CNC ve FreeCAD

Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 11. 2017, 12:44

mimochodem, měříš taky ty dvě roviny mezi sebou? abys to neškrábal a neměl ty dva vozíky jakoby do V nebo do A, prostě aby obě roviny byly rovnoběžné a ve stejné výšce?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

3. 11. 2017, 12:57

doporučil bych vám gadur fluid od davexu
Používá se na ustavení vedení.
Jestli říkáte že než to utáhnete tak je to rovné
Tak bych nastříknul kolej ,šrouby silik olejem plochu bych odmastil natřel bych žlábek gadurem přitáhl k ref. hraně
Dotáhl šroubama na moment tam kde je to rovné zbytek citovka aby to bylo podle pravítka rovné nechat vytvrdnout kolej odloupnout očistit a bude ...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

3. 11. 2017, 1:20

V a A kontroluju tak, že na obě strany položim 20x20 radeca, přes to kratší pravítko a koukám jak to pod tím svítí.
Ty radeca i když jsou přeboušený nemají pravé úhly, což jsem zjistil vodováhou a i to pravítko je ohnuté, ale našel a označil jsem strany které jsou v pořádku.
Mimochodem úhelníkem nejsem schopen odchylku od pravého úhlu okem poznat, ale položím na to tu vodováhu a bublina je na straně.
A nebo V by mi tolik nevadilo, protože vozíky kdyžtak vypodložím, ale hlavně aby to nebylo do X to bych podkládáním nebyl schopen vyřešit.
Jediné jak zjistit X je ta vodováha, protože když to bude jako dvojtá šroubovice, tak hodinky a všechny pravítka budou ukazovat nulové odchylky.
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

3. 11. 2017, 1:30

Gadur fluid jak čtu na webu má dobu zpracovatelnosti 10 - 15 minut na to si netroufám, to by mi s tím někdo musel poradit :-)
Kolejnice sama osobě je křivá jako prase, to znamená že bych to musel rovnat jemným dotahováním a povolováním šroubů a to nestihnu.
Jedině že bych to tím vytmelil a za stálého měření ubrušoval.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

3. 11. 2017, 1:37

Vepr píše:Gadur fluid jak čtu na webu má dobu zpracovatelnosti 10 - 15 minut na to si netroufám, to by mi s tím někdo musel poradit :-)
Kolejnice sama osobě je křivá jako prase, to znamená že bych to musel rovnat jemným dotahováním a povolováním šroubů a to nestihnu.
Jedině že bych to tím vytmelil a za stálého měření ubrušoval.
Komunikoval jsem s jejich odborníkem na to samé téma.
A povidal že jestli nezáleží na barvě je možnè použít alternativní tužidla zpracovatelnost 30-60min..
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

7. 11. 2017, 11:20

Zkroucení plochy jsem kontroloval jak jsem psal vodováhou, je na to citlivá dost.
Položil jsem ji na hranolek a posouval jsem ji a při tom jsem si označoval kterým směrem se plocha naklání.
Jeden dílek je 0,06mm na jeden metr a na dodováze musí bublina urazit asi 3mm, tak je to pěkně vidět.
IMG_2236.JPG
Po srovnání jsem to překontroloval natušírovaným pravítkem a pak našrouboval kolejnici, na ní vozík s hodinkama a protější dráhu pravítko.
To jsem opakoval snad 100x, problém je že mi někdy do sebe nějak logicky nezapadaly naměřené výchylky.
Výchylky naměřené vodováhou fleky tušírovací barvy smysl dávaly vždy,
ale našroubovaná kolejnice se někdy kroutila pod šroubama jiným směrem než jsem čekal.

Na finálnější kontrolu jsem dva vozíky našrouboval na 15mm silný pásek železa.
Tímto jsem zjistil že se železo bez znatelného odporu při posouvání vozíků ohýbalo několik setin.
Kolejnice se různě kroutí i podle pootočení šroubem, jestli je to tím že je hlava ze spodu křivá nevím.
Kolejnice se pod šroubem vlní jako kus klacku vozík ji nepodržel protože to železo se ohýbalo taky.
IMG_2243.JPG
Po hromadě času se mi podařilo kolejnice srovnat tak, aby pružení železa bylo kolem 5 tisícin.
I přes to že pravítko špiní excelentně ručička úchylkoměru při přejezdu po pravítku v klidu ale není.
Při měření podle obrázku ručička na dvou místech osciluje až do 0.01, i když se to stále zpelšuje lépe to asi už nedokážu.
IMG_2244.JPG
Už nevím jestli se mám snažit to vylepšovat, protože stačí posunout pravítko a naměřená domělá boule uplně zmizí,nebo se objeví jiná.
Někdy stačí povolit jeden šroub a dokud nepovolím všechny a znovu je neutahnu tak to nesrovnám.
Možná až tam dám finální desku Z co má 4 vozíky a pár desítek kilo, tak se chyby rozloží a třeba to bude lepší,
hlavně nebude tak gumová jako 15mm plíšek.
.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 11. 2017, 11:25

