CNC ve FreeCAD

Odpovědět
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

19. 2. 2018, 12:37

grade065 píše:No paráda a za pár korun co? Kde by jsme bez těch kluků žlutejch.... :D :D :D
Jen kdyby ta doprava nebyla tak dlouhá :roll:
Po úspěchu a Vašem vynikajícím doporučení s ložiskama jsem si objednal další pár na osu X.
Odstraněním vůle v ložisku ale vyvstala další otázka jak moc mi při obrábění může vadit vůle v čínské kuličkové matici SF 2505-3 0.015 mm ?
Doporučil by ste mi zase na Aliexpressu nějakou samotnou dvojitou matici ?
Všude vidím jen se šroubem, myslel jsem že celý komplet vyhodím, ale po výměmě ložisek se to tak zlepšilo, že tomu šroubu co jsem s nasazením života narovnal dám ještě šanci :-)
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

19. 2. 2018, 8:26

Dobrý den,
Určitě bych tam žádnou dvojitou matici nerouboval.
Tbi na to nebude pasovat a ty číny s těma čeevenýma zátkama jsou otřesný navíc mají pevně dané "předpětí" tloušťkou toho středového kroužku tzn. Buď to bude příliš utažené a kroužek (z dvou částí)budete muset obrousit(o pár tisícin :roll: )a nebo to bude mít vůli(na výhoz nebo nový kroužek :roll: )
A s tím předpětím u matic (těch lepčích od tbi) to taky není tak prosté .Výrobce udává že dvojité matice u válcovaných šroubů v C7 i v C5 matice není s předpětím ale pouze bezvůlová je to kvůli výrobním nepřesnostem válcováním (průměr a stoupání)v reálu to vypadá tak že jakmile matka najede na místo s diferencí vznikne trochu předpětí tu větší tu menší ale nebude tak veliké aby se šroub poškodil.
Výhoda je že se dá matka poladit tudíž ji můžete trochu přitáhnout třeba tak že budete mít střední předpětí a při nájezdu na diferenci bude těžké(blbě změřitelné)to by ani nevadilo problém je ovšem ten že těžké předpětí vyžaduje velice úzké tolerance souososti které (nic ve zlém)nemáte,tudíž šroub bude v těch místech beztak trpět :cry:

To jestli bude 0.01vůle vadit tak to bude ,otazka zní jestli bude vadit vám.... Záleží co jak a čím budete obrábět a jak s čím budete nebo ne spokojený...

Jestli chcete slyšet můj názor(názor laika bez zkušeností)tak bych se na to vysral :D osadil to co máte a frézoval a pokud nebudete spokojený tak bych koupil broušené v C5 které mají střední předpětí....ale upřímně si myslím že budete spokojený a ještě s tím hafec uděláte než budete měnit.. :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

19. 2. 2018, 11:41

Obrábět jsem měl v plánu hliníkové slitiny. Doposud mi stačila kvalita povrchu a přesnost laseru běžně až několik desetin.
U té vůle se spíš obávám, abych neměl špatný povrch a nějak se ro nerozvibrovávalo, případně jak jsem tady někde četl se neničily nástroje.
Matice má ještě stejný problém jako původní mizerný ložiska, že kromě vůle k tomu další dvě, tři setiny na každou stranu pruží. Hodně źaleží na konkrétním kusu matice, protože na ose X mám problém s vůlí a pružením lepší než poloviční.
Moje matice má jen tři závity kuliček a v tý číně maji dvojtou se čtyřma, tak jsem myslel, že celkem 8 źávitů by v nejhorším případě odstranilo aspoň to pružení.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

20. 2. 2018, 12:21

Pružit to bude stejně ... Pružení se odstraní předepnutím čím těžší předepnutí tím méně pružení při stejné síle :idea:
Co se týče oskákání povrchu a ničení nástrojů :arrow: jistě máte nějakou představivost pokud pojedete sousledně načisto obvod obrobku fréza Se zařezává do největšího průřezu třísky nástroj to tlačí od obrobku tzn. :!: Pokud jedete hraní v oseX pruží osa Y :arrow: změna směru zase bude pruží osaX atd..... Čím větší záběr a úběr na zub tím větší síla na druhou osu(pokud je vůle malá může být lepší protože se vymezí) když je záběr malý vůle může způsobit že nástroj vyskočí že záběru..(tvrdý obrobek a TK nástroj=smrt)...

Možná to pro vás bude šok ale všechny obráběcí stroje tedy frézky (produkční)nutně musí mít tuhý rám těžce předepjaté vedení těžce předepjaté šrouby :!: To co používáme my tzn. Střední předpětí vedení a válcované šrouby to jsou komponenty které nejsou určeny pro obráběcí stroje :!: Takže to bude vždy kompromis mezi ničením nástrojů(děkuju za žlutý kluky),horšíma povrchama horší přesností a tím co dokážeme na koleně vyrobit a hlavně zaplatit :!:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

