Jakou čelní frézu na srovnání plochy

Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 2. 2018, 9:41

no jenže ta síla a potřebný výkon bude nejvíc závislej na záběru a jelikož nic nepochopil a bude tu hodnotu tlačit na desetiny mm tak mu to asi i nějak vyjde.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 10:11

Mrosconi píše:Myslím že pochopil.
Takže co jsem podle Tebe nepochopil?
NEPOCHOPIL!! každý nástroj potřebuje optimální řezné podmínky ,pokud je nemá třeba tím šudláním je špatný povrch ,tupí se zbytečně nástroj a přetěžuješ mašinu a to nejenom výkonem vřetene ale hlavně tuhostí soustavy .Zákad je umět si vybrat, na velkou plochu třeba létající nůž, na hrubování potřebuješ menší nástroj u kterého nevznikají tak velké řezné síly. Tak že je jasné že nástroje které se snažíš naroubovat na tvoji hračku prostě pořádně fungovat nebudou,jednoduše musíš vybírat nástroje přiměřené tuhosti a výkonu stroje.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 10:47

Robo, mi to je jasné. Já ale v úvodu hned řekl, že to chci na srovnání plochy. Bavím se o 0,3-0,6mm. To srovnám na jeden krát. Můžu to srovnat i tím flycutterem, ale ten mi přišel v porovnání s čelní frézou s 5ti zuby jako méně stabilní. Zkoušel jsem obojí, takže to můžu posoudit. Já vím, že na takové průměry potřebuji 20kW a kdoví jaký točák. To mi už nemusíte říkat. Bavím se o SROVNÁNÍ PLOCHY! Materiál je AW5083 50-70mm široký. Chci to udělat na jeden průjezd.
Z petizubé hlavy je povrch jemnější než z toho jednozubého házejícího flysutteru. Proto chci čelní frézu. Správně jste řekli, ať se koukám po vysokorychlostních, proto ten Pramet nebudu brát. Máte ale nějaký tip?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 10:49

fmodel píše:
Mrosconi píše:Myslím že pochopil.
Takže co jsem podle Tebe nepochopil?
NEPOCHOPIL!! každý nástroj potřebuje optimální řezné podmínky ,pokud je nemá třeba tím šudláním je špatný povrch ,tupí se zbytečně nástroj a přetěžuješ mašinu a to nejenom výkonem vřetene ale hlavně tuhostí soustavy .Zákad je umět si vybrat, na velkou plochu třeba létající nůž, na hrubování potřebuješ menší nástroj u kterého nevznikají tak velké řezné síly. Tak že je jasné že nástroje které se snažíš naroubovat na tvoji hračku prostě pořádně fungovat nebudou,jednoduše musíš vybírat nástroje přiměřené tuhosti a výkonu stroje.
Pochopil a děkuji za vyjasnění. Jak jsem již napsal. Zkoušel jsem oboji a hezčí povrch a klidnější chod měla čelní fréza. Proto chci ji. Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 10:58

nepochopil
Bavím se o 0,3-0,6mm.
nebavime se o 0.3-0.6
bavime se o tom co naridil vyrobce platku jako povolene minimum a ne o tom co si vymyslis ty protoze si myslis ze jsi chytrejsi nez cele vyvojove odeleni treba u sandviku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 11:06

A Vám se chce opět jen rýpat:( Proč když áte tolik zkušeností neumíte říct, že se mi hodí ten a ten konrétní model. To se jen zasekneme na tom, že nebudu dodržovat doporučené řezné podmínky?
Mimochodem, když jsem se o tom kdysi bavil, tak jste mně poslali do háje, že na tom stejně nesejde a že budu frézovat ne tak, jak určil výrobce, ale tak, jak mi to dovolí mašina. To je logické. Nechápu tedy proč zrovna teď je tomu jinak.

Zopakuji tedy otázku:

jakou frézu, ideálně s velkou plochou, abych mohl 70mm hranol srovnat jedním průjezdem a nemusel s tím už nic více dělat (chci to mít rovné a hladké) mi prosím doporučite. Flycutter jsem zkoušel a není to ono.
Jsem si vědom všeho, co jste mi napsali a jsem za to vděčný.

Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 11:12

Jak pojede trabant s pneumatikama z formule 1 ??
Kdybych měl roztřeseného ratlíka a chtěl bych povch a neuměl bych pracovat s létajícím nožem, tak bych osadil hlavu plátkama na hliník (mají malý řezný odpor) upravil bych řeznou rychlost a jel bych to s nima.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 11:49

zkus vyvazenej fly cutter na vbd s vhodnou geometrii
ale chce to vedet jakej material atd... pak se da i konkretne poradit
bez znalosti toho co chces delat proste zadnou radu dostat nemuzes to nejde

solidni pristup je ze u kazde operace na obrobku se od zacatku zamyslis nad technologii a nastrojem
proveris moznosti masiny, co mas k dispozici, co muzes koupit za nastroj/platek
tomu podridis vyber a rezne podminky
divas se do katalogu a porovnavas parametry a svoje moznosti a moznosti stroje

