Chladící řezná kapalina

Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

15. 2. 2008, 9:34

Můžete mi poradit kde sehnat chladící/řeznou kapalinu na obrábění Al a Fe
Líh a petrolej se mi moc nevyhovuje. Potřeboval bych něco co nesmrdí a nehoří a dá se sehnat v množství tak do 5 litrů.

Díky za radu
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2008, 10:51

zkus zda by ti vyhovoval obycejnej repkovej olej ze samosky
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

15. 2. 2008, 11:01

Zadej si do vyhledávače _ řezný olej _ je toho tam moc.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

16. 2. 2008, 6:56

Rostlinné oleje se nedají použít. Na vzduchu oxidují a vytvoří časem lepivou nerozpustnou hmotu.

Na internetu jsem našel spoustu výrobků, ale většinou je minimélní odběr 25l a to je pro mě moc (malý stolní soustruh a frézka).

V malém balení jsem našel jenom od www.wuerth.cz A0893 050 019 5l je za 2214,- kč bez dph. Používáte to někdo?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 7:52

na male veci pouzivam sprej od metafluxu
celkem mi voni a dela to zazraky
je to na bazi mineralnich oleju a na nejake stolni obrabeni na malejch strojich celkem vyhovi
fantastickej je na zavitniky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 12:40

na chlazení FE používám chladící kapalinu - Ero SB 10l za cca 8OO,- a ředí se vodou 1:5 až asi 1:10 ale jinak prej vedou ještě kvalitnější , ale to bych musel ze všech strojů ty původní odstranit a to se mi zatím nechce.
Radek
Příspěvky: 46
Registrován: 1. 9. 2006, 8:28
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2008, 7:51

Já používám kapalinu Trisol GPLFEP koupenou více-méně náhodou když jsem kupoval ocel u JKZ Bučovice http://www.jkz.cz/index.php?articl=28&lang=cz#gplfep. Posoudit jí nedokážu, na to nemám zkušenosti, nejsem strojař a tak nemám s čím srovnávat. Není ale špatná. Pokud se nepletu, tak jsem za ní dal cca 684 Kč / 5 litrů (s DPH a bez dopravy).
Uživatelský avatar
cncp100
Příspěvky: 572
Registrován: 29. 12. 2006, 8:02
Bydliště: Lovosice
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2008, 8:18

To od Wurtha používáme v práci. Vše od f. Wurth.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2008, 10:36

lepsi nez ERO SB je EOPS plus viz: http://obchod1.paramo.cz/Common/Katalog ... AP=V032438 . Nezkazi se jako klasicka emulze.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

14. 4. 2010, 8:50

Jsem tu na foru nováčkem, tak nejprve uctivý pozdrav: Dobrý den, pánové.

Jsa vzdělán ve zcela jiném oboru než strojírenském, spadla mi před časem do mé hobby dílničky zdejší studnice vědění, dovedností a zkušeností jako manna nebeská. Tiché (doposud) studium vašich příspěvků vydatně sytí moji touhu státi se na sklonku života diletantským ( per dileto = pro potěšení) obráběčem i kovů. Moc mi "to" nejde. Žádné zkušenosti, žádné vědomosti, v knihovně jen 2-3 nejzákladnější nicmoc učebnice pro česká odborná učiliště, do technické knihovny daleko a sousedé jsou spíš na králíky a chlast, než na frézování. Takže mojí základní pomocnicí se stala přesně 100let stará publikace "TEXT-BOOK OF ADVANCED MACHINE WORK" od mr. Roberta Smitha z technologického institutu v Massachusetts. Má 1265 článků, 609 obrázků a stovky rozepsaných technologických postupů. O CNC v ní není ani "ň", samo, ale co se týče základů praktického obrábění kovů, je v ní - alespoň pro mě - úúúplně všechno a zdá se mi, že se za těch 100let nic až tak moc nezměnilo . Také leccos o chlazení a mazání při obrábění.
Takže zpět k věci: na str. 150 uvedené knihy je recepis na mýdlovou mixturu.
Půl libry sody, půl pinty mýdla, půl pinty "lard oil" (sádlo?, rostlinný olej?), 10 qvartů vody a půl hodiny vařit. Kdyby se k tomu přidalo trochu Lastanoxu a kapka manželčina parfému aby emulse neplesnivěla a nesmrděla, nemohlo by to být téměř gratis řešení chlazení a lubrikace v hobby dílně? Když to stačilo amíkům ... kniha byla i oficiální učebnicí pro US NAVY. Neví ctěné forum o takových mýdlových mixturách něco víc? Zatím nemám doma mazlavé mýdlo, z Mýdla s jelenem to nejde uvařit, 13gramů do půllitru vody ...a po vychlazení to totálně zgelovatělo. :? Po návštěvě opravdové drogerie sice hodlám v experimentu tvrdošíjně pokračovat... ovšem objevovat znovu ameriku a neslyšet názory znalých je přinejmenším pošetilé, že?
Takže zopakuji otázku: Co se po 100letech soudí o použití mýdlových emulsí při "domácím" obrábění?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2010, 10:32

