Remenica a remen

řemenové převody a pohony linearizace pohybu pomocí řemenu
Odpovědět
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

22. 9. 2011, 9:19

Nazdar pánové,

mam problem, doteraz som zapajal motor a trapezovy šrob na priamo cez pružnu spojku, ale na osy Y a Z by som chcel zapojit cez remen a remenicu kvoli zakrytovaniu proti prachu.

Prevod by som chcel nechat ako keby to bolo na priamo takze 1:1. Motory mam Nema 23, tah 18.9kg/cm, 1.91Nm a oska je 6,35mm. Len vobec netušim aku velkost remenice a kolko zubovu mam kupit. Kupoval by som but v teatechnik alebo tyma.cz

Potrebujem to na frezku http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=7496" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

22. 9. 2011, 10:25

Je to vcelku jedno, jen musíš zjistit, jaký nejmenší počet zubů je pro uvažovaný řemen. Já bych dal minimálně o několik zubů nad minimum, kvůli ztátám.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

22. 9. 2011, 10:32

Josef píše:Je to vcelku jedno, jen musíš zjistit, jaký nejmenší počet zubů je pro uvažovaný řemen. Já bych dal minimálně o několik zubů nad minimum, kvůli ztátám.
a ako zisitm aky potrebujem najmenši počet zubov ? nechcem tie remenice priliš hrube a velke ale tak aby zasa niečo utiahli :) vedel by si mi dat presne označenie a velkost napriklad z toho teatechnik? bol by som moc vdačny :) a tam sa diery prevrtavaju? lebo na motore mam osku 6.135mm a este je skosena hrana a na trapezy bude 8mm na konci
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2011, 10:37

podívej se na tyma cz vyber si jakej chceš řemen a jestly M3 spíš větší M5 a vyber šíři a podletoho dohledáš jaký pro ten typ řemene vyrábějí řemenice , ale jak již bylo psáno třeba pro M3 šíře 6mm koupíš nejmenší řemenici 12zubů ale volil bych alespon 16 protože ten řemen má nějakou tuhost a když se má opásat na tak malou řemenici tak klade větší odpor
větší řemenice - menší odpor a tím i přesnost
v tvém případě bych vlolil M5 šíře okolo 15mm a výš
v řemenicích bývají předvrtané díry ,
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

22. 9. 2011, 10:46

packa píše:podívej se na tyma cz vyber si jakej chceš řemen a jestly M3 spíš větší M5 a vyber šíři a podletoho dohledáš jaký pro ten typ řemene vyrábějí řemenice , ale jak již bylo psáno třeba pro M3 šíře 6mm koupíš nejmenší řemenici 12zubů ale volil bych alespon 16 protože ten řemen má nějakou tuhost a když se má opásat na tak malou řemenici tak klade větší odpor
větší řemenice - menší odpor a tím i přesnost
v tvém případě bych vlolil M5 šíře okolo 15mm a výš
v řemenicích bývají předvrtané díry ,
Dakujem, presne toto som potreboval vediet, takze dam si m5 remen a podla toho napasujem remenice a pridam viac zubov kvoli presnosti :)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2011, 10:53

přesně
jen dodám že já osobně provozuji stroj s převodem do rychla a to z důvodu využití rozsahu kroutícího momentu motoru ,
když jsem měl převod 1:1 tak jsem dosahoval max rychlosti posuvu cca 3m/min
ale bez rezervy výkonu , kdežto při rychlostech 1-1,5m/min jsem měl výkonovou rezervu obrovskou , takže jsem si mohl dovolit stroj zrychlit , a to na převod 1,5:1 ted mám rychloposuv nastaven na 3,8m/min aa nemám žádný problém
a dal by i víc
takže si můžeš koupit i větší řemenice a testovat , nic tím nestratíš..
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

22. 9. 2011, 11:05

packa píše:přesně
jen dodám že já osobně provozuji stroj s převodem do rychla a to z důvodu využití rozsahu kroutícího momentu motoru ,
když jsem měl převod 1:1 tak jsem dosahoval max rychlosti posuvu cca 3m/min
ale bez rezervy výkonu , kdežto při rychlostech 1-1,5m/min jsem měl výkonovou rezervu obrovskou , takže jsem si mohl dovolit stroj zrychlit , a to na převod 1,5:1 ted mám rychloposuv nastaven na 3,8m/min aa nemám žádný problém
a dal by i víc
takže si můžeš koupit i větší řemenice a testovat , nic tím nestratíš..
mas pravdu rozmyslal som nad rychloposuvom len na to by som musel mat poriadne drivery k motorom a nie modru čínu :D myslim ze konštrukcia na podoprenych tyčach je dost tuha len neviem či je na to vhodny trapez 16mm z cnc shopu .. guličkač by bol lepši len uz niesu prachy :D
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2011, 11:13

právě tím že to zpřevoduješ do rychla , tak budeš drivery provozovat na nižší frekvenci a tím si možná pomůžeš i s přesností a plynulostí chodu.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

22. 9. 2011, 11:18

packa píše:právě tím že to zpřevoduješ do rychla , tak budeš drivery provozovat na nižší frekvenci a tím si možná pomůžeš i s přesností a plynulostí chodu.
Accch ja som trud :D rozmyslal som uplne opačne :D :D :D vobec mi to nemyslí som pozeral tie remenice vychadzaju okolo 70-100 kč takze ich nakupim viac a budem experimentovat len dufam ze tie motory nebudu stracat krok lebo maju len 1.91Nm a to chcem este Celu os Z spravit zo železa :) nič ako hovoris budem experimentovat :)
Odpovědět

Zpět na „řemenové převody a pohony“