CNC ve FreeCAD

Odpovědět
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

15. 1. 2018, 6:31

testone píše:doufám že víš, jakej je rozdíl mezi obyčejným a univerzálně párovatelným kosoúhlým ložiskem
tady by stačily ty obyčejný a pohrát si s distancí
rychle se to točit nebude a ten domek nic v IT4 nebo 5 taky nebude
ty obyčejný drahý nebudou
bez magnetky to ale taky nedáš
Rozdíl neznám.

Vzhledem k tomu že ložiska 6004 jsou označeny jako s hlubokým žlábkem, tak jsou na nějaké axiální zatížení asi připravené.
Cvičně jsem si tedy mezi vnitřní kroužky ložiska ručně vypiloval podložku z plechu na výrobu pivních zátek o síle 0,24mm a ještě je to málo.
Po dotažení víčka domku jde totiž s ložiskama téměř bez změny stále lehce prstem otáčet, sneslo by to evidentně daleko silnější podložku.
I tak se ale pružení v ložiskách zmenšilo na +- 0.04 a vůle skoro zmizela na asi 0.01.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

15. 1. 2018, 7:51

Vepr píše:
grade065 píše:7000 7001 7002 7003 7004 7005 7006 7007 7008 Precision Angle contact ball bearing ABEC-5 P5 Machine tool bearing
http://s.aliexpress.com/muiMVFRn?fromSns=Copy" onclick="window.open(this.href);return false; to Clipboard
(from AliExpress Android)

Kupte tyhle 7004 AC-DB cena 230.- za pár kvalita asi nebude zázračná ale myslím že je to lepčí než brousit nějaký podložky k těm obyč 6004
Děkuji za vyhledání, cena je více než vynikající. AC je úhel 30° nebylo by pro axiální zatížení výhodnější B se 40°?
Tedy jestli se úhel měří od čáry kolmo k ose ložiska.
Otázka ,jaké zatížení máte v plánu pustit na nástroj???
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

15. 1. 2018, 10:40

grade065 píše:
Vepr píše:
grade065 píše:7000 7001 7002 7003 7004 7005 7006 7007 7008 Precision Angle contact ball bearing ABEC-5 P5 Machine tool bearing
http://s.aliexpress.com/muiMVFRn?fromSns=Copy" onclick="window.open(this.href);return false; to Clipboard
(from AliExpress Android)

Kupte tyhle 7004 AC-DB cena 230.- za pár kvalita asi nebude zázračná ale myslím že je to lepčí než brousit nějaký podložky k těm obyč 6004
Děkuji za vyhledání, cena je více než vynikající. AC je úhel 30° nebylo by pro axiální zatížení výhodnější B se 40°?
Tedy jestli se úhel měří od čáry kolmo k ose ložiska.
Otázka ,jaké zatížení máte v plánu pustit na nástroj???
To nevím.
Na to co jsem na začátku stavby stroje chtěl vyrábět bych použil trojku frézu v hliníku s požadovanou přesností desetiny milimetru.
Dnes je stavba samoúčelná, tak že otázka zatížení je nejasná, ale vzhledem k myslím dost mohutné konstrukci bych zkusil obrábět i železo.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

15. 1. 2018, 10:50

No to je hodně nicneříkající odpověď železo můžete obrábět s mizivým i obrovským zatížením.
Ptal jsem se na to ,jakou jste si stanovil mez zatížení os ,ke které vztáhnete programované řezné podmínky...0.5kN,1,3???...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

15. 1. 2018, 11:00

grade065 píše:No to je hodně nicneříkající odpověď železo můžete obrábět s mizivým i obrovským zatížením.
Ptal jsem se na to ,jakou jste si stanovil mez zatížení os ,ke které vztáhnete programované řezné podmínky...0.5kN,1,3???...
Že budu muset překonat nějakou sílu a ostří nástroje zatlačit do obráběného materiálu si dovedu představit, ale jaké síly jsou na to reálně potřeba nemám tušení.
.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

15. 1. 2018, 11:02

To poznáš, až do toho železa zabereš. To nebude obrábění, ale spíš lochtání.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

