TOS- Trenčín SUI- 40-1500

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

27. 6. 2013, 11:13

Tak já již více než 20 let mám 2 soustruhy SUI 40/1000 (s as. motorem), denně se na nich dělá a jelikož mám strojů více a jsem omezený jističem, trvale je provozuji pouze na hvězdu a nikdy jsem s tím neměl problém.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 6. 2013, 1:38

echt píše:motor do Y má o 1/3 méně jmenovitého výkonu
samozřejmě pokud motor nemá vinutí dimenzované na trvalý provoz do Y tak hrozí přehřátí cívek - ale pokud motor zapojený do Y zatěžujeme minimálně, tak k přehřátí dle mého názoru nedojde - ale to je jen muj názor - *nicméně pro dobré spaní pojedu take na trojúhelnik
Já bych teda řekl, že motor zapojený do hvězdy má JEN 1/3 výkonu !!! ;-)
Proto může dojít v tomto stavu daleko snáze k jeho přetížení - souvisí to s pricipem funkce a chrakteristikou asynchronního motoru s kotvou na krátko.
(Zjednodušeně řečeno - motor se může snáze dostat do stavu kdy proud, který jím teče, je výraně větší než jmenovitý ale ne tak velký aby vypl nadproudový jistič, což by se při jeho plném výkonu stát nemohlo a tím se začne přehřívat)

Důvod přepínání je ten, že rozběh na hvězdu je třetinový proudový ráz než kdydby byl motor do trojúhleníka rovnou.
Vdobě kdy neexistovaly frekvenční měniče to byl jediný rozumný způsob rozběhu.

Jste-li si opravdu jisti, že vám třetinový výkon motoru stačí s dostatečně velkou rezervou, pak se nemusíte obávat provozu do hvězdy, avšak pokud ji nemáte raději přepínejte ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 6. 2013, 4:41

Do S má 2/3 do D jede na plno
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 6. 2013, 4:59

lubos píše:Do S má 2/3 do D jede na plno
Ahoj no já si to ještě pamatuji ze školy a i Wikipedia mi říká tohle:
Přepínač hvězda - trojúhelník - Statorové svorky motoru jsou běžně spojeny do trojúhelníku, pokud při rozběhu přepneme svorky do hvězdy, napětí na vinutí se zmenší násobkem druhé odmocniny ze 3,
tím klesne odebíraný proud a výkon na třetinu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 6. 2013, 5:22

Zdenek Valter píše:
lubos píše:Do S má 2/3 do D jede na plno
Ahoj no já si to ještě pamatuji ze školy a i Wikipedia mi říká tohle:
Přepínač hvězda - trojúhelník - Statorové svorky motoru jsou běžně spojeny do trojúhelníku, pokud při rozběhu přepneme svorky do hvězdy, napětí na vinutí se zmenší násobkem druhé odmocniny ze 3,
tím klesne odebíraný proud a výkon na třetinu.
Nicméně s tím proudem to není přesné - je to také zmenšení o násobek druhé odmocniny ze 3 ;-)

Příklad: Impedance vinutí je 100 Ohm

Je-li připojeno na fázové napětí 230V teče jím 2,3A výkon na fázi je tedy násobkem tedy cca 529 VA
Je-li pripojeno na sdružené napětí 400 V tečou jím 4A, pak výkon na fázi je tedy násobkem tedy cca 1600 VA
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
4squares4
Příspěvky: 154
Registrován: 17. 8. 2017, 6:12

30. 10. 2017, 1:56

Vlákno je sice již 4 roky neaktivní, ale nedá mi to a informace by se mohla někomu hodit. Cituji z manuálu SUI 40/50 - kapitola 8. Skúšobný chod stroja, strana 29: "Až po rozbehu elektromotora hlavného pohonu, ktorý trvá cca 5 sekúnd, je možné prepnúť prepínač QP1 pol. 4 do polohy D, nie je nutné vtedy, keď pri obrábaní postačí iba tretina menovitého výkonu elektromotora hlavného pohonu, čím sa šetrí elektrická energia."
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“