V podstatě tenhle recept platí pořád :-) Jen se používají synetické tenzidy místo mýdla na stabilizaci emulze (emulze s mýdlem mívají tendenci k separaci oleje) a minerální nebo syntetické oleje místo živočišných. Ještě pamatuju mýdlové emulze (ale s minerálním olejem) které se vždy po několika týdnech ze strojů odčerpávaly, vozily do "olejárny" a tam se znovy emulgovaly - nevím jak, tehdy jsme se o to moc nezajímal. A přidával se do nich nějaký protiplísňový prostředek na bázi rtuti (ty emulze pak byly pěkně růžové) a v souladu s tehdejším ekologickým cítěním na něm bylo napsáno v jakém rozředění jej lze "bez nebezpečí pro vodní organismy" vylévat do řeky.

Osobně bych se s nějakým vařením emulze nepáral a od kámoše z fabriky si nechal do pet flašky odlít trochu koncentrované emulze, to stačí na léta domácích prací.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2010, 10:56

613ziza píše:přesně 100let stará publikace "TEXT-BOOK OF ADVANCED MACHINE WORK" od mr. Roberta Smitha
Přesně 100 let - znamená to, že máte 6. vydání v originále :-) ?
Aleš Procháska
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

14. 4. 2010, 12:12

prochaska píše:
613ziza píše:přesně 100let stará publikace "TEXT-BOOK OF ADVANCED MACHINE WORK" od mr. Roberta Smitha
Přesně 100 let - znamená to, že máte 6. vydání v originále :-) ?
Děkuji za reakci!


Ne, to bohužel nemám. Mám jen "origo" třetí vydání z roku 1915 na cca 700 A4 v "salátu" tak, jak to vylezlo z lejzrovky po stažení (fotokopie z Harward College Library?) někde z netu. V tiráži knihy mám ale první vydání datované 1910. :?:
Bože, prosím, učiň, aby se někomu ve vlasti naší milované zachtělo vydat takovou učebnici i v době postmoderní! Pro mě už ne, ale všichni budoucí učni i inženýři i domácí kutílkové by TĚ za to neskonale milovali! Ty jejich palce a libry jsou snad za trest, nechápu, jak s nimi můžou lítat na Měsíc? Ale ne, nebudu se už dál rouhat tak neskromným přáním. Bůh umí jen zázraky a na neokapitalisty v českých vydavatelstvích je i ON holt krátkej. :cry:

Ad flaška emuse z fabriky: prvak - nikoho ve fabrice nemám, druhak- navádět k rozkrádání majetku v kapitalistickém vlastnictví ? Uff... :shock: ... no, sice až TAK zásadový zase tedy nejsem :wink: , ale bohužel viz. prvak!
No a tretjak - jsem povahou trochu dost jak strýček ze Saturnina a mazat osobně vyrobenou emulsí litr za cca 2Kč - to by mě víc než jen bavilo!
Hádám, že je možné nahradit nepříjemně jedovatý chlorid rtuňatý a emulsi dnes konzervovat Lastanoxem (nebo podobnou srajdou) a emulsi ad libitum obarvit troškou jakékoliv malířské barvy. A místo drahého parfemu přikápnout třeba rumovou tresť. :D
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

14. 4. 2010, 12:34

opravdu nejjednodušší je nějaký kamarád a 1litr koncentrátu. Nebál bych se ani zajít za šéfem nějaké obráběcí dílny a koupit buď koncentrát, nebo už hotovou emulzi. Já bych bral polosinthetiku CASTROL. Je jich ale mraky. Mám nějakého tucha, že dodává i Benzina. Řepkový olej, ani fermež v žádném případě. Za nějakou dobu to je lepidlo jak píšeš.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2010, 12:38

613ziza píše:Ty jejich palce a libry jsou snad za trest, nechápu, jak s nimi můžou lítat na Měsíc?
No, to oni nemůžou. Volně (po paměti) z jednoho (nestrojařského) fóra:
Evropan: "ty vaše palce, z těch mi jednou hrábne"
Američan-vlastenec: "nenavážej se, máme palce ale lítáme na Měsíc"
Američan@nasa.gov: "v NASA používáme SI, jinak bychom lítali leda do pr..."
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „dalsi“