15. 1. 2018, 11:32

Doporučuji vám stáhnout si na google play store nástroj "CNC Force calculator".Zakupte si tu placenou verzi stojí prd a je užitečná.... Zadejte jaké by jste chtěl řezné podmínky ,program vypočítá mimo jiné potřebný výkon vřetene,pohonů os, řeznou sílu....Dle řezné síly potom dimenzujte komponenty (stykové úhly,šrouby, předpětí atd.apd.) stanovte si maximální síly jakými jste ochoten zatížit osy..
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7175
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 1. 2018, 5:54

grade065 píše:Doporučuji vám stáhnout si na google play store nástroj "CNC Force calculator".Zakupte si tu placenou verzi stojí prd a je užitečná.... Zadejte jaké by jste chtěl řezné podmínky ,program vypočítá mimo jiné potřebný výkon vřetene,pohonů os, řeznou sílu....Dle řezné síly potom dimenzujte komponenty (stykové úhly,šrouby, předpětí atd.apd.) stanovte si maximální síly jakými jste ochoten zatížit osy..
...... a pak pokračujte výpočtem tuhosti všech komponentů včetně domečků s vůlemi a nevhodnými ložisky atd
a nezapomenout to 1,1x předimenzovat :mrgreen:
to je blbost
výpočet řezných sil je sice hezká teorie užitečná k tomu aby si člověk (žák školní) udělal nějakou představu co se tam vůbec děje, prakticky je to ale k ho...
deformace stroje a rezonance atd stejně nikdo nespočítá
Má se to při vypočítané reakci na řeznou sílu prohnout o 0,1, 0,02 nebo o 0,003mm?
A má se to takhle prohnout při ustáleném chodu nebo při nájezdu do řezu?
Síla je stále stejná podél otočení nástroje?
nástroj šmajdá o polovinu úběru na zub - Od kterého zubu budu brát tu řeznou sílu?
Jak zahrnete do výpočtu vliv tuhosti - netuhosti uložení šroubu způsobené geometrickou přesností - nepřesností a jakostí opracování styčných ploch domečku šroubu a rámu stroje? (třeba)
po prvním zadrnčení bude mít nástroj oštípané břity a celá kalkulačka je v řiti
je jediná cesta - udělat to všechno co nejtužší a nejmasivnější
jsou osvědčené cesty a pak jsou pokusy objevit Ameriku
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

16. 1. 2018, 10:43

:D Samozřejmě slouží to pro "obecnou"představu když člověk nemá ni tucha jaké síly tam vznikají .ten jejich model počítá samozřejmě s ideální tuhostí stroje a uložení...co se týká abstraktních hodnot tak má pouze koef.opotřebení nástroje ,tření šroubu,a několik dalších fíčur.Dám příklad rád bych obráběl tím a tím nástrojem ,mrknu se na doporučené řezné podmínky výrobce, zádám do programu a zjistím že např.nestačí výkon mého vřetene ,nebo je řezná síla tak veliká že 6xxx v domku(téměř zničená předepnutím)zkrátka nevydrží,nebo (vzhledem k tomu že se základna na nožkách prohýbá vlastní vahou
A osa z se ohne jen přišroubováním výztuhy )je řezná síla dostatečně nízká aby se to celé nerozvibrovalo? Pak vstupují do hry taky zkušenosti které člověk postupně nabere třeba :jsem schopen efektivně uchladit břit nástroje když půjdu (ve snaze snížit řeznou sílu)s úběrem na zub pod doporučené hodnoty tak aby neshořel při prvním použití?.......Jistě úspěšné frézování je souborem mnoha známých i neznámých ovlivnitelných i neovlivnitelných faktorů a já si myslím že tohle je užitečný nástroj který může dopomoci k tomu aby se alespoň některé staly známé a ovlivnitelné. :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