ty máš nějaké precizní lineáry a stavíš brusku? mrkni se do katalogu jaká může být odchylka...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

7. 11. 2017, 11:46

Je to super!! :idea: :arrow:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

8. 11. 2017, 12:50

Jak jsi se zeptal na tu brusku, tak jsem se tomu musel zasmát až jsem dostal vynadáno čemu se jako směju v jednu v noci :D. Nevím jak přesně má smysl to dělat, nemám představu. Mám ale takovou zkušenost ať vyrábím cokoliv, že chyby se od startu hromadí až je ke konci výsledek nepoužitelný. Samozřejmým důsledkem je 10x delší doba na výrobu než u ostaních konstruktérů. Zajímalo by mě pro orientaci jak rovné jsou podobné amatérské stroje.
Hodinky mi ukazujou často vlny jejichž původ absoluťě nechápu a když to rozeberu a složím tak zmizí. Taky docházím k názoru že samotné frézování je asi pod lineáry nedostatečné.
Původně jsé měl v plánu že po celé délce dám proužek Alobalu a ten se časem v těsných vymačká a po občasném dotažení šroubů se vymezí volnější mista,dnes už tomu přestávám věřit asi by se vymačakl jen pod šroubama a mezi by se udělaly buchty.
.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 11. 2017, 4:46

Vepr píše:Zajímalo by mě pro orientaci jak rovné jsou podobné amatérské stroje.
Hodinky mi ukazujou často vlny jejichž původ absolutně nechápu a když to rozeberu a složím tak zmizí. Taky docházím k názoru že samotné frézování je asi pod lineáry nedostatečné.
.
To je celkem jednoduché - jsou křivé až běda, provozovatelům to zas tak moc nevadí, protože to jednak nejsou schopni změřit, ani hlavně ani lepší vyrobit. Co se týče toho frézování pod lineáry - obecně to je skutečně přesně neofrézovatelné - jednak z samotného principu fréza NIKDY nedělá skutečnou rovinu (vždy to je šíša - viz řezné síly, nastavování břitu a další fatální, z samotného pruincipu frézování neodstranitelné problémy. Navíc běžné frézky vůbec nejsou na takhle přesnou výrobu rovinných ploch dělané (konstruované - navržené - vyrobené).
Jediné, na čem by to šlo slušně ofrézovat jsou velké přesné mašiny typu SIP a nebo Moore a spol. (navíc by mašina musela být v perfektním stavu - žádný šrotík), nebo mašiny na lože (na těch by to ale taky nebylo jednoduché).
Ono totiž udělat něco skutečně rovného, není vůbec jednoduché ani levné.
Jinak to škrábání radecem - máš neskutečný obdiv - protože radecem to jde zoufale blbě - jednak nedrží ostří, ale hlavně má tendenci nastavovat ostří - takže udržet slušnou texturu povrchu je skoro nemožné.
Je třeba neobjevovat objevené :roll: to škrabat tvrdokovem, ten brousit na diamantu na pořádné brusce - výsledek bude o řád menší práce.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 11. 2017, 5:26

