dotaz k PC a připojení ovládání krok. motorů

Odpovědět
Uživatelský avatar
marek
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 8. 2006, 8:10
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2006, 9:18

Zdravím všechny
Jsem tu nový a tak asi budu mít velmi amatérské a základní dotazy, ale proto jsem vlastně tady.

Věnuju se letecké modelařině a použití CNC frézky v tomto odvětví je tak nějak můj sen. Na výrobu modelů používám klasické materiály jako je balza,polystyren a jemu podobné. Tím jsem chtěl naznačit, že nechci stavět nijak výkoný ani extra přesný a silný, ale spíš jednoduchý a pokud možno levný stroj, který by byl schopen spolupracovat s PC.

Dotazy tedy jsou:
-Co je potřeba na zprovoznění ovládání co se týče programů a součástí počítače, jestli jsou třeba nějaké volně dostupné(jednoduché) programy, případně jaké jsou nejlevnější a co všechno je potřeba pro připojení např. přes USB. (pozn. zkratky a slengové názvy vás profíků mi zatim nic moc neřeknou takže prosím trochu polopatě:oops:, jestli je to teda možné )

-mám WinXP, je to velký problém, čelt jsem na diskuzích jisté debaty, ale neznám detajlně ostatní souvislosti a používané skratky, takže jsem zatím tak nějak mimo mísu.

Chtěl bych se prozatím dostat do stádia, kdy budu schopen připojit a ovládat nějaký krokový motor a až potom se chci případně pustit do výroby konstrukce frézky jako takové.

Tolik pro začátek. Díky za případné komentáře.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

23. 8. 2006, 11:20

free je program pod dos TurboCNC

Jinak MACH2 umi az 1000 radku kodu jako shareware.

Co se tyce rizeni.....pokud by jste mel zajem mam tu to co mi zbylo po prestavbe na Bistep (jsou to dva drivery vexta 2115(jeden opraveny ale f-cni) a jeden od f-my Alfa....nebo tak nejak a k nim trafo 220/115V jsou to americke vyrobky...tak proto....muzu vam to za nejakou lidovku- to kdyz tak soukrome). Pokud se ptate, proc jsem to prestavel....nebyl jsem spokojen s rychlosti a momentem pro to, co na tom delam ja (je to pouze unipolarni rizeni!!!)
Prichy
Uživatelský avatar
marek
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 8. 2006, 8:10
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2006, 3:48

Díky za reakci, soukromě by to bylo možné po Skypu, nebo e-mailem. To by jsme asi ale nechali až na září, taď se stěhuju a net budu mít až právě od toho září.
Jinak k tomu co nabízíte, bylo by to možné připojit tak jak to je a sprovoznit? Myslím tím jestli budu potřebovat ještě jiné opravy nebo zásahy do PC.
Moc se ještě neoryjentuju v těch odborných termínech jako je "unipolární, drivery" apod.
Zatím dík.
S pozdravem Marek
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

23. 8. 2006, 9:46

OK....nastudujte alespon co muzete...spousty veci je popsano i na ceskych webech a kolikrat lepe vam to nikdo neodpovi (jsou tam obrazky apod)

Jinak k tem mojim zarizenim potrebujete jen oddelovaci desku...interface, ktere je mezi pocitacem a driverem ("ridici" motoru)
(je to par soucastek optocleny a odpory, konektor)

Pokud by jste se rozhodl si vzit cenim si toho tak na 1000 korun + postak.

Kdyz tak se ozvete.
Prichy
Uživatelský avatar
marek
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 8. 2006, 8:10
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2006, 12:56

Fajn jsem pro, ještě se ozvu, napsal bych vzkaz do této naší dizkuse.
Jěště jen k těm komponentům, je možné vypsat nebo nafotit, co všechno by to bylo a poslat mi, abych měl tak nějak představu.
Kdyby to šlo, byl bych rád.
Jinak díky.
Naposledy upravil(a) marek dne 25. 8. 2006, 8:09, celkem upraveno 1 x.
S pozdravem Marek
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2006, 10:52

jen trosku mimo misu, neni uplne dobre uvadet na webu vlastni emailovku, alespon ne v primo citelnem formatu
pokud vim tak takoveto diskuze jsou velmi dobrym zdrojem pro spammery a v posledni dobe je skoro nadlidsky ukol to odfiltrovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
marek
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 8. 2006, 8:10
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2006, 8:11

Díky za připomínku ohledně e-mailovky, už jsem ji odstranil. Neuvědomil jsem si možné následky.
S pozdravem Marek
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

25. 8. 2006, 10:21

robokop: :-D :-D za tech 6 let na netu mi chodi tolik spamu, ze uz je to asi fuk

Marek....jo, klidne by to i slo....jen ted mam rozdelanou jednu mistnost v byte, tak holt budete muset chvilku pockat, nez se k tomu dostanu
Prichy
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

25. 8. 2006, 10:21

robokop: :-D :-D za tech 6 let na netu mi chodi tolik spamu, ze uz je to asi fuk

Marek....jo, klidne by to i slo....jen ted mam rozdelanou jednu mistnost v byte, tak holt budete muset chvilku pockat, nez se k tomu dostanu
Prichy
Uživatelský avatar
marek
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 8. 2006, 8:10
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2006, 10:31

Fajn, beru na vědomí.
S pozdravem Marek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní (pc)“