16. 1. 2018, 6:16

grade065 píše::D Samozřejmě slouží to pro "obecnou"představu když člověk nemá ni tucha jaké síly tam vznikají .ten jejich model počítá samozřejmě s ideální tuhostí stroje a uložení...co se týká abstraktních hodnot tak má pouze koef.opotřebení nástroje ,tření šroubu,a několik dalších fíčur.Dám příklad rád bych obráběl tím a tím nástrojem ,mrknu se na doporučené řezné podmínky výrobce, zádám do programu a zjistím že např.nestačí výkon mého vřetene ,nebo je řezná síla tak veliká že 6xxx v domku(téměř zničená předepnutím)zkrátka nevydrží,nebo (vzhledem k tomu že se základna na nožkách prohýbá vlastní vahou
A osa z se ohne jen přišroubováním výztuhy )je řezná síla dostatečně nízká aby se to celé nerozvibrovalo? Pak vstupují do hry taky zkušenosti které člověk postupně nabere třeba :jsem schopen efektivně uchladit břit nástroje když půjdu (ve snaze snížit řeznou sílu)s úběrem na zub pod doporučené hodnoty tak aby neshořel při prvním použití?.......Jistě úspěšné frézování je souborem mnoha známých i neznámých ovlivnitelných i neovlivnitelných faktorů a já si myslím že tohle je užitečný nástroj který může dopomoci k tomu aby se alespoň některé staly známé a ovlivnitelné. :wink:
Vůle ve šroubu, matici a pevném uložení nakonec snad vyřeším komponenty HIWIN, které doufám budou lepší než dosavadní experimenty, čímž bych tuto otázku na přibližně 3 týdny uzavřel :-)
Pohyblivou desku Z jsem opravdu narovnal přitažením k výztuhám, tedy bez nich není naprosto tuhá a pěkně pruží.
Skutečně když na Z při plném vysunutí svojí silou zatlačím pohne se odchylkoměr umístěný na upínací desce o více než 0.005. V rázu když se zhoupnu a oběma rukama odrazím tak Z vychýlím dokonce až 0.01mm a už se zcela nevrátí.
Portál stále stojí na sice zaškrabaných ale pravděpodobně ne-zcela rovnoběžných plochách, které v budoucnu asi srovnám dříve zde diskutovanou zelévací hmotou, přes to se to v tomto místě zdá se nehýbe.
Měřením jsem ale došel k tomu, že chyba je částečně způsobená vůlí/pružením ve vozíkách lineárů Z a X, nejen tedy pružením betonu a desky Z.
S upínací deskou můžu lomcovat jak chci a ani nehne, to nejspíš bude tím, že vozíky nejsou zcela stejně vysoké a mám jich tam 6 kusů - přes to s deskou jde pohybovat pěkně lehce a tiše.
Můj stroj je sice trochu gumový jak popisujete, ale jsem ve fázi stavby kdy s tím už nic neudělám, stejně jako s tím že jsem použil trubky na kabely s malým průměrem.
.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

16. 1. 2018, 6:26

Neberte to jako kritiku tak jsem to nemyslel,nadhazuju pouze náměty k přemýšlení :wink: Myslím že to bude určitě mnohem lepší než něco z extrudovaných profilů....
Co ten hiwin co nabídli?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

16. 1. 2018, 6:44

grade065 píše:Neberte to jako kritiku tak jsem to nemyslel,nadhazuju pouze náměty k přemýšlení :wink: Myslím že to bude určitě mnohem lepší než něco z extrudovaných profilů....
Co ten hiwin co nabídli?
Omlouvám se, napsal jsem to nešťastně.
Teď se snažím zabavit tím že chci protahnout kabely a proklínám se jak jsem mohl 5 trubek spojit do jedné stejně silné..
Na co jsem u toho myslel - nechápu :-)
IMG_1083.JPG
.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