na zaklade toho dojdes ke konkretnimu reseni
jelikoz nezname konkretni pozadavky a velmi mlhave vime neco o tvem stroji a uz vubec nic o tom co mas a nemas k dispozici nemuzeme dojit ke konkretnimu reseni ktere ty pozadujes

jinak tech 70mm do zeleza bude v tvem pripade hadam fakt pouze a jen na fly cutter se ziletkou
treba 63 hlava mi zastavila na 5KW 1700ot. vreteno i do plastu kdyz jsem to valil

jinak jsem na univerzalni pouziti do hliniku dostal doporuceny tyhle, jak na srovnavani tak na odhrubovani 3D tvaru, pry minimalne zatezuji takze to nechveje atd...
Obrázek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 12:54

Mrosconi píše:Myslím že pochopil. Nejde mi o to, abych frezoval Aplikace 12mm, ale chci srovnat plochu, tedy ubrat do 1mm. občas udělat hluboký otvor. Včera jsem dělal hodinu díru 110mm hlubokou 50mm. Nemám delší frézu a ta 12mm je na ty hloubky asi moc. S čelní frézou a delším trnem bych udělal celý otvor 140mm hluboký a troufám si říct, že kvalitněji než se stopkovou D12. Proto jsem se ptal. 90% času budu srovnávat plochy. Proto chci něco, co mi to udělá dobře a najednou.
Takže co jsem podle Tebe nepochopil?
Neudělal !!! Opravdu jsi nic nepochopil ... jsou asi tak 200-300 lety pokusů a omylů lidí z doby, kdy se nedalo na kdejakou pitomost psát na internetu dotazy, ověřený a spolehlivý postupy, který Ty vpodstatě neustále ignoruješ, a vedle toho se neustále ptáš na věci, který jsou těch 200-300 let vyzkoušený a fungující, maximálně je stačí lehce modifikovat na moderní materiály a nový možnosti. Je ale marný Ti radit, divím se, že to tady ještě někoho baví ... Tvůj problém je, že nechceš slyšet žádný rady, ty chceš jen aby s Tebou všichni souhlasili a nadšeně jásali nad každým Tvým šíleným nápadem. :roll:
Budu predikovat Tvůj další dotaz ... koupil jsem si 80mm plátkovou hlavu a rovnám ty plochy se šponou 1mm, ale dělá mi to pořád blbej povrch? :lol:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 1:15

Mrosconi píše:Robo, mi to je jasné. Já ale v úvodu hned řekl, že to chci na srovnání plochy. Bavím se o 0,3-0,6mm. To srovnám na jeden krát. Můžu to srovnat i tím flycutterem, ale ten mi přišel v porovnání s čelní frézou s 5ti zuby jako méně stabilní. Zkoušel jsem obojí, takže to můžu posoudit. Já vím, že na takové průměry potřebuji 20kW a kdoví jaký točák. To mi už nemusíte říkat. Bavím se o SROVNÁNÍ PLOCHY! Materiál je AW5083 50-70mm široký. Chci to udělat na jeden průjezd.
Z petizubé hlavy je povrch jemnější než z toho jednozubého házejícího flysutteru. Proto chci čelní frézu. Správně jste řekli, ať se koukám po vysokorychlostních, proto ten Pramet nebudu brát. Máte ale nějaký tip?

Díky
Jediný opravdu spolehlivý způsob jak udělat na malém stroji na hliníku povrch jak z brusky je Fly cutter resp. jednobřitý nástroj, to že to Tobě nejde, není problém nástroje s názvem FLYCUTTER, ale je to problém vyvrtávací tyče, kterou nějakej pan Mrosconi modifikoval na fly cutter, chápeš to????
abys viděl že nekecám tak se podívej sem ... https://youtu.be/tJlNatRfkW0" onclick="window.open(this.href);return false;
Až budu mít čas ukážu jak jde přejet těch Tvojich 70mm šířky.
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

3. 2. 2018, 2:48

Prosím tě, nebylo by možno sem dát detailnější fotku toho nože z videa? díky.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 9:26

Viděl jsem v akci flycutter na Tormachu PCM770 a když jsem to porovnal s tím mým pomocí vyvrtávačka hlavy, tak jsem mel hladší povrch. Stejný povrch jsem docílil i s čelní frézou a tak jsem si řekl, že to bude dobrý nápad, protože fréza je narozdíl od vyvrtávačka hlavy vyvážená. Když říkáte, že budu jen kurvit destičky, tak ok. Věřím. Můžu používat jen tu vyvrtávačka!u. Ale podle zkušeností to není tak, já píšete. Zkoušel jsem to. Ale ok, ušetříme.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 2. 2018, 9:40

Ked uz budes zhanat tu vyvrtavacku kup s parnym poctom. Aby si ju vedel odlachcit na 2 platky. I led zmysel to nema ako si uz zistil.

