Frézka na hliník

Odpovědět
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

2. 7. 2014, 7:29

Jelikož jsem koupil větší vřeteno které v pohodě zvládne hliník tak přemýšlím nad přestavbou frézky .
Napadlo mě použít traverzu jako hlavní stavební prvek tak aby to bylo jednoduché na konstrukci .
Hlavní rám je z 260 mm traverzy a příčka pro osu X 160 mm
Tyče jsou všechny 20 mm
Mám to tak zhruba rozkreslené .
Obrázek.jpg
Obrázek2.jpg
Co si myslíte o takové konstrukci ?
Díky za názory :)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2014, 1:57

tato konstrukce je plne funkcni, dokonce lepsi, nez s pojizdnym portalem, ale na portalu mas spatne vodici tyce, pro vysi tuhost a nizsi prenos vibraci je lepsi mit jednu nahore a druho zepredu-ze strany vretene a v pripade pouziti linearniho vedeni misto podeprenych tyci, by to mohlo i produktivne frezovat
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

2. 7. 2014, 3:04

No nad tou spodní tyčí jsem přemýšlel , ale co když pojede stůl směrem dopředu to bude ta tuhost v ..
tu příčku na ose X chci nechat přebrousit z horní a spodní strany pro rovnoběžnost .
a spodní navařit plotny a taky přebrousit .
Obrázek.jpg
vozíky dám max 200 mm od sebe , bude to stačit na 300 mm pojezd ?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2014, 3:13

azamo píše:, ale co když pojede stůl směrem dopředu to bude ta tuhost v ..
nebude, protoze bude pusobit gravitace, tedy hmotnost osy Z + vreteno, niceho se neboj, pouzij voziky s nastavitelnou vuli
azamo píše:tu příčku na ose X chci nechat přebrousit z horní a spodní strany pro rovnoběžnost .
to ti bude houby platny, kdyz tolerance vysky podeprene tyce (dle vyrobce)je ±0.02mm + tolerance na vysce voziku (kazdej jinam) a budes v pasti
azamo píše:vozíky dám max 200 mm od sebe , bude to stačit na 300 mm pojezd ?
bohate
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

2. 7. 2014, 3:29

Ok Díky za rady tak tu spodní tyč dám ze předu .
A to broušení ještě uvidíme nemám představu jak moc rovná nebo spíš křivá je taková traverza :)
Nikdy jsem to neměřil .
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

2. 7. 2014, 4:03

Pekna konstrukce. :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 7. 2014, 4:18

azamo píše:Ok Díky za rady tak tu spodní tyč dám ze předu .
A to broušení ještě uvidíme nemám představu jak moc rovná nebo spíš křivá je taková traverza :)
Nikdy jsem to neměřil .
hodně
napříč řádově v milimetrech
brusič tě s tím vyžene
nejdřív ofrézovat, pak ti tam zase zbyde h... stěna, ta je tenká i tak
na ohyb nožek U k sobě to nemá žádnou pevnost
použij silnostěnný jekly
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2014, 4:26

azamo píše:u jak moc rovná nebo spíš křivá je taková traverza :)
Nikdy jsem to neměřil .
nekdy docela dost, hlavne to plave v rozmerech, nekdy i v milimetrech, bohate staci prefrezovat plochy v miste domku, netreba nic varit, kor kdyz uz ses rozhod udelat celou konstrukci sroubovanou, tak prefrezuj akorad montazni a dosedaci plochy, at je to hezky do vinglu a sedi rozmery, pak se to pri montazi nebude kroutit
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

4. 7. 2014, 7:19

Tak jsem to trochu přeházel .
Obrázek.jpg
Obrázek2.jpg
Obrázek3.jpg
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1002
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2014, 2:23

Ty čtvercové (tenkostěnné) profily se mi moc nelíbí.
Vycházejí z které rady v tomto vláknu?

BTW: Nešlo by to exportovat do něčeho vhodnějšího než JPG, třeba PNG ?
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2014, 3:42

nevychazi to z zadne rady, jen chtel pri zmene umisteni tyci na portalu mit vreteno mezi voziky stolu, na coz bych se vyprd, protoze to akorat zabije zvyseni tuhosti, ktera vznikla zmenou umisteni vedeni, a pokud uz to che resit, tak bych to ucko otocil a spodni vedeni dal na jeho dno, pak se budou muset privarit na kraje plotynky pro montaz k bocnici
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

4. 7. 2014, 7:26

Ty profily jsou 60 x 60 x 5 takže zas tak tenké nejsou ,ale taky se mi moc nelíbí .
Je to tak jak říká filla ale taky musím někam prostrčit šroub osy X takže těch 60 je ideál ale možná bude lepší tam dát nějaké kostky hliníku nebo tak něco .
Na příčku bude působit hlavně síla ve směru osy Y ,takže by to nemuselo být tak špatné .
Ložisko šroubu X bude přímo na stojce .
Nebo ten šroub dát někam jinam ale není moc kam nejlepší je co nejblíž vřetena . Aspon teda mám takový lajcký pocit :)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

5. 7. 2014, 9:05

Tak další verze :)
Doufám že jdu správným směrem .
Obrázek3.png
Obrázek2.png
Obrázek.png
Uživatelský avatar
straciam
Příspěvky: 58
Registrován: 28. 10. 2013, 7:02

6. 7. 2014, 6:56

skus pozriet moju konstrukciu. riesil som to podobne ako ty s mensimi rozdielmi.
https://plus.google.com/photos/11718071 ... LX2s-vazQE" onclick="window.open(this.href);return false;

bocnice mam z liatiny 30mm hrubej. ked som robil jamkarom jamky v strede U-cka na vrtanie tak sa to tvarilo ako keby to bola nakova.. :) (ucko je na kazdej strane srobovane tromi M10 srobami dlhymi cca 30mm)
momentalne uz mam polovicu skolikovanu a buduci tyzden idem davat prebrusit stycne plochy a dokoncit kolikovanie.
tie ucka su do istej miery pruzne a do istej miery aj rovne. ja som mal k dispozicii niekolko metrov tak som si mohol dovolit vyrezat najrovnejsieho pol metra.
a na tom pol metri je max odchylka 0,05 mm. Ucko mam 120x55 a hrubka steny je 8mm.

ziadne kocky by som tam nedaval a uz vobec nie hlinikove. ak uz to chces mat v strede vozikov tak na tie zvisle ucka prisrobovat jeden plny hranol zo zeleza na kazdu stranu alebo z liatiny. bude sa to aj trochu dost zle srobovat lebo vnutorna kratsia stena ucka je po uhlom-sikma. z jednej strany aspon 3xM10 a z druhej tiez. a hranol urcite PLNY ziadne jakle alebo hlinik. plne hranoly dostat rozne rozmery a su celkom presne.

a ak chces mat zavitovu tyc krytu, tak bud ju daj zo zadnej strany (zlozitejsia konstrukcia) alebo z predu a zakryt krycou harmonikou.

podla mna v tom nacrte s jaklami pouzi miesto jaklov plne hranoly a bude to ok.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

16. 7. 2014, 7:38

Tak jsem zase trošku pokročil s návrhem .
Nakonec všechny traverzy jsou 260
pojezd x400 y300 z120
Osa x+z je většina 20mm hliník
Pokud tam vidíte nějaké chyby tak směle do mě rád si nechám poradit .
Každá dobrá rada je k nezaplacení .
Obrázek.png
Obrázek2.png
Obrázek3.png
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“