Nástroj ("nůž") pro řezání modulového závitu 0.6 - vyřešeno

Odpovědět
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

10. 10. 2016, 1:18

Ahoj vespolek,
potřebuji řezat závit modul 0.6 na šneka (tu závitovou tyč, co otáčí šnekovým kolem).
Nenašel jsem, že by existovaly nože nebo plátky pro modulový závit.

Jediné, co mne napadlo, je asi použít tvarovou kotoučovou frézu jako je
Obrázek
pro nekonečný počet zubů (135-nekonečno), tu upnout jako nůž a postupně řezat závit (jako se řeže metrický nebo trapézák atd)..
Nebo je na modulové závity jiný postup/nástroj?
Nebo je úplně zbytečné se trápit profilem závitu a stačí obyčejný metrický, ale s modulovou roztečí?

Pozor, jsem hobík :-) a mám jenom stroj typu 300, "vytuněný" by homemade a tumlíkovy zlepšeniny.

Díky za případné rady.
Naposledy upravil(a) lapa dne 10. 10. 2016, 5:52, celkem upraveno 1 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2016, 4:07

Modulový závit řežeš normálním lichoběžníkovým nožem broušeným na 30stupňů. Jediné co musíš dodržet, je právě to modulové stoupání. Jde o to, že ty závity šneka musí mít stejnou rozteč, jako je rozteč mezi jednotlivými zuby kola na roztečné kružnici. Je tedy jen otázkou, zda ho na té 300stovce kolečky nastavíš. Jestli jsem to dobře spočítal, tak by to stoupání mělo být pro modul 0,6 cca 1,885mm (rozteč = Pí x modul).
Něco na téma výpočty ozubených kol je zde: http://jova1.cz/dilna/zuby/zuby.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A jak se počítá opačně, kolo podle šneka, zde: http://jova1.cz/dilna/snekovy_prevod/sn ... revod.html" onclick="window.open(this.href);return false;
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

10. 10. 2016, 4:54

jova píše:Modulový závit řežeš normálním lichoběžníkovým nožem broušeným na 30stupňů. Jediné co musíš dodržet, je právě to modulové stoupání. Jde o to, že ty závity šneka musí mít stejnou rozteč jako je rozteč mezi jednotlivými zuby kola na roztečné kružnici. Je tedy jen otázkou, zda ho na té 300stovce kolečky nastavíš. Jestli jsem to dobře spočítal, tak by to mělo být pro modul 0,6 cca 1,885mm (rozteč = Pí x modul).
Něco na téma výpočty ozubených kol je zde: http://jova1.cz/dilna/zuby/zuby.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A jak se počítá opačně, kolo podle šneka, zde: http://jova1.cz/dilna/snekovy_prevod/sn ... revod.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky, asi za hodinu po dotazu jsem znejistěl, kouknul znova na Tumlíkovy stránky o závitech a do Černocha, a viděl, že dotaz je blbýýý.
Ale nestihnul jsem dotaz stáhnout a asi ho ani stahovat nebudu - třebas to poučí i někoho jiného.

Rozteč zubů - mám na to udělátko (HTML stránku generovanou z SQL skriptu pro všechny svoje kombinace kol pro závity a metrické / modulové / BSW závity), takže vím :) , že to má být pro m0.6 rozteč 1.8850 mm, což s mými koly bude 1.8852 mm, tj. chyba 0.0118 % - na 1000 je to asi 0.12 mm -zatím nevím, zda je to moc :-).
Takže si asi budu brousit radeco na trapéz závit a zkusím to říznout :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2016, 8:38

jova píše:.......Modulový závit řežeš normálním lichoběžníkovým nožem broušeným na 30stupňů.
Bude-li mít lapa běžné frézy s úhlem záběru 20st. pak nůž musí být nabroušený na 40 stupňů, na to pozor :wink: 30st. by byl šnek pro úhel záběru 15st. ty už se nepoužívají

Nabrousit si nůž ale není jen tak, abys vyřízl přesný šnek, kde si budeš jistý osovou vzdáleností šnek/šnekové kolo, musíš mít na tom noži nabroušeném v onom úhlu 40st. na jeho roztečné přímce míru pí x modul/2, roztečná přímka leží od vrcholu nože ve vzdálenosti mx1,25, měří se to zuboměrem :)
Nebo rozjíždět halabala nožem do neznámé hloubky a měřit zuboměrem zub v hloubce modulu :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

11. 10. 2016, 10:53

lapa píše:
jova píše:Modulový závit řežeš normálním lichoběžníkovým nožem broušeným na 30stupňů. Jediné co musíš dodržet, je právě to modulové stoupání. Jde o to, že ty závity šneka musí mít stejnou rozteč jako je rozteč mezi jednotlivými zuby kola na roztečné kružnici. Je tedy jen otázkou, zda ho na té 300stovce kolečky nastavíš. Jestli jsem to dobře spočítal, tak by to mělo být pro modul 0,6 cca 1,885mm (rozteč = Pí x modul).
Něco na téma výpočty ozubených kol je zde: http://jova1.cz/dilna/zuby/zuby.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A jak se počítá opačně, kolo podle šneka, zde: http://jova1.cz/dilna/snekovy_prevod/sn ... revod.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky, asi za hodinu po dotazu jsem znejistěl, kouknul znova na Tumlíkovy stránky o závitech a do Černocha, a viděl, že dotaz je blbýýý.
Ale nestihnul jsem dotaz stáhnout a asi ho ani stahovat nebudu - třebas to poučí i někoho jiného.

Rozteč zubů - mám na to udělátko (HTML stránku generovanou z SQL skriptu pro všechny svoje kombinace kol pro závity a metrické / modulové / BSW závity), takže vím :) , že to má být pro m0.6 rozteč 1.8850 mm, což s mými koly bude 1.8852 mm, tj. chyba 0.0118 % - na 1000 je to asi 0.12 mm -zatím nevím, zda je to moc :-).
Takže si asi budu brousit radeco na trapéz závit a zkusím to říznout :-).
Já bych brousil do špičky na 40 stupňů.
Pokud bych řezal do plastu, hliníku či mosazi asi bych obrousil do kulata starou frézu či závitník a a pak zabrousil do plochy.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2016, 5:00

Jasně, máte pravdu. Pokud ten šnek bude zabírat v ozubeném kole, které jsou dneska vesměs všechny dělané na úhel 20 stupńů musí tam být na šneku 40 stupňů. Těch 30 stupňů mi tam vlezlo z klasického trapézového závitu, které používám já jako šnek a dělám jím pak ty kola. Ani jsem si to neuvědomil. :oops:
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

11. 10. 2016, 6:27

Bude to řezání do 11109. Malý otočný stůl.
Doporučujete jenom radeco, nebo by na tu 11109 stačil i zlomený závitník (jak psal Z. Valter na měkčí materiály)? Těch už mám nasbíráno dost ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 10. 2016, 11:50

lapa píše:Bude to řezání do 11109. Malý otočný stůl.
Doporučujete jenom radeco, nebo by na tu 11109 stačil i zlomený závitník (jak psal Z. Valter na měkčí materiály)? Těch už mám nasbíráno dost ...
Pokud máš nějaký CoCr tak to by stačit mělo.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“