Vepr píše:V a A kontroluju tak, že na obě strany položim 20x20 radeca, přes to kratší pravítko a koukám jak to pod tím svítí.
Ty radeca i když jsou přeboušený nemají pravé úhly, což jsem zjistil vodováhou a i to pravítko je ohnuté, ale našel a označil jsem strany které jsou v pořádku.
Mimochodem úhelníkem nejsem schopen odchylku od pravého úhlu okem poznat, ale položím na to tu vodováhu a bublina je na straně.
A nebo V by mi tolik nevadilo, protože vozíky kdyžtak vypodložím, ale hlavně aby to nebylo do X to bych podkládáním nebyl schopen vyřešit.
Jediné jak zjistit X je ta vodováha, protože když to bude jako dvojtá šroubovice, tak hodinky a všechny pravítka budou ukazovat nulové odchylky.
Několik poznámek.
Radeco v žádném případě není rovné, zúhlované ani nemá přesné rozměry. K tomu, k čemu se používá to není třeba, vyrábět měřidlo z nesmyslného, špatně brousitelného a lapovatelného, nestabilního materiálu materiálu nemá sebemenší smysl.
Úhelníkem (běžným) nepoznáš nic. Pokud chceš něco úhelníkem naměřit, tak musíš použít břitový úhelník, pak je reálné naměřit to, jak je ten úhelník přesný (kolik jsi zaplatil :mrgreen: ) a jak dobře vidíš.. Ty co jsou běžnému smrtelníkovi dosažitelné, jsou sice asi tak 10x lepší než ta měkká plechárna :roll: z Kinexu, ale taky to není všespasitelný zázrak. Pokud chceš měřit úhel skutečně přesně, tak jediný amatérovi dosažitelný skutečně přesný způsob je přesný kontrolní válec a opět hodinky (obecně nějaké vhodné dotykové měřídlo) nebo johansonky - průsvit samozřejmě z samotného principu u válce funguje mizerně.
Jinak pokud chceš cokoli vyrábět v těchto přesnostech - kup nebo sežeň si Mooreho - Foundations of Mechanical Accuracy - http://mooretool.com/publications.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ušetříš si tím spoustu naprosto zbytečných slepých úliček a objevování 100 let dávno známých věcí.
Ta druhá kniha (Holes, contours and surfaces) je taky dost dobrá, mj. Břeského "Přesné vrtání děr a Woodworthovy tabulky" je z toho takový "děrový a souřadnicový" výtah - taky to osvětluje naprosté základy přesné výroby.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

8. 11. 2017, 10:50

Já bych se chtěl zeptat jak se na tu plochu otiskuje ta barva když to pravítko je užší?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

8. 11. 2017, 3:01

Pravítko má rozměr 12x60x1000, tak že tou 12mm stranou jde barvit bez problému.
Pravítko je rovné jen na té užší straně, zboku je prohnuté asi 0.5mm, navíc pruží a je asi trochu do vrtule, tak že se z boku pro naše účely nedá použít.
Vynikající by bylo, kdyby bylo široké jako lineár, pak by nehrozilo že ho dám šikmo a škrabání by byla radost, nemusel bych tak pravděpodobně řešit to co s tou vodováhou.
IMG_2253.MOV
(36.47 MiB) Staženo 239 x
Tohle je moje škrábátko, udělal jsem na něm trochu ráduis aby se mi nezasekávalo, když to špatně chytnu do ruky.
IMG_2251.JPG
Podle velikosti plochy dělám tak asi 2 až 5mm dlouhý tahy a snažím se je dělat křížem, ale není to jednoduché protože při škrabání mi překáží ta podélná hrana.
Výsledný povrch rozhodně není ani vzdáleně podobný kresbě po škrabání třeba na té vodováze, co mám, to asi dělal mistr světa :-)
Když jsem všecno doladil tak, aby to jezdilo podle toho videa, tak je vidět že už to pravítko nešpiní tak krásně jako před tím,
dnes ještě zkusím otočit jeden ten lineár o 180 stupňů, protože v jednom místě mám větší vyýchylku měřidla, ale pravítko v tom místě špiní dokonale i s tenkou vrstvou barvy.
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

9. 11. 2017, 10:19

Změřil jsem taky rovinnost kolejnice přitisknuté k hraně a ani jsem tomu nechtěl věřit - je podle mého pravítka téměř dokonale rovná s aplitudou asi 0.003.
Hranu jsem nijak nerovnal je jen frézovaná, v porovnání s tím jak bylo frézování jiným směrem prohnuté je to úleva - hned jsem uklidil škrabací nářadí a měřidla :-)
Mám toho škrabání plný zuby a taky že jsem poslední dva dny už stejně jen měřil a měřil a bál se na to už sáhnout,
abych to spíš nezkazil, tak jsem se rozhodnout že končím a smířím se se stávajícíma úchylkama.
Vyvrtal jsem desítky díry na připevnění koncových a havarijních spínačů. Vrtal jsem to příklepovou vrtačkou
a šlo to o dost lépe než do panelu - asi tak jako do běžného betonu.
IMG_2254.JPG
.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 11. 2017, 6:51

No a tie vybracie nebudu mat vplyv na presnost? Navyse vrtanie dier nezmeni pnutie..... A zase presnost. Podla mnna mal si diery navrtat pred skrabanim.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“