Chladící řezná kapalina

Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

14. 4. 2010, 2:52

Koupil jsem na http://www.oleje.cz/eshop/seznam_prod.p ... 3I&kat=209
rozlévají do nadob od 1l
Něco si vařit doma nemá smysl.
Ještě jsem viděl ve Feroně prodávat balení 5l
zdeko
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 7. 2006, 6:08

15. 4. 2010, 6:56

Zde je možno stáhnout citovanou knihu ve formátu PDF.

http://www.archive.org/details/textbook ... 00smituoft
Radek.P
Příspěvky: 65
Registrován: 23. 6. 2012, 9:15

18. 4. 2014, 9:10

Narazil jsem teď na docela zajímavý (a rozsáhlý) text o řezných kapalinách. Mohlo by vás zajímat:

https://www.osha.gov/SLTC/metalworkingf ... anual.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/1422.cz
Petr88
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 3. 2015, 10:07

21. 5. 2015, 9:46

Dobrý den ,
ještě jednou se vracím k řezným olejům , není to žádná reklama . Na začátek se představím zbrane-kuna.cz - Petr Kuna .
Vyrábíme polotovary hlavní a vrtáme dlouhé otvory . Při operaci hlubokého vrtání jsou potřebné velké řezné výkony , je to jedno z velice náročných operací při obrábění . Velice záleží na řezné kapalině , je to víc jak polovina úspěchu při obrábění .
Při použití kvalitní řezné kapaliny se prodlužuje životnost nástrojů a dosahuje se velmi dobrých obráběných povrchů .
U hlubokého vrtání je to poznat hned , jestli vrták vydrží vyvrtat 5 , nebo 10 hlavní .
Do minulého roku jsme používali olej od Trigi . Tato firma skončila a hledali jsme náhradu . Začali nám obrovské potíže , vypadalo to jako by byl konec světa , nové oleje vůbec nefungovaly . Všichni prodejci tvrdili jak jsou jejich oleje vynikající a jak jsou na hluboké vrtání a jaké firmy je používají . Vrtáky vytrhávaly materiál , úplně se zasekávaly a břity byly opálené a napečené vrtaným materiálem . Vznikli nám statisícové škody na zničeném materiálu , na zničených nástrojích , na ceně za pořízené řezné oleje a následně na aditivech které nám dodávali prodejci , jako že se to spraví .
Začali jsme zjišťovat , proč se najednou objevily takové potíže u různých olejů od různých dodavatelů . Zjistili jsme , že většina prodejců olejů kupuje oleje v Pardubicích , pak do nich přimíchají nějaké aditiva , vytisknou si samolepky v němčině a pak v češtině nalepí je na obaly a pak Vám nabízí kvalitní značkové oleje . Toto zjištění byl obrovský šok . To samé se děje s materiály , prodejci nakoupí materiál co nejlevnější někde v číně , indii atd. a pak k tomu dají atesty Třineckých železáren , nebo původ EU .
Museli jsme najít nějakého nového dodavatele olejů . Zvažovali jsme Německo , ale spíš ještě dál od Pardubic . Už dříve jsme jednali s dodavatelem olejů ze Švýcarska , tak jsme se přiklonili k tomuto řešení . Dříve to bylo moc drahé . Teď to není takový rozdíl , tady stojí litr oleje 100-110.-Kč . Švýcarský olej stojí 140.-Kč za litr .
Zatím jsme nakoupili aditiva Švýcarské . Nalili jsme do vrtačky starý olej + nová aditiva . Vývrty jsou opět zrcadlově čisté na břitech nástrojů nejsou ani známky na připečeném materiálu , vrtáky jdou hladce do řezu a bez vibrací a jsme opět na životnosti břitů jako dříve . Až bude čas vyměnit celou náplň ,tak to bude zase od této Švýcarské firmy .
Snad jsem Vám trochu pomohl ve výběru řezných olejů a kapalin a olejů vůbec .
Good luck Petr Kuna .
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2015, 10:04

