SUI 32 CNC

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

18. 10. 2016, 9:05

Zdravím,
potřeboval bych poradit. Plánuji koupi CNC soustruhu. Je u mě ovšem problém s místem. A to tak že CNC může nahradit jedině klasiku. Tudíž jestli to dokáže nahradit CNC. Parametry má shodné s mým dosavadním soustruhem. Většinou vyrábím kusovky, přetáčení děr, různé přetáčení hřídelek, vytáčení přírub. Soustruh si na sebe nevydělá minimálně 5 let. Jen mi jde o to jestli to usnadní práci. Díky za radu :)
Naposledy upravil(a) lukin1156 dne 25. 10. 2016, 8:20, celkem upraveno 3 x.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

18. 10. 2016, 9:25

No, koukal jsem na bazoši, že dáváš SNko z baráku pryč. :shock:
Já to teda nemám coby hlavní zdroj příjmů, nýbrž spíš jen tak na bokovky a především hobby. Řeknu ti, že to kroucení kličkama by mi u CNC asi chybělo. Navíc spousta věcí se dneska furt dělá na klasice. Se koukni k Tumlíkovi na stránky, co všechno se dá udělat bez cnc. V tom mi přijde ta strojařina krásná. Od klávesnice by mě to třeba osobně nebavilo. Kor když nemáš místo jak na klasiku tak na CNC. Jiná věc by byla kdybys měl nějaký podnikatelský záměr a bez toho cnc by ses neobešel...
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 10. 2016, 9:49

Já bych řekl, že na kusovou výrobu není CNC soustruh dobrá investice.
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

18. 10. 2016, 10:17

Jo SNko už mě pěkně sere :D od té doby co jsem dělal v práci na osumnástce tak se mi na tom moc dělat nechce :D A ručně kličkama se rádiusy a zkosení dělají blbě. Taky nemám takové točky a většinou točím pidi součástky. Nebaví mě vyměňování nožů, neustále orovnávání na střed. Vím že rychle výměná hlava je řešení ale dát 10 tisíc za hlavu když můžu mít CNC.
Taky když někdy dělám nějaké dlouhé hřídele a neustálé najíždění zpátky ručně a znovu najíždět, zapínat posuv... Taky soustružení kuželů-morse nebo různé atipy... vím že to je na brusku. Ale když potřebuju rychle něco tak to jde. Nastavit kužel na klasice s přesností na - třeba desetiny stupně je problém. A když někdy někdo dojde a chce třeba 10 kusů tak mě docela sere to dělat když vím jak jede NCčko.
Na investici nehledím. Je za dobrou cenu. Sice je i na mě vysoká ale budíž. Počítám s tím že peníze z SNka část zaplatí.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

18. 10. 2016, 10:41

Zas pak budeš potřebovat vytočit jeden kus blbýho šroubku a budeš to muset namlátit do klávesnice. :roll: Na klasice to vezmeš za pár vteřin dvěma šponama, do koníka očko, upíchnout a hotovo. Neumím si v tomhle případě moc CNC bez klasiky po boku představit.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 10. 2016, 10:57

jestli si chceš CNC na kusovku pořídit, tak si sežeň něco typu MASTURN 32/40/50 s ř.s. Manual+ nebo podobným novějším
na tom se dá dělat ručně točením kliček nebo podle programu velmi rychle sestavitelného z vestavěných cyklů
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
ka-jarik
Příspěvky: 36
Registrován: 17. 3. 2014, 7:31

19. 10. 2016, 12:10

Ja by som na tvojom mieste dotoho siel len jeden velky problem vidim vtom ze celuste musis furt prehadzovat na kazdy priemer lebo hydraulicke sklucovadlo ma chod len 8mm na priemer... aspon na mojom je to tak... cize ked robim zo 60tky gulatiny a potrebujem nieco z 80tky naprihlad tak dobra pol hodina je prec len stym aby som prehodil celuste a osustruzil ich aby boli 100% ....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 10. 2016, 12:36

tak zrovna to sklíčidlo může vyměnit za klasiku. i některé CNC soustruhy klasiku mají..