Tu si mozes na skusku nieco kupit.
Hlava platky a upinac no cca 100E a mozes zreferovat pripadne dat video.
4 Flutes EMR 5R-63-22-4F Face End Mill CNC Milling Cutter For RPMT1003 Insert
https://banggood.app.link/nPNH36ChfK" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2018, 9:51

A co máš v té vyvrtávací hlavě upnutý za nožík? Používám jí na to běžně, nožík z radeka a hliník je jak zrcadlo.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2018, 8:14

Chlapi, mám toto řešení: https://www.uni-max.cz/vyvrtavaci-hlava-75-mm-mk3/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nemám srovnání s lepšími produkty, takže netuším jak je to špatné. Každopádně nože jsou obyčejné, s pájenými břity.

Tak to vypadalo po hrubování:
DSC04804.jpg
Bohužel je to vyvrtávací hlava a ne flycutter, tak se nůž ve vodorovné poloze nedá pro mé účely použít. Prostě chybí tomu mírný sklon, aby nůž byl pod úrovní hlav a tím pádem sloužil jako flycutter. Na maximum se mi povedlo nastavit průměr 100mm. Dál jsem tam nejkratší ze silnějších nožů a zkoušel. Začalo to poměrně slušně kopat, takže ani zesílený sloup nepomohl. Těší mně, že se mašina nerozvibrovala na "mém" vřeteníku, ale na samotném sloupu. Hold je to BF45ka:( Zkusil jsem proto trochu dovyvážit druhým nožem do strany. Pomohlo. Fréza se uklidnila. Pořád cítím kopání, ale ne tak silné jak předtím. Začal jsem zkoušet rychlosti a úběry.

Dělám teď vřeteník na tu 4. osu. Kostka má mít 140x150x190mm. Díra uvnitř 110 (hluboká 140mm). Srovnal jsem to na rozměr a i úhly sedí. Jako hrubování (ubírl jsem ze 150 na 140mm) jsem zkoušel 1mm a rychlost 200mm/min. Při tom průměru 100mm to šlo hladce. Finišoval jsem pak 0,1mm stejnou rychlostí.
Mezitím jsem ještě srovnával vřeteník, protože nebyl kolmý vůči stolu. Tedy v X ose ano, ale v Y ne. Na těch 100mm průměru mi to ve předu zajelo hlouběji o nějakých 0,02mm. Byl jsem přesvědčen, že je to tím sloupem, protože není úplně nejrovnější. nakonec se ukázalo, že sloup je rovný a křivé byly sáně vřeteníku. Stačilo trochu alobalu a vypodložit. Teď je to přesné. Mezi jednotlivými průjezdy nepoznám rozdíl. Plocha je hladká a rovná. Mašina jela asi na poloviční výkon, vezmu-li v úvahu protékající proud. Možná tomu tak není, ale to mi řekněte vy:)

Předtím jsem dělal vřeteník a používal jsem 80mm 5ti zubou hlavu. Hruboval jsem poloviční rychlostí jako s tou vyvrtávačkou. Šlo to hladce. Finišování bylo ještě lepší. U té vyvyrtávací hlavice jsem při prvním průjezdu zaznamenal vibrace při najetí celé kružnice. Dělal jsem to na dva "řádky", tedy profil s přesahem mimo materiál, nebo nevím jak to nazvat. Toto se mi na čelní fréze nestalo. Usoudil jsem, že pro mně bude taková fréza přínosem. Nehádám se o to, že to na ten stroj není stavěné, Jen se pokouším vyjasnit, co mně k tomu vedlo.

Dnes musím dovrtat ten 110mm průměr pro hřídel. Dělal jsem to HSS D12 frézou do 50mm hloubky za každé strany a pak ještě uvnitř s menším průměrem (asi 65mm), co mi vešla fréza i s kleštinou. Nemám nic delšího. Teď by se šikla ta čelní fréza, jenže nemám:( Zbytek jsem chtěl dodělat tou nožovou hlavou. Bohužel na jeden průjezd to nejde, protože rovnoběžně mají max 125mm. No a když to dám jak bych chtěl, tedy kolmo, tak se dostanu jen do 110mm. Prostě na prd:(
Udělal jsem zatím celek z obou stran na 109mm. Na první pohled jsem se trefil, ale kdo ví, kolik tam je.

S tím mně napadá... vím že jsou tabulky a něco jsem hledal, ale jaké jsou Vaše zkušenosti s usazením ložisek? Jo je 110mm (tedy naměřil jsem asi 10x takový rozměr, a 5x něco jiného). Kolik udělat díru, aby to tam vešlo a nebylo to ani moc ani málo. Materiál tělesa je hliníková kostka (AW5083) a nejtenčí místo má 20mm.
Nemám to čím nahrát, jedině keramická varná deska (asi by stačilo) a kostku do mrazáku nedám.
Prosím o radu.

Díky
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“