CNC soustruh na nerez

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

27. 10. 2016, 8:45

Dobrý den, ahoj.
Zvažujeme ve firmě nákup CNC soustruhu. Zadáváme výrobu do kooperace na soustružnická centra a chtěli bychom to snížit na minimum, ale zcela se jí zbavit se asi nepodaří.
Součásti jsou z 90% z nerezu 316L a 316Ti, zbytek mosaz a plast.
Jedná se o různorodou kusovou práci. Vyrábíme membránové oddělovače a sondy pro měření tlaku. Do 20kusů vyrábíme na klasickém soustruhu, vetší zakázky jdou právě do té kooperace a jedná se o max. cca 500kusů ročně od jednoho typu oddělovače. Příruby i díly z tyče a přířezu. Šroubení, vnitřní a vnější závity trubkové i metrické, tvarové plochy, čelní zápichy a pod.
Přesnost je vyžadována pouze u závitů a těsnících ploch a je do 0.05mm, vnější plochy jsou pohledové a spíše než na přesnost se hledí na jakost povrchu.
Pravděpodobně by pro nás byl vhodný CNC soustruh s rovným ložem, řízením dvou os a klasickým koněm. Nástroje se budou často měnit, a bude jich asi více než 4(8) proto bychom asi raději multifix než revolverovou hlavu. Bude i třeba vrtat nástrojem v suportu. Obrábění rovného dna pod vnitřní závity se zápichem i bez a pod.
Na dílech jsou další operace jako frézování, vrtání a závitování. Tyto práce budeme dělat na dalších strojích. Poháněné nástroje nepožadujeme.
U stroje bychom rádi co největší průchod vřetenem. Teoreticky by mělo stačit 55mm, ale nezlobil bych se kdyby prošla tyč i 60mm. Některé dily jsou vyráběny z tohoto polotovaru a myslím, že z tyče by se vyráběli jednodušeji než z přířezu. Točná delka max 1000mm, točný průměr do 350mm. Příruby máme max 250mm.
Co se týče řídicího systému, je to pravděpodobně jedno. Bude třeba se vše naučit. Máme zkušenosti pouze s obráběním na klasice. Programování by mělo být snadné a snahou je, aby ho mohl provádět sám soustružník na stroji, a ne v kanclu. Hodilo by se kdyby měl soustruh i posuvný panel s kličkami pro najíždění s možností přepnout do ručního režimu.
Dostali jsme nabídku na stroj XYZ Proturn SLX355. Rád bych touto cestou požádal o recenze tohoto stroje. Rád bych byl i za doporučení podobných nebo i úplně jiných strojů od jiných výrobců.
Jde o kvalitu zpracování, komponentů a pod. Stroje XYZ jsou udajně montované v Británii a odlitky Taiwan.
Další např Trens, Inaxes, Pinacho, Knuth apod.

http://postimg.org/gallery/1dabzi1bw/" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky
Ondra
Sběratel strojů :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 10. 2016, 9:35

zkuste Masturn
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

27. 10. 2016, 10:12

Díky.
Ano Masturn mě napadl jako první po tom co nadřízení tuhle myšlenku vyslovili. Bohužel jsem nenašel, že by stále vyráběli menší typ než 550i.
Použitý stroj jsem navrhoval také, ale smetli mi to tak říkajíc ze stolu. Chtějí pouze nový stroj.
Sběratel strojů :-)
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

28. 10. 2016, 11:15

Měl jsem Harrison Alpha 330 a ten "Váš" XYZ Proturn SLX355 vypadá kromě ovládacího panelu naprosto stejně. Ten můj byl také vyroben v GB, řekl bych, že ten XYZ je odkoupená licence.
Zvedání toho krytu při sérii = dřina, stroj je to malý, ideál. sklíčidlo pr. 160, ten můj měl ve vřetenu díru 40, nebo 42 - už nevím.
Pro Vaší práci ideál Masturn 550 s revolerem, většinou těch osm nástrojů stačí, vyjímečně bude obsluha přehazovat v revoleru.
Pokud by mně zaměstnavatel dneska koupil nové CNC s Multifixem, tak dám výpověď! :D
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

29. 10. 2016, 9:19

Aha, ten multifix mě právě přišel ideální v tom, že je možno mít nože nachystané v držácích a můžu jich mít více než 8.
Ale je fakt, že odklopit kryt, vyměnit drzak, zavrit kryt, potvrdit výměnu nástroje, spustit. To by bylo časem k zbláznění. Problém je, že práce probíhá tak, že se vyrobí cca 50 kusů a začne se vyrábět dalších 50 kusů atd. pořád dokola. Takže stroj musí mít všechny součásti v paměti a pouze osazovat nástroje. 4nožový revolver bude určitě málo. 8 by snad stačilo. Takže po každé výměně nástroje musím znovu najet nulové body. Předpokládám, že každá pozice revolveru může mít nulový bod jinde.
Sběratel strojů :-)
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

