Brusitko na vrtaky

Technologicke postupy a měřidla v dílně

Brusitko na vrtaky

Příspěvekod magic_touch » 04 lis 2017, 14:40

Ahoj kolegovia, po troch vikendoch sa mi podarilo dat dokopy pripravok na brusenie vrtakov na 118 stupnov, priemer do 13mm. Vykresy a fotky z ameriky najdete na:

https://www.dropbox.com/sh/6vgqqv50qa16 ... W7Aca?dl=0

je to z roku 1951, v palcoch, ale kalkulacka to isti.
Na pridanej fotke je moj vyrobok, vsetko "co dum dal"

Da sa pouzit na lubovolnej kotucovej bruske, ako stolovej, tak stojanovej, treba to len ako-tak vodorovne prichytit, jemne nastavenie kolmosti voci kotucu je mozne povolenim skrutky v tej ciernej kocke.
Popis a navod na pouzitie je na horeuvedej adrese, nejake video som nasiel aj na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=neLLN4BGC0A
Přílohy
brusitko.jpg
magic_touch

Re: Brusitko na vrtaky

Příspěvekod kenybz » 04 lis 2017, 19:48

první by si měl dat dopořádku tu brusku
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
kenybz

Příspěvekod chb » 04 lis 2017, 22:14

jde o broušení po kuželové ploše - asi nejde nastavit jiný vrcholový úhel ale s tím se dá žít.
chytře je vymyšlené nastavení podle průměru vrtáku (přesnější by prý bylo podle tloušťky jádra vrtáku - ale při předpokladu normalizované výroby vrtáků to nemusí vadit)
(sesbíral jsem info z webu a místního fora a vyšla mi korekce podle průměru ve tvaru křivky - zde je to přímka - netuším co je správnější)

trochu může vadit, že se brousí na boku brusného kotouče - a na to není klasický kotouč/bruska stavěný - obtížněji se to bude rovnat (původní autor má v návodu .pdf hrncový brusný kotouč)

Myslím, že to je šikovný pomocník na použitelné broušení vrtáků

snad autor přidá časem zkušenosti jak se to osvědčilo :-)
Přílohy
ostreni01.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC, soustruh CJM250, Mach3 + SS, 3D Průša, ostřička nástrojů
chb

Příspěvekod magic_touch » 04 lis 2017, 23:02

Uz dlhu dobu som hladal pripravok na brusenie na kuzelovej ploche. Teoria je popisana v knihe Obrabanie kovov,nafotim a pridam sem obrazky,az budem v dielni. Staviam k tomu aj vretenik,len mi zatial nedosli loziskove domce. Uhol by sa dal prerobit jedine pri vyrobe pripravku,ale kedze pouzivam iba 118 stupnove vrtaky, postacuje.A hlavne som to staval kvoli velkej zasobe starych kvalitnych vrtakov,ktore potrebuju nabrusit. Ano,su machri,co to zvladnu v ruke,ale pripravkom mi to ppjde jednoduchsie a presnejsie.
magic_touch

Zpět na Technologie a měření