Ale to je dost smutné zjištění ,nechal jsem si vnutit emulzi a musím se o ní podstatně víc starat,asi něco podobnýho ,jinak díky je o čem přemýšlet.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 5. 2015, 12:00

Rozumím správně, že nový (Švýcarský, 140.-Kč za litr) olej jste ješte nevyzkoušeli a že stačilo do starého pardubického přidat nová Švýcarská aditiva? Bylo možno ten starý olej a nová aditiva (Švýcarskou firmu) specifikovat blíže? Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Petr88
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 3. 2015, 10:07

23. 5. 2015, 8:26

Měli jsme olej od Trigi , to byla Liberecká firma , ta už skončila . Nechci , aby to vypadalo jako reklama , na webu ji najdete . Mají modro bílé sudy . Aditiva se jmenují Blasomill . Cena tam byla 400.-Kč za litr . Ještě nám všichni nutili řídké oleje s viskozitou 22 a menší . Pro naše použití jsou lepší hustší oleje viskozita kolem 40 , kvůli vyplachování třísek a tlumení vibrací u nástrojů . Tyto aditiva jsou velice husté , tak jsme je nejdřív rozmíchali s řidším olejem a pak nalili do nádrže . A jsou i dost těžké , pošťák nemohl kanystr ani unést . Nakonec , když si spočítáte škody které Vám vzniknou o málo levnějšími mazacími produkty , tak je to obrovský rozdíl . V tomto případě jsme nechtěli nijak
ušetřit , ale hledali jsme náhradu za produkt , který se nedá koupit . PK.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 5. 2015, 5:53

613ziza píše:...
Jsa vzdělán ve zcela jiném oboru než strojírenském, spadla mi před časem do mé hobby dílničky zdejší studnice vědění, dovedností a zkušeností jako manna nebeská. ...
"přesně 100let stará publikace "TEXT-BOOK OF ADVANCED MACHINE WORK" od mr. Roberta Smitha"
---
Díky za inspiraci a dovolil jsem si do vlákna s příhodnějším názvem Technická literatura umístnit odkaz na tuto knížku.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

24. 5. 2015, 11:08

Grad píše:
613ziza píše:...
Jsa vzdělán ve zcela jiném oboru než strojírenském, spadla mi před časem do mé hobby dílničky zdejší studnice vědění, dovedností a zkušeností jako manna nebeská. ...
"přesně 100let stará publikace "TEXT-BOOK OF ADVANCED MACHINE WORK" od mr. Roberta Smitha"
---
Díky za inspiraci a dovolil jsem si do vlákna s příhodnějším názvem Technická literatura umístnit odkaz na tuto knížku.
Neměla ta reakce být spíše na tohle (o 6 příspěvků výše)?
zdeko píše:Zde je možno stáhnout citovanou knihu ve formátu PDF.
http://www.archive.org/details/textbook ... 00smituoft" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

6. 2. 2018, 8:44

Ahoj, příspěvky v tomto vlákně jsou již několik let staré, za tu dobu se mohl trh dost změnit.

Můžete mi prosím doporučit chladící řeznou kapalinu na občasné obrábění hliníku? Stačí mi pro začátek pár litrů. Líh nechci.

Vyhovoval by mi sprej, který zmiňoval Robokop:
na male veci pouzivam sprej od metafluxu
celkem mi voni a dela to zazraky
Frézuji malými frézami do průměru 6mm, s úběrem 0.5mm, do hloubky materiálu max 20mm.

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2018, 9:14

nekdo tu doporucoval sprej na co2 svarecky proti ulpivani kulicek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1175
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

6. 2. 2018, 11:53

Inak na občasné sústruženie s manuálnym dávkovaním používam reznú kvapalinu od Rems (na závity na vodovodné trubky a kúrenie). Je super aj na vŕtanie otvorov do železa. Ale je to hobby varianta.
Mám tento 500ml už pár rokov, ale robia to aj v spreji a je to aj na farebné kovy.
Přílohy
Screenshot_20180206-125026.jpg
Odpovědět

Zpět na „dalsi“