30. 10. 2016, 3:29

capumpor píše:Aha, ten multifix mě právě přišel ideální v tom, že je možno mít nože nachystané v držácích a můžu jich mít více než 8.
Ale je fakt, že odklopit kryt, vyměnit drzak, zavrit kryt, potvrdit výměnu nástroje, spustit. To by bylo časem k zbláznění. Problém je, že práce probíhá tak, že se vyrobí cca 50 kusů a začne se vyrábět dalších 50 kusů atd. pořád dokola. Takže stroj musí mít všechny součásti v paměti a pouze osazovat nástroje. 4nožový revolver bude určitě málo. 8 by snad stačilo. Takže po každé výměně nástroje musím znovu najet nulové body. Předpokládám, že každá pozice revolveru může mít nulový bod jinde.
Ne, tak to není. Nulový bod revolveru je jen jeden, je jedno jaká je to pozice.
Nástroje v revolveru, nebo v jakémkoliv jiném upínači - třeba Multifix, mají svůj rozměr v obou osách (X a Z)
U Masturnu v Haidnu je v knihovně nástrojů 99 posic a pokud budeš mít tolik držáků pro nástroje, ať už do Multifixu, nebo do revolveru (Masturn používá držáky VDI30), nic znovu nenajíždíš. Ty rozměry máš uložený v tý knihovně u každýho nástroje. Pokud nástroj (vrták, nůž, závitník,....) nevyndáš s držáku, nic se nezmění.
Když se bude šéf chtít při koupi nového stroje plácnout přes kapsu, ať přidá 100 tis. a pořídí se strojem externí měřák - to je potom pohodička. :)
Myslím, že Kovosvit u Masturnu sondu na zaměření nástrojů nedělá, tak se to musí řešit externím měřákem, nebo přímo na stroji tak, že se "škrtne" na materiál.
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

8. 11. 2016, 8:44

Aha. Takto by mě asi vyhovovalo více než multifix. Budu to tedy tlačit na revolver.
Teď máme zrovna celkem dost práce, tak na přemýšlení o novém stroji už nezbývá moc času. Nejčerstvější informace pro mne je, že by se měl kupovat až příští rok.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

1. 2. 2017, 10:10

Opět se to rozjíždí, až mě to překvapilo s jakou intenzitou.
Máme nabídky na Alphu 330 plus, Trens SE320 a Proturn SLX355.
Novinkou pro mne je to, že je snaha na novém CNC stroji obrábět vše už od 1 kusu podle objednávek a mít minimální skladové zásoby. Z toho plyne rychle osázet nástroje, zaměřit a dělat. Je mi nucena čtyrpoziční automatická hlava jako na obrázku. Já si nemohu pomoci, ale myslím, že to je úplně to nejhorší co může být. Protože 4 nástroje sotva stačí na obrobení vnějších rozměrů. Jakmile tam je např. vnitřní závit, nejsem schopen to tam naskládat a budu muset na jeden díl několikrát přeskládat a zaměřovat nástroje. To jsem už skoro rychlejší na klasice a CNC nemá smysl. To snad už by byl lepší i ten multifix.
Osmipoziční revolver se systémem VDI30 je možné pouze na Alphu. Potom vychází stroj na cca 1.7 mil oproti 1.1 mil za Proturn s multifixem.
Mohu mít prosbu? Hledám někoho kdo má na svém stroji osazený osmi (nebo více) poziční revolver VDI30 a byl by mi ochotný jej předvést. Nemám zkušenosti a zajímalo by mne např. jaká je opakovatelná přesnost upnutí držáku VDI do revolveru. Jestli je možné míti různé nástroje v držácích a osazovat pouze potřebné bez opětovného zaměření. Tak to asi nefunguje, že?
Jestli už pak není lepší klasické soustružnické centrum se šikmým ložem. A využít tak třeba i poháněného držáku s ER kleštinou na vrtání děr do přírub.

Moc díky
Ondra
Přílohy
tmp_19942-241-c0-1672439776.jpg
tmp_19942-241-c0-1672439776.jpg (33.72 KiB) Zobrazeno 7608 x
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

1. 2. 2017, 10:56

KOPTIC to vlastně psal, mi to docvaklo. Můžeš mít až 99 nástrojů v držácích a pokud ho z držáku nevyndáš nic se nezmění. Tak to funguje jak jsem si představoval. Z držáku nevyndat, ale z revolveru lze.
Omlouvám se, jsem klasikář, neznám to :-)
Hernajz já to chci, ale nemůžu je ukecat.
Ještě pro představu, ta sranda na fotce vychází na cca 300000.
Nebo zda-li ten Inaxes či Knuth?
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2017, 6:26

to je cinska hlava tak za 20 000 (viz to logo n vrchu)
jestli vas nekdo takhle taha za nos tak fofrem pryc od nej

http://www.cncmakers.com/cnc/controller ... Guide.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

