Stavba CNC sústruhu na drevo.

Odpovědět
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

4. 4. 2008, 11:47

Vim,že se nedaj brousit,šel by vyklonit v držáku aby se zvětšil úhel hřbetu?
Jinak na hydraulickou kopírku nedám dopustit:
stabilita,dinamika
Mohl bych se zeptat jestli jste počítal ja výkoné by musely být electrické pohony aby to utáhly a měli stejnou dynamiku.
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

4. 4. 2008, 1:17

p.mus píše:Vim,že se nedaj brousit,šel by vyklonit v držáku aby se zvětšil úhel hřbetu?
Jinak na hydraulickou kopírku nedám dopustit:
stabilita,dinamika
Mohl bych se zeptat jestli jste počítal ja výkoné by musely být electrické pohony aby to utáhly a měli stejnou dynamiku.
Vykloniť to nejde. Nože sa tam zasúvajú natesno, aby po nabrúsení boli na pôvodnom mieste. Jedine máme šablonu aby sme vedeli pokiaľ nože strčiť do držiaka. Ale to by som už neriešil.
Čo sa týka hydrauliky je to fajn, ale niekoľko vecí musím pripomenúť:
Problém s posuvom. Ak je zapnutý napr. pozdlžny posuv a sa zapne iný komponent, ktorý ovláda hydraulika s posuvom vždy cukne. Takisto s ním cukne ak sa zapne. Nemá ta plynulý rozjazd. Ďalšia chyba je konštantná rýchlosť. Ak sústruží podľa šablony, a je oblúk alebo šikmina, tak sa rýchlosť zvyšuje(čo je logické) a práve v týcho miestach by to malo ísť pomalšie. Ďalšia nevýhoda je nemožnosť sústruženia naprieč. A to je vrátane hydraulickej kopírky.
Motory neriešim. Dám také aké bude potrebné.
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

10. 4. 2008, 7:19

Riešim ďalší stroj. Je to v podstate sústruh, ale na ňom iba frézujem po obvode rôzne otvory, drážky atď. Sú to v podstate 2 osy a rotačná os, ktorá má nízke otáčky. Používam momentálne krokové motory a na rotačnej osi mám jeden motor na priamo. Delenie kroku mám len na 1/2, takže pri frézovaní napr. závitu je problém. Samozrejme otvory, pozdlžne a priečne drážky sú ok.
Teraz ako to vyriešiť?
Prevodovka 30:1 by to mohla vyriešiť, alebo radšej servomotor? Neviem ako sa bude správať servomotor, či sa v kľude nebude mať snahu samovoľne otáčať(napr. pri frézovaní pozdĺžnych drážok).
Zase výkonný servomotor by mohol slúžiť aj na sústruženie.
Je ešte iná možnosť?
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 4. 2008, 8:20

Pokud je servo pod proudem tak stojí a nehneš s ním pokud nepřekročíš max. moment ale pokud servo uplně odpojíš od napájení tak se motor volně otáčí.
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

10. 4. 2008, 8:40

A ako je to s nizšími rýchlosťami? Napr. 1 otáčka/sec. Servo sa točí plynule?
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2008, 9:00

Toto mají řešené Sahosy - od vyšších řad. U SH 1000, je to dělané krokovým motorem(má tuším něco kolem 2 NM) , který pohání přes řemen vřeteno (při frézování je nutné odpojit pohon vřetena) - a v této konfiguraci to chodí naprosto bez problémů. Ovšem to mám od zkušeností jiných, - já sám to nepoužívám. (dělám totiž něco úplně jiného)

Ale v žádném případě bych se krokového motoru nebo serva nebál - je to naprosto spolehlivé.

Sahosáci jinak u vyšších řad soustruhů toto mají řešeno servem (pořádné bago, výkonově a velikostí je to srovnatelné s 3KW motorem), které jim jede při soustružení jako normální klasický motor a při frézování, jako klasické servo, nebo krokáč.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 4. 2008, 10:18

Servo se točí plynule a max. otáčky jsou cca 2 až 3000ot/min ale myslím že tohle už jsme řešily?
Pokud kontaktuješ robokopa tak dodává vřetenová serva s ot až 10 000ot/min myslím že výkonově jsou od 2 do 10kW
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2008, 10:25

servo jede plynule protoze ma vysoke rozliseni dane encoderem
krokac ma v zakladu pouzitelnejch 400 kroku dokola dalsi zjemneni je mozne ale ne vzdy pak vyhovi presnost polohovani

vetsina servomotoru ma v zakladu alespon 10 000 poloh dokola ale bezne i mnohonasobne vic. takze pomaly plynuly pohyb neni problem

pro to drzeni polohy primo na servu je treba si peclive vyhrat s nastavenim parametru serva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

