broušení drobných dřevěných dílů

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

21. 6. 2009, 10:39

Zdarec chlapi, řeším takový zajímavý problém. Zadání: dřevěné autíčko do společenské hry, jednoduché, levné ale musí být poznat, že jde o autíčko. Rozměry cca 40x26x12mm
Zatím jsem se dostal k řešení pomocí tvarové frézy(nebo více různých fréz). Vyfrézuji lištu s průřezem autíčka a na cirkuli to nasekám na dílky.
To je v pohodě. Ale teď je třeba minimálně očistit otřepy, eventuelně jemně srazit hrany.
Jediné co mě napadá je řešit to omíláním v bubnu ale:
jaký brusný materiál použít ??? Myslím, že např. výrobci dřevěných korálků to používají.
Gůglím už dva dny, ale nic kloudného jsem zatím nenašel, možná se kamaráda gůgla ptám blbě.
Nepotkali jste se s tím někdo ????
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

21. 6. 2009, 1:05

Nedávaj tam nic jenom ti autíčka.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2009, 1:06

Tak s tím jsem se potkal ve firmě Intera Moravské budějovice kde se blahé paměti vyráběly rukojeti pilníků pro AJAX z bukového dřeva. Dokončování se provádělo omíláním v bubnu prům asi 75cm šíře cca 100cm do kterého byly naházeny hotové dílce a kusy použitého smirkového papíru a pláten z výroby. Takhle se to válelo asi půl dne. Takže starou pračku a jedem. Buben byl myslím dřevěný mnohoúhelník sešroubovaný z prken.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2009, 1:15

Naprosto jednoduše.

Sežeň si vyřazenou pračku s vrchním plněním, shoď z toho všechny plechy, aby ti zůstal jen buben, motor a podstavec, motor zapoj na pomalé otáčky. Do bubnu naházej vyrobené komponenty tak, aby jsi ho měl plný zhruba ze dvou třetin a pak ho pusť na 2 - 4 hod.

Natrhaný šmirgl není nutný - tady je spíš problém v tom, že ti může brousit i povrch bubnu a tímpádem špinit povrch. Za předpokladu, že máš hladký povrch z frézování a čistý řez z pily tam žádný brusný papír nepotřebuješ, omele se ti to perfektně i bez toho.

Neplácám ti tu žádné nesmysly, já takto brousím všechny drobné součástky, které děláme - a neznám nic lepšího.

P.S.: kdyby jsi s tím potřeboval poradit, tak mi zavolej na mobil 777912491
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

21. 6. 2009, 1:57

Je docela možné, že na omílání funguje i ta pračka a bez brusného papíru. Já jsem už viděl hodně omílacích strojů (např i v TONu, Jitoně, u dodoavatelů úchytek) a vždy byl použit brusný papír s tím, že omílací buben měl tvar vícebokého hranolu. Vypadá to asi takhle : http://www.truhlarske-stroje.cz/truhlar ... php?id=511 není na tom v podstatě co zkazit, ať to uděláš jak uznáš.
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

21. 6. 2009, 3:58

U nás ve fabrice se používal buben válcový ale ve vnitřku byly našroubované 3-4 lišty. Kamarád dělal v Tofě Semily ( hračky ) a tam po obroušení do bubnu nalély barvu a znovu nechaly mlet. Pak to bylo i s povrchovkou.
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

21. 6. 2009, 5:08

Pánové, děkuji za podnětné návrhy. To by mě nenapadlo - dát tam NIC :D
Ale zní se to rozumně a celkem logicky, mám tady takový bubínek, asi to na pár kouscích vyzkouším. Pračku manželce ještě chvilku nechám :D

To R-stick: frézování i řez bude kvalitní, jedná se mi hlavně o začištění chloupků po řezu a aspoň jemné sražení (ztupení) hrany.

