Chlazení olejovou mlhou

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 1. 2014, 7:47

Ahoj

Chci na chlazení frézy koupit tohle
http://www.proexport.cz/Katalog/Chladic ... 4-SEGMENTU

Zajímalo by mě, jestli to tady někdo používá a zda to nebudou vyhozené peníze.
Jedna hadice je na vzduch, to je jasné a druhá na kapalinu. A teď bych rád věděl, přes co ji tam dopravovat. Přes čerpadlo? Napadla mi uzavřená nádoba na postřikovač na stromy. Nebo bude stačit jen otevřená nádobka vedle vřetena či nad CNC?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2014, 8:23

jestli chces mit uplne ale uplne vsechno mastny tak je to ok
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 1. 2014, 8:46

Takže jsi to viděl v provozu? Tady se jedná o rozprašování chladící kapaliny, ne jenom oleje. Možná ten název olejová mlha není úplně přesný. I když chladící kapalina olej má.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2014, 9:09

osobne jsem neco podobneho zkousel
ale jen kratce
spony litali vsude voda vsude

z vypraveni vim ze i kdyz mas masinu s uzaviratelnou kabinou
neco z toho aerosolu vzdy unikne a po nejakem provozu je vse mastne po cele dilne na kazdem povrchu i hodne daleko od masiny
ostatne ona staci i tekouci emulze aby jsi to pak vyndaval z rozvadece a z tistaku, proste se to dostane vsude
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
shaggy
Příspěvky: 215
Registrován: 1. 12. 2013, 9:17
Bydliště: doma

25. 1. 2014, 9:15

V práci máme něco podobného, ale na větší úrovni (profesionální) a vůbec to nepoužíváme radši pustíme na hliník emulzi než to dýchat..
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2014, 9:21

Já bych řekl, že je to normálně rozprašování emulze, možná by to mohlo fachčit na principu ejektoru, kdy si to přisává malé množství emulze, ale ta spotřeba vzduchu potom bude obrovská. Když pustím brusku na plocho a dám tam chlazení, tak ten kotouč dělá z té emulze taky mlhu a není to teda nic příjemného, jenže tam to nejde nijak řešit :)
já bych asi u frézky dal klasicky proud a čerpadlo, pokud ti jde spíše o to čištění po emulzi a korozi dílů, tak použít řezný olej, taky to zrovna řeším a budu to tam dávat, řezný olej se dá sehnat docela levně, problém je pak s tím, že ty díly jsou děsně mastné a to čištění náročnější.
používám to na velké moduly, u menších to chce nízkou viskozitu, http://www.eshop-hi-oil.cz/product/prum ... cut-46/211" onclick="window.open(this.href);return false;
Ve specifikaci přímo píšou, že to snižuje trvorbu olejové mlhy, takže přesně opak než co požaduješ :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

25. 1. 2014, 9:33

Na tu olejovou mlhu pozor! Nestačí ji jenom vyrobit, ale musí se i odsávat, protože když to budete vdechovat, tak na to můžete vykvasit. Ten aerosol se dostane všude a plícím moc neprospívá.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 1. 2014, 10:16

Tak to jste mi nepotěšili. Holt udělám jen trysku z injekční jehly a chladící emulzi do ní poženu pod regulovatelným tlakem přes tu uzavřenou nádobu. Potřebuji dosáhnout co nejmenší čůrek, jen pro takové polosuché frézování. Abych měl spotřebu zhruba tak 1l/h.
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

25. 1. 2014, 11:25

taky si chci něco podobnýho spáchat k soustruhu, dělám většinou hliníkové dílečky, tak jsem si říkal, že použiju ventilátorek z počítače a přes dýzu mi to bude přisávat líh. Líh kvůli mašinkáři, který si ty díly stříká barvou, takhle je bude mít rovnou odmaštěné... :D Štetečkování mně v poslední době neskutečně s... hm irituje, chtěl jsem říct, chybí mi holt třetí ruka nebo alespoň chápavý ocas.
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

25. 1. 2014, 11:36

MQL je dobrý kauf. Nikdo už neřekne, že si k němu musí na mašinu namontovat odsávání a v případě oleje ideálně ještě hasičák. Ono taková olejová mlha, když nedejbože blafne. :D
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 11. 2016, 5:12

Ví se prosím, jak to vypadá v té kostce (jen tu mlžnou část myslím, ne magnet)? Primárně pro líh. Jestli jo nebo ne a že to stojí 150 na ebayi prosím neřešte. Dík, T.

