jak zastavit při soustružení závitu

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

25. 5. 2018, 10:29

Děkuju moc za rady a porady pánové spojku ten zelenda má takže radši počkám než to soukolí zpomalí než dám reverz.
Přeci jen je to dědeček navíc mi neříká pane tak bych mu nerad ublížil. Setrvačnost toho soukolí je dost veliká proč se u soustruhů nedělá něco jako brzda? Jo a co se týká práce se spojkou existují nějaké obecné poučky co dělat a co né?
Předpokládám že když jedu konec závitu můžu spojkou o třísku zpomalit aby mi to po výjezdu zastavilo relativně hned. Ale viděl jsem pár videí kdy někdo jede závit pomalu se spojkou evidentně ne zcela v záběru a zpátky mnohem větší rychlostí se spojkou plně sepnutou.....logika mi říká že to už tak košer není nebo se s ní tak běžně pracuje?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 5. 2018, 11:26

hlavně se brzdí spojkou do protisměru
jestli je to košer netuším, ale dělá se to běžně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

25. 5. 2018, 11:39

testone píše:hlavně se brzdí spojkou do protisměru
jestli je to košer netuším, ale dělá se to běžně
To moc nechápu jako že zatlačím pákou na druhou stranu a mělo by to brzdit? :oops: tak to mě nenapadlo děkuju za osvětu mejch přiblblejch dotazů dík :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

25. 5. 2018, 1:18

taky, ale musíš současně stihnout odjet nožem
je tam totiž několik problémů když neodjedeš tak se ti vřeteno točí obráceně a v lepším případě jen otupíš břit nože.
Druhý problém je vůle v matici pro posuv vřeteno vykoná opačný pohyb a než se překoná vůle v matici, tak se nůž nehne zatímco již částečně vyřezaný závit mění polohu vůči noži, proto je ten odjezd nutný chce to prostě cvik.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

25. 5. 2018, 1:38

Také záleží o jak těžkém obrobku a jakých otáčkách se bavíme. Pokud se závituje na nejmenší otáčky, tak by snad pro spojku neměl být problém ani při okamžitém přesunutí na druhou stranu. Při velkých otáčkách a těžkém sklíčidle s obrobkem to může být horší, ale dobře nastavená spojka by měla přežít, samozřejmě když to charakter obrobku umožní, tak raději opatrně. To úmyslné částečné prokluzování je pro spojku určitě horší, něco zvládne, ale zbytečně to nepoužívat. Některé soustruhy (z československých snad žádný) mají opačné otáčky automaticky vyšší. Pokud s nožem nestačíš vyjet a dáš revers, tak většinou ulomíš špičku nože. Moc pěkně se závituje s digitálním odměřováním. Pokud má více pozic, na jedné se sleduje celková hloubka a na druhé se vždy před vyjetím nastaví nula kvůli vrácení, odpadá věčné sledování a dopočítávání podle stupnice na kličce.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

25. 5. 2018, 1:56

Aha už jsem to pochopil no nebudu ho trápit pěkně si v zápichu zastavím odjedu s nožem pak dám reverz a tradá
Podle toho jak je projetý lože už si svoje odpracoval a že mi bude semtam závit trvat čtvrhoďku nevadí :)
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

26. 5. 2018, 3:15

Když už je tady toto téma tak mám soustruh sui40 a moc dobře si to nepamatuju, ale kdysi mi soustružník říkal že když odpojim matici při závitování a závitové stoupání je dělitelné - a to teď už právě nevim 2? 3? 6? tak po opětovným zapnutí matice je nůž přesně v pozici soustruženého závitu. Mohl by to někdo upřesnit?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

26. 5. 2018, 5:41

Stoupání řezaného závitu musí být ve stoupání vodicí tyče obsaženo beze zbytku. To znamená, že při 6mm se dá řezat: 6,3, 2, 1.5, 1, 0,5 atd. :) To samé platí u stoupání v palcích.
www.mosaznevyrobky.cz
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

13. 11. 2020, 6:37

Ma taky zelendu 150 bohuzel uz ma taky neco za sebou a pri nejmensich otackach spojka krapet unasi což je na rezani zavitu na prd.Nastesti mam FM a nastavene DC brzdeni takze zastavim na fleku.Planuju jeste pro pripad potreby dodelam tipovaci tlacitka.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 11. 2020, 8:39

origosch píše: 26. 5. 2018, 5:41 Stoupání řezaného závitu musí být ve stoupání vodicí tyče obsaženo beze zbytku. To znamená, že při 6mm se dá řezat: 6,3, 2, 1.5, 1, 0,5 atd. :) To samé platí u stoupání v palcích.
Jakou vodící tyč myslíš?
Nemá to být vodící šroub?
Pokud ano tak to co říkáš není pravda - to by nešlo řezat na třeba na 1,5 mm šroubu palcové či třeba modulové závity.
Nebo to špatně chápu?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Jochanan
Příspěvky: 42
Registrován: 2. 8. 2020, 9:43

19. 4. 2021, 4:47

Tyč - tažná. Šroub - vodicí.

To o tom stoupání vodicího šroubu a dělení asi myslel s ohledem na použití závitových hodinek.

Ještě to piluju, ale už nějakou dobu se chystám napsat sem článek jak se dá na tažný šroub se stoupáním 3 mm naroubovat používání závitových hodinek pro imperiální závity. Běžně s tím "krájím" pouze 14 tpi, jiné jsem dosud nepotřeboval. Fungovat to bude i pro násobky, tedy i na 28 a 56 tpi.
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

20. 4. 2021, 2:42

Jochanan píše: 19. 4. 2021, 4:47 Tyč - tažná. Šroub - vodicí.

To o tom stoupání vodicího šroubu a dělení asi myslel s ohledem na použití závitových hodinek.

Ještě to piluju, ale už nějakou dobu se chystám napsat sem článek jak se dá na tažný šroub se stoupáním 3 mm naroubovat používání závitových hodinek pro imperiální závity. Běžně s tím "krájím" pouze 14 tpi, jiné jsem dosud nepotřeboval. Fungovat to bude i pro násobky, tedy i na 28 a 56 tpi.
Myslel že netreba použit zavitove hodinky jednoducho keď si na konci závitu tak odpojíš delenú maticu na tom šrobe, odídeš zo závitu a potom ju zase zapneš keď budeš dorabat závit,tento spôsob je najpohodlnejší aspoň pre mňa pri pouziti hodín musíš zapnut maticu na danom ciferníku, tu ju možes zapnut kedykoľvek
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“