nahrazeni pákového posuvu šroubem

zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

29. 9. 2017, 7:45

Ak použiješ guličkovú skrutku na ručný pohon, budeš mať problém s tým, že nieje samosvorná. Tlak na suport spôsobí otáčanie skrutky a neželaný pohyb suportu. Inak sa veci majú pri CNC stroji, ak je na konci guličkovej skrutky krokový motor, ktorý ju "drží" počas chodu stroja aj keď sa skrutka neotáča. (okrem toho tam často býva aj nejaká brzda.)
Posuvová skrutka drží celý tlak pôsobiaci na suport a na všetkých klasických strojoch býva trapéz. Metrický som videl na malých hodinárskych sústruhoch. Výhodou trapézu v tomto prípade bude aj menšia matica.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 9. 2017, 9:47

Předělával jsem pákovku před rokem. Myslím, že se to vcelku povedlo. Musel jsem udělat přírubu na dvojité kosoúhlé ložisko, ta je přišroubovaná zvenku na stole a drží letmo uchycený trapéz 12x2. Původně jsem chtěl 12x1, ale ten jsem nesehnal. Aby člověk dodržel filosofii směru, měl by tam být levý závit, ale to je utopie. V těle rybiny drážka 20mm široká a hloubka myslím 16mm. Nejsložitější bylo upevnit matku na spodní část. V každém případě musí být matka zapuštěná do těla stolu, aby síly působily přes to osazení a ne přes šroubky, které jsou malé. Mě se tam vešly dva M4 se zapuštěnou hlavou.
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

29. 9. 2017, 12:12

Nemáš prosím pro ilustraci nějaké fotky?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“