EDIT: Tak základní princip už vim: NOGA MINICOOL is using the VENTURI principle to spray an air + liquid mixture
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

17. 11. 2016, 8:33

Thomeeque píše:
Ví se prosím, jak to vypadá v té kostce (jen tu mlžnou část myslím, ne magnet)? Primárně pro líh. Jestli jo nebo ne a že to stojí 150 na ebayi prosím neřešte. Dík, T.

EDIT: Tak základní princip už vim: NOGA MINICOOL is using the VENTURI principle to spray an air + liquid mixture
Tu máš aj plánik: http://www.machinistblog.com/zero-fog-mister/" onclick="window.open(this.href);return false;

a tu ešte diskusia s ďalšími nápadmi:
http://www.cnczone.com/forums/uncategor ... ister.html" onclick="window.open(this.href);return false;

čo sa týka liehu, niekde som čítal o poižití jednočinnej airbrush pištole.

A kedže miluješ riešenia kde si všetko vyrobíš sám, mohlo by sa ti páčiť toto:

http://www.mojett.cz/6303" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2016, 9:34

Olejová mlha je tady takový evergreen :-) Podobně jako podepřené tyče. A je to úplně stejná blbost. Olejová mlha vyžaduje uzavřený stroj, podtlakově těsněný, s odlučovačem oleje a chemickými filtry a ani pak není o co stát. Smrad, mastnota úplně všude, ve stroji i kolem něj, na obrobcích, na obsluze. Olejová mlha se má použít tam kde to fakt jinak nejde a ne v hobby dílně. A automatické hašení tam musí být taky, jak už se výše psalo. Je to věc pro velkou fabriku, ne pro garážistu.
Aleš Procháska
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

17. 11. 2016, 11:33

Tento Fog Mister nevyrába hmlu, skôr to prská tekutinu do rezu a na nástroj v drobných kvapkách keď sa dobre nastaví. Používam to na emulziu a v pohode. A okolo to neprská to o nič viac ako keď tam lejem tú emulziu zo striekačky.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 11. 2016, 8:16

lze nato použít olejovač prostě přimazávací jednotku na ztl. vzduch množství oleje si nastavíš šroubkem a předřazeným rekukčním ventilem tlak.
dál se dá předřadit elektromagnetický ventil a cyklicky dávkovat toto jsem instaloval na velkou pilu pegas kde není možné mazat jiným způsoběm prostě řežou 6m trubky v celých balících a emulze by vytekla trubkama ven
smozřejmě je tam všude mlha a vše zamašťené...
zahradnický postřikovač neni dobrá volba olej ti rozleptá všechny těsnění.
Na to odstranění mlhy jak bylo napsáno musí být uzavřený systém a používají se elektrostatické filtrační jednotky jednu jsem měl a instaloval to v nástrojárně kde brousí nakulato a na plocho udělali si ktomu rozvody a nad každý stroj velký digestoř + klapky a jedna ta filtračka odsávala od 4 strojů
ten filtr stojí 75 000,- a filtrační desky a síta se pak perou v ultrazvuku no dopadlo to tak že zezačátku si pochvalovali dokonce se jednomu uplně ztratily ekzémy
no po asi roku jsem tam byl a že proč to nepoužívají prostě flitry se zanesly a nedali je vyprat dobře jim tak.

v domácích podmínkách by šel na filtraci použít výkonější radiální ventilátor a vřadit filtr z takového rouna co se používá v lakovnách nebo to prostě prat ven ale v zimě ti to vysaje všechno teplo.
Jo ještě k tomu drahému filtru vespod byla odtoková trubka a v podstatě to větší část oleje a emulze vracelo zpět.
pokud bude zájem zkusím pohledat fotky.
když se tu nakouslo i chlazení emulzí tak jednoduché a funkční řešení je využít gravitaci prostě jeden kanistr nad mašinu ventilek kus pvc hadičky v malém provedení se dá použít i kapačka a druhý kanystr pod mašinu a odchytávat vracejícíse emulzi ze stolu a přelévat.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“