11. 4. 2008, 9:14

robokop píše:servo jede plynule protoze ma vysoke rozliseni dane encoderem
krokac ma v zakladu pouzitelnejch 400 kroku dokola dalsi zjemneni je mozne ale ne vzdy pak vyhovi presnost polohovani

vetsina servomotoru ma v zakladu alespon 10 000 poloh dokola ale bezne i mnohonasobne vic. takze pomaly plynuly pohyb neni problem

pro to drzeni polohy primo na servu je treba si peclive vyhrat s nastavenim parametru serva
Ak by bol encoder so 400 pulsami na ot., bolo by to to isté ako krokový motor? Išlo by to už plynule? Budem musieť nejaké servo asi vyskúšať.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2008, 11:58

paklize by byl pouze se 400 pulzy na ot. tak je to pro driver *4 protoze zpravidla pouziva nabezne a sestupne hrany pulzu takze by to bylo porad jeste lepsi
ale paklize by byl se 100 pulzy na otacku (tedy 400 merenych pooh na otacku) tak by to bylo dost podobne skokovite jako krokovy motor s tim rozdilem ze nekolik malo pulzu kolem kyzene polohy se pouzina na mereni regulacni odchylky takze by to ve vysledku bylo mozna i nepresnejsi nez krokovy motor (ale treba plynulejsi) ale tohle tvrzeni je velmi zavisle na nastaveni toho koncoveho stupne servopohonu

u servopohonu je treba mit dostatecne jemne mereni aby bylo mozne nejlepe o jeden rad presneji merit nez je treba polohovat nejhure tak 4x jemneji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

10. 5. 2008, 8:51

To polohovanie vretena ešte stále nemám doriešené.
Definitívne rozhodnutie je určite servomotor s vyšším rozlíšením encodera (prevodovka neprichádza do úvahy pretože potrebujem striedavo používať vreteno<->polohovanie)
Teraz vybrať ten správny výkon serva. Porovnával som výkon/moment motorov 3F asynchronnych so servami a to sa rovná. Z toho mi vyplýva, že by mi malo stačiť servo výkonu rovnajúceho sa asynchr. motora. Ak sa mýlim opravte ma.
Teraz na tom stroji mám motor 1.1KW/2800ot.(tak to uvádza štítok). Ako si sa mi to nepozdávalo,tak som zmeral otáčky a sú iba 1400ot. Pravdepodobne ten motor bol ináč previnutý. Nie je teraz jeho výkon nižší? Ako to zistiť?

Ten motor mi v podstate vyhovuje. Nemám iný aby som to vyskúšal. Buď mám oveľa vyššieho alebo nižšieho výkonu.

Nechcem kúpiť servo za cca 30000 a zistiť, že je nevyhovujúce.
Čas ma ale už tlačí :(
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 5. 2008, 10:05

Fizol píše:Teraz na tom stroji mám motor 1.1KW/2800ot.(tak to uvádza štítok). Ako si sa mi to nepozdávalo,tak som zmeral otáčky a sú iba 1400ot. Pravdepodobne ten motor bol ináč previnutý. Nie je teraz jeho výkon nižší? Ako to zistiť?
Nemusí být převinutý, existují dvouotáčkové motory u kterých se otáčky volí způsobem propojení pólů (přepínačem nebo na svorkovnici).
Aleš Procháska
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

10. 5. 2008, 10:10

prochaska píše:
Fizol píše:Teraz na tom stroji mám motor 1.1KW/2800ot.(tak to uvádza štítok). Ako si sa mi to nepozdávalo,tak som zmeral otáčky a sú iba 1400ot. Pravdepodobne ten motor bol ináč previnutý. Nie je teraz jeho výkon nižší? Ako to zistiť?
Nemusí být převinutý, existují dvouotáčkové motory u kterých se otáčky volí způsobem propojení pólů (přepínačem nebo na svorkovnici).
Určite nie je. Bolo by to aj na svorkovnici.
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

12. 5. 2008, 3:25

Presne tak potrebujem to vreteno.
http://www.youtube.com/watch?v=RfnoAFW2L2c&NR=1
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

12. 5. 2008, 3:50

Tak pak není co řešit 1kW až 1,5kW - 3000ot/min. servo s převodem na vřeteno 2:1 a mužeš začít jak soustružit i polohovat. :lol:
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“