To petr213: po nalití té barvy to nechali točit dokud to neuschlo ??? Nevíš co za barvu tam dávali ??? Nebylo to spíše jenom nějaké mořidlo? Nebo vosk?
Nebylo by vhodnější všechny díly namočit do barvy, nechat okapat a potom omílat ? Asi už to měli vychytané...
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

21. 6. 2009, 5:19

Bylo to nirtobarva na hračky neřeknu ti číslo ono už je to pár let, ale točilo se to až do sucha.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

21. 6. 2009, 5:59

ivčo píše:
To petr213: po nalití té barvy to nechali točit dokud to neuschlo ??? Nevíš co za barvu tam dávali ??? Nebylo to spíše jenom nějaké mořidlo? Nebo vosk?
Nebylo by vhodnější všechny díly namočit do barvy, nechat okapat a potom omílat ? Asi už to měli vychytané...
Tak třeba v TONu tam lili nějaké mořidlo - nejspíš lihové, protože vodní by zase zvedlo chlupy na dřevu. A pokud si vzpomínám, měli vyzkoušené, kolik tam toho nalít, aby to vsáklo do dřeva, takže nebylo třeba nějaké další okapávání . Opačný postup je principielně nesmysl, protože když to napřed namočíš do barvy a pak omeleš, tak z té povrchovky moc nezbyde.
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

21. 6. 2009, 6:59

To mořidlo bylo určitě vodní, U nás se právě brousily v tom bubnu nohy po moření - právě ty zvednuté chlupy.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2009, 8:32

Pavel R píše:Je docela možné, že na omílání funguje i ta pračka a bez brusného papíru. Já jsem už viděl hodně omílacích strojů (např i v TONu, Jitoně, u dodoavatelů úchytek) a vždy byl použit brusný papír s tím, že omílací buben měl tvar vícebokého hranolu. Vypadá to asi takhle : http://www.truhlarske-stroje.cz/truhlar ... php?id=511 není na tom v podstatě co zkazit, ať to uděláš jak uznáš.
To není možné - to je jisté!!! - jinak bych totiž nemohl v té pračce brousit už přes 15 let!!! (fakt je, že za tu dobu mám už třetí) Jestli nevěříš, klidně ti něco nafotím.

2: ivčo: - na pár kouscích to nevyzkoušíš - aby ti to fungovalo, tak toho tam musíš dát určitý objem - pro představu minimálne 12 cm3 (na objem si představ krabici se stanami 12 cm, která musí být plná) Když toho dáš totiž míň, tak se ti to sice omele taky, ale špatně - budou na tom stopy po úderech, nebo se ti nepodaří ty hrany strhnout tak, aby to dobře vypadalo. Pokud chceš zkoušet opravdu jen pár kusů, tak tu dávku něčím doplň (drobné odřezky - malé kousky .....) aby to mělo ten objem.

Jo - a ještě je celkem důležité odvést piliny, co ti tím broušením vzniknou - na to je opět ideální ta pračka - protože buben je děravý .... Když to budeš brousit v uzavřeném bubnu, tak to budeš pak muset pečlivě vyfoukat.
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

21. 6. 2009, 9:27

Jasná věc, chce to objem, neboj nic, už se na tom pracuje...
Celý večer sháním vyřazené tatramatky s vrchním plněním.....
Zatím padlo : 1l Fernet stock a 0,7 l Metaxy.... :D :D :D
Dvě pračky už jsou domluvené...
Akorát mám obavy, že i když ten postup s vaší pomocí nakonec vymakám, borec stejně nakonec řekne, že koruna za kus je moc.....
VW
Příspěvky: 92
Registrován: 13. 3. 2007, 11:37
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2009, 12:07

R - stick píše: 2: ivčo: - na pár kouscích to nevyzkoušíš - aby ti to fungovalo, tak toho tam musíš dát určitý objem - pro představu minimálne 12 cm3 (na objem si představ krabici se stanami 12 cm, která musí být plná)
Jasně, takže 12 x 12 x 12 cm, takže 1728cm3 :wink:
Lepší pro představu by bylo říct, že alespoň 1.728 dm3 čili skoro 2 litry :wink:
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2009, 2:24

Jo - matimatyka být můj kobylek ..... :twisted: :twisted: :twisted:

Máš pravdu ....
tarantulej
Příspěvky: 1
Registrován: 1. 10. 2014, 10:57

25. 7. 2016, 1:11

Nevím, zdali je toto téma ještě aktivní ( respektive zdali mi někdo ještě odpoví), ale zeptám se i tak.
R_stick - pokud tomu dobře rozumím, tak si předpřipravím požadovaný tvary ze dřeva, nahážu všechno to dřevo (2 třetiny obsahu bubnu) do té upravené pračky, nebudu tam aktivně házet žádné abrazivo a nechám to točit.
(Jak rychle? a jak dlouho?)
A ono se mi to samo o sebe nějak zaoblí? Jenže stejně to pak musím navlhčit aby se zvedla vlákna a ručně se jemným smirkem strhnu... nebo to navlhčím a hodím zpět? :shock:
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“