikost - přednastavená velikost 1024x762 pix - uložit
a už to má místo 2M jen 161 kB, čitelné je to úplně stejně, i při roztažení na celý 24" monitor se mi to kvalitou a čitelností jeví stejně
díky
Tu "standardní součást woken" jsem neznal, tak jsem se porozhlédl a zjistil, že kdo nemá novější MS Office (tuším v13), tak má smůlu, jako já :wink:
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2015, 10:09

u od xp je tam cosi v cem to jde taky
uz drahnou radku let ale microsoft nepouzivam tak si nepamatuju jak se to jmenuje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 994
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2015, 8:06

Miroslav Šára píše: Oprava otočných hrotů
Přetížení otočných hrotů způsobuje jejich brzké
znehodnocení. Špičky jsou buď zadřeny, ulomeny, nebo
házejí. U hrotů, které jsou již delší dobu v používání,
bývá zapotřebí vyměnit ložiska nebo přebrousit špičky.
Vždy bylo nutno celý otočný hrot rozebrat a špičku
zvláště přebrousit v kleštině v hrotové brusce. Takovéto
přerušování bylo obtížné vzhledem k pracnému vyrovnávání
špiček hrotů. Po slisování nám však hroty házely
více než 0,03 - 0,05 mm, a proto se jich mohlo
používat pouze pro hrubší práce.
Nynější způsob opravy tyto nedostatky plně odstranil.
Provozu neschopné hroty jsou zkoušeny na házení.
U hrotů, kde jsou vadná ložiska, se ložiska vymění
a promažou vazelínou. Na druhém konci špičky se
řezacím kotoučem Elcarbo rozbrousí drážka široká 1 mm
a 3 mm hluboká. Poté špičky otočných hrotů přebrušujeme
ve smontovaném stavu ve vřeteníku nástrojové
brusky BN-102.
Pouzdro vřeteníku, ve kterém je kuželovou částí hrot
upnut, je zajištěno proti otáčení stavěcím šroubem.
Z druhé strany pak zapadá do výřezu hrotu část kliky,
která je na druhém konci zbroušena ve tvaru šroubováku,
zapadajícího do výřezu špičky hrotu podle obrázku. Při
broušení používáme brusného kotouče na ostření
šroubových vrtáků El 99-60 L nebo 80 M. Střední část
kliky je ustředěna vložkou. Otáčením klikou pak špičku
otočného hrotu přebrušujeme. Po překontrolování hroty
bezvadně běží a povrch špičky je jakostní, jako u hrotů
nových. Máme-li v používaných otočných hrotech drážky,
přebrušujeme je již snadno bez demontáže ve velmi
krátkém čase. Házení je vymezeno na 0,005 mm a hrotů
se může v provozu dále používat.
Miroslav Šára
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
coviha
Příspěvky: 146
Registrován: 20. 9. 2014, 8:25

18. 11. 2017, 8:33

panove na hrot se nemusi davat žadne unašeče stači dotahnout předni ložisko jak se řika na krev aby se hrot netočil a mužete brousit
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

18. 11. 2017, 10:53

coviha píše:panove na hrot se nemusi davat žadne unašeče stači dotahnout předni ložisko jak se řika na krev aby se hrot netočil a mužete brousit
Když ti na tom, kolik ten hrot háže nezáleží, tak se to tak dá také udělat. Hrot by ale běžet měl.
Takto jen sčítáš nepřesnosti - přesnost Morse kuželu, házivost otvoru pro ložisko, opotřebení vlastního ložiska a samotného hrotu.
Milan
mmmichal
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 2. 2016, 12:07

4. 2. 2020, 12:48

Zdravím,
ja to robím takto:
Upnem hrot priamo do vretena sústruhu cez redukciu.
Indikátorom skontrolujem hádzanie na obrúsenej rovnej časti hrotu, pri jemne dotiahnutej prednej matici. /Treba najprv povoliť malú skrutku zboku/ Tým sa krúti hrot spolu s vretenom.
Ak je hádzanie príliš veliké, je skrivený trn hrotu, neriskujem poškodenie vretena vyrovnávaním, rozoberiem na súčiastky. Dá sa vyrovnať na nejakom starom vyheganom sústruhu, ktorého nieje škoda.
Väčšinou je hádzanie minimálne rádu pár stoviek.
V tomto prípade jemne doklepnem medeným kladívkom na nulu.
Pouzijem suportovú brúsku SBMT-2, malým nožovým suportom nastavím uhol podla indikátora.
Prebrúsim.
Dá sa to robiť aj tak, že povolím vpredu maticu, aby sa hrot otáčal, zastavím sústruh a ľavou rukou otáčam hrot prstom za rovnú časť, z druhej strany oproti kotúču. Pravou robím posuv.
Ospravedlňujem sa za prílišnú jednoduchosť, niesom strojar, len pokročilý kutil.
Zdravím
mirek42
Příspěvky: 187
Registrován: 29. 3. 2013, 3:15

4. 2. 2020, 9:43

hrot.JPG
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 2. 2020, 9:55

mmmichal píše: 4. 2. 2020, 12:48 V tomto prípade jemne doklepnem medeným kladívkom na nulu.
Ahoj,
keď je hrot v dutine vretena cez redukciu (t.j. napevno), ložisko je dotiahnuté, čo tým kladivkom doklepávaš na nulu? Podľa opisu sa zdá, že všetko je napevno.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 2. 2020, 10:37

zverodoktor píše: 4. 2. 2020, 9:55
mmmichal píše: 4. 2. 2020, 12:48 V tomto prípade jemne doklepnem medeným kladívkom na nulu.
Ahoj,
keď je hrot v dutine vretena cez redukciu (t.j. napevno), ložisko je dotiahnuté, čo tým kladivkom doklepávaš na nulu? Podľa opisu sa zdá, že všetko je napevno.
A kdyby to nešlo "vezmi si větší kladivo".
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 2. 2020, 10:49

Otočné hroty jsem vždy brousil následujícím postupem :

Vyčistit a promazat ložiska otočného hrotu. Seřídit případnou vůli.

Obrobkový vřeteník brusky vytočit na 30° // 60°vrcholových // raději nežli podle stupnice na kalibr.

Přes nedomlácené redukce upnout do kuželové dutiny vřeteníku brusky nakulato. Překontrolovat házivost upínacího kužele na hodinky otáčením vřetene brusky.

Pokud OK - zablokovat kolíkem otáčení vřetene. Na otočnou část hrotu nasadit unášecí srdíčko // ztenčené // a brousit stejně jako mezi hroty.
mmmichal
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 2. 2016, 12:07

5. 2. 2020, 6:16

zverodoktor píše: 4. 2. 2020, 9:55
mmmichal píše: 4. 2. 2020, 12:48 V tomto prípade jemne doklepnem medeným kladívkom na nulu.
Ahoj,
keď je hrot v dutine vretena cez redukciu (t.j. napevno), ložisko je dotiahnuté, čo tým kladivkom doklepávaš na nulu? Podľa opisu sa zdá, že všetko je napevno.
Ahoj,
doklepávam len stotiny mm, medeným kladívkom klepem, nie búcham , nie po kužely, ale po puzdre a to nie pri ložisku ale na strane tŕňa.
Ono toje síce napevno, ale nie je to moc silno narazené a usadím to na nulu.
Keď treba tak aj skúsim pootočiť tŕň.
Michal
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“