Systém pro rychlou výměnu řemenic

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 4. 2015, 3:11

Ahoj, rád bych u svého mazla změnil způsob nasazování řemenice na cosi, co by umožnilo:
  1. snadnou a relativně rychlou* výměnu řemenic (chci mít i nějakou opravdu velkou na silný převod do pomala a časem bych tam rád nasazoval i něco jiného, třeba cosi jako děličku nebo HTD pro krokový motorek alá 4. osa)
  2. obousměrný provoz
  3. vysokou zátěž (resp. to, co to teď snese tim jednim směrem)
  4. bylo bezvůlové
Momentálně je tam závit (zhruba M24/1.5, proměřil bych) a důlek pro jednoho červíka, což má zásadní problém s tou obousměrností a taky by se mi nechtělo u protikusů řešit vnitřní závit nebo trefování důlku. Vypadá to takto:
IMG_5825_stavajici_uchyceni_remenice.jpg

(nějaké rozměry je možno brát odsud)

Nějaký nápad už mám (asi nějaká příruba), ale nejdřív bych se zeptal, jestli nějaký takový systém už existuje, abych se mohl inspirovat a nevymýšlel znovu kolo..?

Díky, T.

* né nutně úplně superrychlou, ale tak v rámci pár minut?
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 21. 4. 2015, 5:14, celkem upraveno 2 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 4. 2015, 3:53

a co si vyrobit násobnou řemenici (3jitou třeba) nasadit ji na hřídel napevno plus druhou na motor a neměnit řemenice, ale jen přesouvat řemen.., nějaký rychlonapínací mechanismus a hotovo..to je uplně nejrychlejší co můžeš udělat a vyjde to levněji budeš dělat dvě široké řemenice a ne třeba 6 úzkých... můžeš mít převod co já vím 1:2 1:1 2:1 ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 4. 2015, 4:12

Dík, ale rozhodně to musí zůstat vyměnitelný - jak píšu, chci tam nasazovat i něco jinýho, než řemenice pro pohon klínovým řemenem (synchronní řemenice pro krokový motor, dělička, teď to nemám ani jak zabrzdit). Navíc 2:1 mě nevytrhne (to tam mám už teď), rád bych něco jako 8:1 nebo raději více (ano, to bude hodně velké kolo, proto by to taky musí být sundavací), je to pro mne lepší alternativa, než se pokoušet o vícestupňový převod.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

21. 4. 2015, 4:23

rck pouzdra vyměna za minutu. v řemenici staci obyč kulata dira. povolit 4x imbus a je to dole, nasadiš a zas dotahneš a maš hotovo.

http://shop.retezyolomouc.cz/sverne-pou ... 0-06610010" onclick="window.open(this.href);return false;

typu je hodně. stači jedno pouzdro na všechno... nic jednodužšího a levnějšiho nešeženeš. přenesou velkej moment.. :wink:
Naposledy upravil(a) Kvako1 dne 21. 4. 2015, 5:09, celkem upraveno 1 x.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

21. 4. 2015, 4:27

ještě doplnim ktomu zavitu, dal bych tam takovou vložku se zavitem , jenom aby to zakrylo zavit.. po delce rozřezal. pak na to to pouzdro. a musi to vydržet prasec... :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 4. 2015, 4:30

To zní hodně dobře, díky moc za tip, nastuduju! Mimochodem tloušťka stěny v místě závitu je pouze cca 3.5mm (a asi to bude jen nějaká netvrzená automatovka), mám se bát, že by to to pouzdro mohlo zdeformovat?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

21. 4. 2015, 5:03

toho bych se vubec nebal udělej tam tu vložku tak 3mm , vyber to podle nějakeho rozměru pouzdra . aby ti to sedělo...
těch pouzder je hodně typu, kouni do těch datasetu a něco vybereš
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 4. 2015, 3:13

Mohl bych poprosit o tip na obchod, kde bych sehnal jak RCK pouzdro, tak klínové řemenice, tak HTD řemenice (a řemeny) - najde se takový? Řemenice by to navíc chtělo s plným středem či normálním vývrtem, abych neplatil za speciální úpravu pro kuželová pozdra, která by šla do špon (sám sebe jsem překvapil tímto obratem, už jsem se tu přecijen něco naučil :mrgreen:). Vím, že správné by bylo, kdybych si to pěkně dohledal sám, ale asi mi to potrvá a já bych hrozně rád měl objednáno a dodáno ještě před tímto víkendem. Dík!

EDIT: Hmm, teď koukám, že to možná budou ty retezyolomouc.cz, já se tam prvně trochu ztratil (myslel jsem, že mají klínové řemenice jen pro upínací pouzdra, teď tam vidím i ty s plným nábojem).

EDIT2: A teď koukám, že řemenice se speciální úpravou pro kuželová pozdra stojí +- stejně nebo jsou dokonce levnější :) Nějak jsem byl posledně asi už hodně unavený či co..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 4. 2015, 5:30

Hmm, nevíte prosím, co tady znamená to Smin (vyplněno pro průměry nad 140mm)? Není to náhodou minimální šířka řemenu nebo něco takového?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 4. 2015, 5:37

to je minimální tloušťka stěny v té odlehčené části
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 4. 2015, 6:28

testone píše:to je minimální tloušťka stěny v té odlehčené části
Jó, jasně, do dává smysl mnohem víc :) Dík!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

27. 4. 2015, 6:54

vtom Olomouci maji všechno cca do 3-7 dnu, něco maji skladem. pokuď tam objednaš tak to vědšinou posílají ze skladu v Praze. myslím si že jsou i dost levní a jsou strašně ochotní. pokud tam cinkneš ta se to dá možna i vyzvednou v Praze. to ale nevim na100%.
ja to neřeším mam je 300 metru od baraku tak si tam skočím.
pohledej pořádně určitě najdeš co potřebuješ. řemenice co jsem kupoval byli vždy buď z dirou 6mm nebo plne jenom z navrtánim středu zahlubníkem.
řemeny nemají na stránkach ,ale pošlou ti jakýkoliv. je potřeba tam napsat poptávku. napiš jim co chceš a odpoví vědšinou obratem. nikam jinam nechodím...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 5. 2015, 9:24

Zdar, nevíte, nepobere 18-05M-15 6F náhodou 17mm řemen? Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 5. 2015, 9:39

Kdysi mě zajímalo to samé. Podle malůvky v tom PDF to vypadalo, že by to mělo snadno jít.
Tak jsem zavolal panu odborníkovi do Tymy, a ten mě přesvědčoval, že to nejde.
Tak pokud bys to prakticky ověřil, hodně by mě zajímal výsledek (zatím jsem to nekoupil).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 5. 2015, 9:52

Mám tu 24-5M-09, tam to navíc dělá bez pár stovek 3mm, takže při F=20.5mm by mělo pro řemen zbýt 17.5mm. Zatim ale vůbec netušim, co je vlastně ten řemen sto přenést, takže je to takový trochu akademický :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“