já si taky nedokážu představit nemít CNC.. i to blbý cnc má přece ruční režim takže nějaké jednoduché věci nemusím nijak složitě programovat a jakékoliv sražení čela, vzaní průměru atd.. můžu udělat točením kolečkem nebo držením šipkou obdobně jako na klasice..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2016, 12:42

RaS píše:
já si taky nedokážu představit nemít CNC..
To je jasný čím víc na CNC umíš tím víc vítězí nad konvenční mašinou .Taky skoro každou blbost dělám na cnc to už musí bejt zapnout klasiku.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2016, 9:49

fmodel píše:
RaS píše:
já si taky nedokážu představit nemít CNC..
To je jasný čím víc na CNC umíš tím víc vítězí nad konvenční mašinou .Taky skoro každou blbost dělám na cnc to už musí bejt zapnout klasiku.
Souhlas, sice nemám CNC soustruh, ale na CNC frézce frézuji i blbé díry - holt jsou prostě přesné a hezčí než od ručního vrtání.
Naklikat těch pár příkazů není zase tak hrozné a ten trochu delší čas rád přípravy obětuji za lepší výsledek.

PS: Snad jen nějaký umělec by měl s CNC problém, že nemůže tvořit ručně :)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 10. 2016, 4:44

fmodel píše:
RaS píše:
já si taky nedokážu představit nemít CNC..
To je jasný čím víc na CNC umíš tím víc vítězí nad konvenční mašinou .Taky skoro každou blbost dělám na cnc to už musí bejt zapnout klasiku.
ono to ale i funguje přesně obráceně - čím míň toho na soustruhu obsluha umí, tím víc vítězí CNC :D (samozřejmě platí pro kusovou práci a tvarově jednoduché dílce)
A mj. to platí i z hlediska konstrukce - když je konstrukter idiot, tak řada dílců nejde jednoduše a produktivně udělat a pak se musí použít CNC :?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2016, 9:18

milan584 píše:
fmodel píše:
RaS píše:
já si taky nedokážu představit nemít CNC..
To je jasný čím víc na CNC umíš tím víc vítězí nad konvenční mašinou .Taky skoro každou blbost dělám na cnc to už musí bejt zapnout klasiku.
ono to ale i funguje přesně obráceně - čím míň toho na soustruhu obsluha umí, tím víc vítězí CNC :D (samozřejmě platí pro kusovou práci a tvarově jednoduché dílce)
A mj. to platí i z hlediska konstrukce - když je konstrukter idiot, tak řada dílců nejde jednoduše a produktivně udělat a pak se musí použít CNC :?
Třeba je to tím že ti co tak uměj na klasice neuměj CNC ani zapnout :mrgreen: a jinak po 25letech na klasice je pro mě CNC ta správná zábava (hlavně centrum ) .Hlavně ta kusovka většinou není jeden kus ale třeba 5-20.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2016, 12:15

milan584 píše:A mj. to platí i z hlediska konstrukce - když je konstrukter idiot, tak řada dílců nejde jednoduše a produktivně udělat a pak se musí použít CNC :?
Ani nemusí být idiot, stačí, když ví, že se to bude dělat na CNC a pak - protože není idiot - využije všechny možnosti, které mu CNC poskytuje :-)
Aleš Procháska
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

21. 10. 2016, 11:01

Tak jsem se rozhodl že ho vezmu.
Je to SUI32 CNC který byl na bazoši. Cena 70 tisíc, s tím že mašina je funkční, přidá k tomu náhradní řídící jednotku, převodník z PC do systému, minimum nožových držáků (což mě štve :D ). Držáky si dodělám sám, to není problém. Jediné co mě štve je historický systém NS 510 A. Ale časem plánuji předělání na něco novějšího. SNko z domu zatím nepujde. Až budu schopen všeho na tomhle tak ho teprve pustím.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
free image uploader

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
image ru
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 10. 2016, 11:44

no, jestli je tvá registrace správně vyplněná, tak asi už máš tu průmku hotovou ... ale pak seš borec se do takovýchto věcí pustit - moc takových se tu neobjevuje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“