16. 1. 2018, 11:48

Pravý úhel se obráběčům, kteří mi rovnali spojovací desky portálu podařil vcelku úspěšně.
Na 200mm zdvihu Z je odchylka na úhelníku necelé 2 setiny, skoro bych to tak i nechal.
Uvědomil jsem si ale další konstrukční chybu.
Tak jak to je na obrázku je maximální horní poloha, to znamená že i když vřeteno zasunu uplně nejvýš,
aby bylo ještě celé v objímce, tak konec kleštiny vychází asi 40mm pod hranu otvoru v portálu i bez frézy.
Ve spodní poloze naopak sjedu hranou Z až 40mm nad upínací desku, to s připevněným vřetenem a frézou v něm budu muset zastavit už 100mm od desky.
Připravil jsem se tedy o značnou část rozjezdu Z.
Projekt si stáhlo přes 200 lidí a nikdo mi na to neupozornil - za co Vás platím ? :D
IMG_2600.JPG
.
Jaro.
Příspěvky: 12
Registrován: 25. 10. 2016, 12:28

17. 1. 2018, 7:55

Vepr píše:Pravý úhel se obráběčům, kteří mi rovnali spojovací desky portálu podařil vcelku úspěšně.
Na 200mm zdvihu Z je odchylka na úhelníku necelé 2 setiny, skoro bych to tak i nechal.
Pozerám, že máš ten uholník k stolu pritiahnutý. Bez ohľadu na to, ako silno si to dotiahol, každé upínanie mení polohu. O to viac, ak ide o +-0,02mm. A ešte tam máš samotné upnutie pracovnej dosky... kde stačí pár tisíciny a sa nazbiera odchýlka ani nevieš kde. Skús len tak pre zaujímavosť pomerať kolmosť samotných lineárov. Daj stôl úplne na kraj. Polož uholník na koľajnicu, po ktorej jazdí stôl, a skús to rovnako pomerať hodinkami. Zaznač si ktorým smerom ti rastie a o koľko odchýlka, presuň pracovný stôl na druhú stranu a otoč uholník o 180°. Polož ho čo najbližšie k predchádzajúcemu meraniu, ak sa dá, a po tej istej strane uholníka to zmeraj znovu. Zase si pozri smer a veľkosť odchýlky a stred medzi týmito meraniami by mala byť tvoja "kolmosť". (Ale keď to potom poskladané zaťažíš vretenom, aj tak sa to ešte trošku zmení.) A keď toto meranie budeš mať presnejšie, skontroluj aj druhy lineár, a keď bude tiež dobrý, tak ja by som na tvojom mieste hneď po poskladaní úplne jemne zrovnal stôl. Ak ti to umožní tvoj pojazd stroja. A bez ohľadu na to, ako ti to upnutie stola deformuje stôl, budeš ho mať rovnobežný vzhľadom k lineárom.
Vepr píše:Uvědomil jsem si ale další konstrukční chybu.
Tak jak to je na obrázku je maximální horní poloha, to znamená že i když vřeteno zasunu uplně nejvýš....
Připravil jsem se tedy o značnou část rozjezdu Z.
Ja mám postavené 2 frézy na podobnom základe, ako ty. Tiež portál. A kopu ďalších návrhov pokreslených... A každé navrhovanie začína tým, že aký veľký bude pracovný priestor a či sa bude robiť len na stole, alebo aj stôl aj zverák.... Napríklad máš v Z pojazd 200mm. Ak by si ho predĺžil na 300mm, tak ti to vysunutie pri tejto konštrukcií, kde ti jazdí iba vreteno a nie celí portál, neskutočne oslabý tuhosť. V takom prípade tam dávam 2 uchytenia vretena. Jedno uloženie ide až cca 20-30mm nad stôl, v prípade potreby navŕtavania dier alebo zrážania, a druhé je o asi 60mm vyššie. Klieština na vretene je skoro na úrovni tej dosky. Že vlastne najnižšia poloha je na úrovni zveráku. A tak vieš efektívne využiť celých 200mm pojazdu.
Ale pekná mašinka to je. Bude to stáť za to, keď to dotiahneš do konca :) Tohto roku dotiahnem do konca to, čo mám rozostavané a budúci rok skúsim asi aj ja niečo z polymerbetonu.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

17. 1. 2018, 9:03

A dá se tomu věřit, že vrchní plocha lineáru je bez nerovností a rovnoběžná s vlastní dráhou lineáru ve/po které které jezdí vozík?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“