2. 2. 2017, 11:08

Z toho co jsi Robo napsal si tak trochu sedám na oblast průniku nohou a zad.
Jako věděl jsem, že nakupujeme u překupníků, ale tohle je síla.
V dnešní době asi najít neasijského výrobce není moc sranda, že?
Poraďte prosím do čeho jít. Bohužel již zmíněný Masturn 550i se nám nevejde do dílny, tudy jít nemůžeme.
Sběratel strojů :-)
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

2. 2. 2017, 11:21

Mám na CTXu revolver 12x VDI30 a kolikrát bych chtěl ty revolvery dva. Oni se totiš někdy nástroje "potkávají" (osové) se sklíčidlem.
Ta 4 poziční hlava je opravdu na kusovku k hovnu.
Znova opakuji, na kusovku i od jednoho kusu jedině Masturn s Haidnem 4110 a revolver 8x VDI30.
A těch 99 pozic v knihovně nástrojů - to je stejně málo :-)
Já měl u Gildemeistra v základu 128 posic a stále jsem přepisoval nástroje, který mi potom zase chyběly, až jsem nakonec dokoupil opci za 23-tis.
Teď mám 512 míst, obsazeno asi 250 a už to moc nepřibejvá.
Podotýkám, že jsem ale hračička, mám práci zároveň koníčkem a tak i těch VDI držáků mám asi 150ks.
Když budeš v okolí Karlových Varů, můžeš to vidět v chodu.
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 2. 2017, 1:00

Díky moc. Určitě bych toho využil.
To jsem si nějak tak představoval. Možné kolize nástrojů, proto bych si osadil pouze to co potřebuji.
Ovšem něco jako DMG, na to mohu, ale hodně rychle zapomenout, to mi nekoupěj. Počítám, že to je něco jako Rolls-Royce mezi CNC stroji.
Alpha 330 může mít revolver VDI30 8 pozic za nějakých 1.7 mil. Ovšem to už se skoro dostáváme k cenám soustružnických center a tak je otázka jakou cestou jít.
Nastává totiž čas kdy SUI32, na kterém se dělá, by potřebovalo generálku a odměřování a tak padl návrh vrazit do toho podstatně víc a koupit nějaký ten stroj typu jako jsem psal. S tím, že by se omezila i kooperace. Prostě možnost ovládat i ručně jako klasiku a SUI se zbavit. Teď už víme, že to SUIko tam stejně musí stát.
Mne osobně by to vyhovovalo asi víc. Menší centrum a jednoduché operace dělat po staru.
Sběratel strojů :-)
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

6. 2. 2017, 5:34

V Čechách za srovnatelnou cenu neexistuje lepší stroj, než ten Masturn.
Je to masivní a tuhý, lože a saně se prakticky nesjíždí.
Vřeteno velká díra a tuhé.
Má dvě kolečka!!!
Systém Heidenhain Manual Plus, nevím, ale mám pocit, že ho používají výrobci kteří na to mají a asi bude o "kousek" lepší než Siemens, Fanuc, atd...,
Heidenhain je vždy za více peněz.
Ten druhej soustruh je zapotřebí, ale může to být oběhaná hajtra. Budeš na tom pouze zarovnávat a srážet hrany po úpichu. Perfektní je mít na něm pákový kleštinový upínač.
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 2. 2017, 6:26

Taky bych raději dal vydělat Kovosvitu, ale 550i je prostě strašně velká kráva. Už jen ten 17kw motor. Nemáme to ani kam dát.
Je to škoda. Mám pocit, že dříve vyráběli i menší stroj velikosti 320 :-( Musí to prostě být nové.

Kromě výroby nových dílů provádíme také opravy použitých a další jednoduché práce, na které je prostě nového stroje škoda a nebo se to nevyplatí neboť klasicky to udělám rychleji. Jde třeba o upichování trubek, čištění chemický narušených povrchů, soustružení abrazivních materiálů a pod. To se dělá na klasice. Při některých pracích je zase potřeba určitého citu, jako třeba rozpichování svárů, nebo vrtání malých děr. Proto SUI, kterém by se udělaly jen nějaké menší opravy typu nové šrouby a matky atd. a může omezeně sloužit i dále. Vedení jsou projeté už taky, ale to by se zatím muselo zkousnout, zas tak hrozné to také není.

CNC pro výrobu nových dílů. Hlavně závity a interpolace, které jsou vždy velký problém.

Problém také je to, że vlastně moc nevíme co. Tedy já už začínám mít jasno, ale je takové složitější. Já to totiž neplatím.
Firmy pochopitelně vychvalují své zboží a pouze ten jejich stroj je pro nás ten nejlepší. Mně zase jsou některé skutečnosti proti srsti. Např. ta revolverová hlava na fotce a i další jako otevírání krytu nahoru atd.
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“