Třídotekovy dutinomer somet 35-60

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 6. 2018, 2:02

Ahoj lidi

Prosím o pomoc. Mám tento dutinoměr a neumím s ním měřit. Nasadím příslušnou hlavu a tu bych měl zkalibrovat pomocí kalibračních kroužků. Bohužel nejsem schopen poznat, kdy dojde vlastně k dotyku. Ten vnitřní mikrošroub je pod pružinou, takže se dá vesele točit několik mm, než člověk pozná, že je něco špatně. Takže neměří se bod dotyku ale bod uvolnění? Že se to přepruží a pak se uvolňuje? Ale i tak je to +-0,05.
Přílohy
Tridotekovy-dutinomer-35-60-somet.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 6. 2018, 5:06

Tak zkus hytnout jednou rukou tem bubínek, na kterém je nonius a druhou rukou točit tou menší rádlovanou hřídelkou. Měla by tam být řechtačka, možná je zatuhlá, která procvakne při určitém momentu a to je právě síla na měřící hroty. Stejně funguje např. mikrometr. Takže měřit přes řechtačku. Kalibrovat při každé výměně hlavy.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 6. 2018, 6:03

Jestli to má řechtačku, tak je teda řádsky zatuhlá. Myslím, že je to bez řehtačky. Jiný princip měření, než s řehtačkou.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2018, 6:14

bobik píše:Jestli to má řechtačku, tak je teda řádsky zatuhlá. Myslím, že je to bez řehtačky. Jiný princip měření, než s řehtačkou.
je, mikrometry johansson to mají jen třením, funguje to perfektně, ale musí to být čisté, stejně jak ta řechtačka :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 6. 2018, 6:28

tumlik píše:
bobik píše:Jestli to má řechtačku, tak je teda řádsky zatuhlá. Myslím, že je to bez řehtačky. Jiný princip měření, než s řehtačkou.
je, mikrometry johansson to mají jen třením, funguje to perfektně, ale musí to být čisté, stejně jak ta řechtačka :wink:
Když se šprajcne vazelína, je to průser. :lol: Na konci té hřídelky by měl být šroubek. Povolit a sundat řechtačku, nebo kluznou spojku. Opatrně, je tam pružinka skákavá :lol: a vyčistit, jemně promáznout (já to řeším BREAK-FREE, to není reklama).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 6. 2018, 10:57

tumlik píše:
bobik píše:Jestli to má řechtačku, tak je teda řádsky zatuhlá. Myslím, že je to bez řehtačky. Jiný princip měření, než s řehtačkou.
je, mikrometry johansson to mají jen třením, funguje to perfektně, ale musí to být čisté, stejně jak ta řechtačka :wink:
Starý mikrometrický hloubkoměry Johansson dokonce vůbec nemají (!) žádnou momentovou spojku - ani třecí, ani řehtačku, paradoxně se mi s tím měří líp než s řehtačkou - ale podmínkou je cit a skutečně perfektní mechanický stav šroubu a jeho čistota a namazání.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“