20. 2. 2018, 12:30

Řečeno Jinak ... nechcete ničit nástroje? Chcete mít super povrchy a přesnost ?rada je překvapivě jednoduchá kupte si broušené šrouby vIT1 a těžce předepjaté vedení ,nechte si opracovat plochy v tolerancích které tyhle komponenty nutně musí mít ,udělejte maximálně tuhý rám........že nemáte 150-200k na těchhle pár komponent no tak smůla :lol: pak to bude kompromis
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

24. 2. 2018, 3:49

Naplánovat si pořadí montáže není k zahození.
Montáž maznice dodané s vozíkem v tomto místě by před jeho instalací bylo daleko jednodušší.
IMG_2773.jpg
.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 2. 2018, 10:26

hlavně jestli sis taky rozmyslel jak to budeš mazat ? proč jsi tam nedal kolinko s hadičkou a nevyvedl jsi to někam bokem ?
jak tam nasadíš nastavec z maznici ?
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

26. 2. 2018, 12:43

Kvako1 píše:hlavně jestli sis taky rozmyslel jak to budeš mazat ? proč jsi tam nedal kolinko s hadičkou a nevyvedl jsi to někam bokem ?
jak tam nasadíš nastavec z maznici ?
No neříkej mi že se tam nástavec nevejde...
Našrouboval jsem tam maznize, které byly k vozíkům přiloženy a v mazacím návodu jsou obrázky s instalací v těchto místech.
Dnes nebo zítra mi přijde taková ta ruční mazací pumpička/lis , tak brzy uvidím jestli mám další stavební komplikaci.
.
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2018, 2:57

Dáš info o maznici kterou jsi koupil? Taky se po nějaké poohlížím,taťka mi sice dal nějakou z dob komančů, ale než ju vyčistím atd atd tak přemýšlím, že bych koupil novou.
Díky, drž se
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

26. 2. 2018, 5:59

Vybral jsem si řidší doporučené mazivo a tedy předpokládám že nebudu potřebovat na pumpování moc velkou sílu.
Taky jsem se dočetl jak malá spotřeba u mého hobby stroje bude.
Vzhledem k tomu že jsem takovou věc nikdy v ruce nedržel, tak další čím se nezkušeně řídím je to,
aby šla pumpa ovládat jednou rukou a druhou rukou budu přidržovat hadičku na maznici.
Vybral jsem toto:
https://www.oleje-pema.cz/maznice-pakov ... 48776.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Myslel jsem že tuk seženu v kartuši o které se v popisu mluví, ale narážel jsem jen na 20 kilogramový balení.
Nakonec jsem koupil jeden kilogram GEARMASTER LI 400 a i tak si stím budu moct otevřít obchod :-)
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

27. 2. 2018, 10:36

Kdyby byl domek o asi 0,45 mm menší měl bych 6 řadou dvojtou matku :-)
IMG_2794.jpg
.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

27. 2. 2018, 7:33

Vepr píše:
Kvako1 píše:hlavně jestli sis taky rozmyslel jak to budeš mazat ? proč jsi tam nedal kolinko s hadičkou a nevyvedl jsi to někam bokem ?
jak tam nasadíš nastavec z maznici ?
No neříkej mi že se tam nástavec nevejde...
Našrouboval jsem tam maznize, které byly k vozíkům přiloženy a v mazacím návodu jsou obrázky s instalací v těchto místech.
Dnes nebo zítra mi přijde taková ta ruční mazací pumpička/lis , tak brzy uvidím jestli mám další stavební komplikaci.

no podle fotky to vypada hodně natěsno, proto jsem ti psal jestli jsi to skoušel.

ja se to snažím pokaždé vyvést někam bokem, kde se to bude dobře mazat. používam na to věci na vzduch a 4mm hadičky.
tady třeba jak jsem dělal soustruh.

http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 15&t=11503" onclick="window.open(this.href);return false;

a mam to i na frezkach. vyvedeno někam na jedno misto.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

27. 2. 2018, 10:18

Je to natěsno a tak když dnes přišel mazací lis zjistil jsem že se k většině maznic skutečně nedostanu.
Při nasazování a sundavání kleštiny v tom nástavci jsem s tím na dostupném místě tak bojoval, že jsem dvě maznice v plastu na vozíku trošku vyvrátil.
Už to vypadalo že budu muset tu maznici odříznout pilkou, tak jsem to připojené ke stroji rozebral a nástavec náležitě doprasil kleštěma.

Maznice mají závit 6mm a na vzduch takové malé koncovky nemají.
Jak připojím mazací lis k maznici na vozíku ?
Existuje tak malý nástavec na lis, aby se vešel mezi kolejnici a desku na které je přišroubovaný vozík ?
V dokumentaci HIWIN si s tím nedělají starosti asi takový nástavec mají.
hiwin.png
.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 2. 2018, 8:07

nehledej u vzduchařů, ale u prodejců centrálního mazání.. tam najdeš vše potřebné..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

28. 2. 2018, 10:52

Po malé úpravě lze použít šroubení od Festa - viz. obr.
Je k tomu potřeba šroubení QSM-M7-4 . Závit ztočím na 6mm a vyříznu novej závit M6x0.75. Zní to složitě, ale hotovo za pár minut. POZOR nepoužívat verzi pro 6mm hadičku - je tam na závit málo masa. U té 4ky to není problém.
Přílohy
maz.JPG
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“