Elektronika ASIST

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2010, 6:51

Tak jsem to taky asi dnes odpálil :cry:
Po chvíli točení to krapet zablesklo a byl konec. Hned jsem to rozhodil a zjistil jsem špatnou izolaci kabelů a jeden z nich se dotkl kosty. No odizoloval jsem to a přesto se to už nehlo. Co ale teď s tím, nemůže být v háji tem potenciometr nebo jak to nazvat? Jinak se to vše normálně rosvítí, ale nechce se to roztočit. Navíc v polozo při 0 ot/min, tedy vypnutí a přehazováním L+P chod se to tak na 1/2 vteřiny rozjede, jakoby dostával pouze impulz, ale nevím kde ho bere, když je na vypnut na nule.
Prosím poraďte, kde začít.
Jinak než jsem to znovu odzkoušel, tak jsem to odizoloval gum.podložkou.
Přílohy
elektronika 01.jpg
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2010, 6:56

Video, snaha sepnutí.
Přílohy
elektronika 01.zip
(2.72 MiB) Staženo 434 x
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

1. 3. 2010, 7:10

To se ti dotknul jeden z přívodů k potíku na kostru?Jestli ano,tak to na 90 procent odnesla elektronika.Takže máš dvě možnosti:Buď to odneseš někomu šikovnýmu přes elektroniku,nebo vyhodíš regulátor i s motorem a dáš si na soustruh asynchronní motor s frekvenčákem.Bohužel takhle podle fotky se blbě radí.Kdyžtak skoukni celou desku,esli na ní není něco odpálenýho(do černa).A to je asi tak všecko,co s tím můžeš udělat . Zdraví KV
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2010, 7:25

Hm, přesně tak
Tu desku jsem omrknul a není nic vidět, pohledem vypadá že je vše OK.
Na tom videu je vidět jak to občas sepne i při vypnutí potíku, což selským rozumem si myslím, že je v háji a prochází ním napětí i když by nemělo. Na tom potíku je pouze označení B4K7, nevíte někdo čím ho popřípadě nahradit? Už jsem ho odletoval :lol:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2010, 8:43

potraviny píše:Na tom potíku je pouze označení B4K7, nevíte někdo čím ho popřípadě nahradit? Už jsem ho odletoval :lol:
A to je vše co potřebuješ vědět. To B znamená že potenciometr má logaritmický průběh dráhy a 4k7 že ta dráha má 4700 ohmů. Zajdi s tím do nějaké prodejny elektro součástek a oni ti ho prodají nový. Je to běžný typ. Teda pokud nemá nějaké speciální pouzdro, průměr hřídelky…
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2010, 8:47

B4k7 je označení průběhu odporu a hodnoty. Tzn. odpor 4k7 neboli 4,7 kiloohmů a B znamená lineární průběh. Lze koupit např. v GESu, GME nebo u Rassela. Je to běžná skladovka v ceně řádu destetikourn tam, kde vedou součástky. Pro nákup potřebuješ ještě vědět průměr toho poťáku, průměr hřídele a provedení vývodů. Ale vsadím se, že na 95% to ten poťák přežil a problém je někde jinde.
SABLE-2015
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2010, 5:24

No, těch 5% je moje naděje. Mavíc ten potenťák má 5 vývodů. :cry:
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2010, 5:38

Ty dva od spodu jsou označeny A, B
Přílohy
B4K7.jpg
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

2. 3. 2010, 6:20

Pánové jste na velikém omylu. Ten poťák je zvláštní a hodně zvláštní, Na potenciometru je vypínač, to by ještě nebylo nic divného, ale vypínač má obrácenou funkci. To znamená že v levé krajní poloze je vypínač sepnutý a pokud hřídelkou otočíte od leva do pravé polohy, tak vypínač rozepne. To samé se mi taky stalo, že se mi zničil poťák. Tento typ poťáku se mi do dnes nepodařilo sehnat. Mám to zapojený bez vypínače a regulátor funguje, pouze je mimo funkci el. brzda. Co si vzpomínám, tak mi ještě v regulátoru odešla jedna zenerka a malý tranzistor.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2010, 6:54

Pavka píše:Pánové jste na velikém omylu. Ten poťák je zvláštní a hodně zvláštní, ...
To nic nemění na tom, že se jedná odporově o standardní potenciometr 4k7 a dá se nahradit na odzkoušení jakým koli jiným. Pokud bude Potravina trvat na brzdě a skutečně bude vadný ten potenciometr, dá se podle mého koupit s klasickým vypínačem a funkci vypínače znegovat například pomocí relé.
To gnat - domnívám se že B neznačí lineární, ale logaritmický průběh. :lol:
Naposledy upravil(a) jova dne 2. 3. 2010, 7:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

2. 3. 2010, 7:00

Pavka píše:Pánové jste na velikém omylu. Ten poťák je zvláštní a hodně zvláštní, Na potenciometru je vypínač, to by ještě nebylo nic divného, ale vypínač má obrácenou funkci. To znamená že v levé krajní poloze je vypínač sepnutý a pokud hřídelkou otočíte od leva do pravé polohy, tak vypínač rozepne.
Pokiaľ to takto funguje , nie je nič jednoduhšie . Zoženieš klasický potenciometer s vypínačom a do série s ním zapojíš malé relátko . Keď je potenciometer vypnutý , relé je rozopnuté a jeho rozpínacie kontakty sú zopnuté a naopak . Takže v pohode to bude fungovať . 8)
Pájač
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

2. 3. 2010, 7:03

To je pravda. Já už těch regulátorů opravoval více, ale jen u toho mého byl vadný i poťák. Jinak to bylo vždy něco jiného (zenerka, dioda, tranzistor). Chyba u tohoto regulátoru je koncepční. Regulátor je napájem přímo ze sítě 230V přes nějaký srážecí odpor. Pokud by se použilo trafo, tak by bylo těch problémů méně.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

2. 3. 2010, 7:10

S tím relátkem to také není tak jednoduché, kde vzít pro cívku proud, když celé zařízení je napájeno přímo ze sítě. To by obnášelo i výměnu toho srážecího odporu nebo použít relé s cívkou na 230V. Pokud by se regulátor napájej přes trafo a násleně usměrnil a na výstup dal stabilizátor, tak by se mohlo použít relé i na 12V. Schéma regulátoru jsem už tady někam dával.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2010, 8:04

Tu brzdu bych i oželel, tak jak jsem to pochopil, ty dva spodní kabely to je ta brzda?
Kdybych dal tedy jiný poťák jak to tedy zapojit.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2010, 8:20

Tak jsem ho sehnal :lol: http://littlemachineshop.com/products/p ... &category=
jen se k někomu přifařit, kdo by objednával. Není tu někdo kdy by náhodou něco objednával?
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“