Stavba laserového CNC

lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 11. 2016, 7:59

Sorry, ale opravdu nevíš která bije. Přečti si Saturnina od Jirotky a zaměř se na zesnulého manžela tety Kateřiny.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2016, 9:19

Žádnej učenej z nebe nespad, navíc jsi to formuloval tak, že pokud člověk už dopředu neví, co chceš říct, neni to z toho dvakrát jasný (musíš nastavovat i "rampu na PWM"..)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 11. 2016, 1:05

Kdo mluví o učenejch? Nabízel jsem návštěvu u mě, snažil jsem se vysvětlit, kde jsou problémová místa výroby, snažil jsem se vysvětlit proč né MACH a nic. Krom toho, pokud chci něco dělat (stavět), tak začnu studiem daného problému a věci, které mi nejsou jasné budu konzultovat tady. A vcelku by mě zajímalo, cos panáčkovi poradil ty, když tady kritizuješ moje nejasné rady.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2016, 1:56

Dáváš mu vyžrat něco, co jen blbě pochopil, aspoň mi to tak přišlo. Sice nepřijal tvoje pozvání, ale jinak se ptá a diskutuje slušně.
lubbez píše:A vcelku by mě zajímalo, cos panáčkovi poradil ty, když tady kritizuješ moje nejasné rady.
Nějak si to všecko moc bereš..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 11. 2016, 3:29

To víš, starej pán má své mouchy. :-)
antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

10. 11. 2016, 5:20

Sorry, ale opravdu nevíš která bije. Přečti si Saturnina od Jirotky a zaměř se na zesnulého manžela tety Kateřiny.
Ano, nevím, proto jsem si myslel, že mi tu poradíte, za to jsem Vám opravdu vděčný, jen se prostě ptám na věci, které mě zajímají a chtěl bych je udělat podle svýho - teď se ukazuje, že můj prvotní nápad byl opravdu blbost.
Nabízel jsem návštěvu u mě.
Za pozvání ti samozřejmě děkuji, pokud vím, tak jsem tvé pozvání neodmítl, jen jsem se k tomu nevyjádřil. Praha (doufám že myslíš pražské Modřany) není sice tak daleko, ale poslední dobou není moc času, tak potřebuji vymyslet kdy by to šlo a hlavně, kdy by to vyhovovalo tobě.
Bylo předpokládám myšleno to, že když akceleruješ nebo brzdíš, tak musíš průběžně měnit taky střídu PWM, aby výkon laseru na jednotku délky řezu byl pokud možno konstantní.
Takže pokud "pojedu" optikou dále od trubice, musím přidat výkon (v rámci cca 1%), aby výkon laseru na materiál zůstal konstantní ?
Myslel jsem takovéto schéma : http://am.co.za/picture/cnc-laser-system.png" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 11. 2016, 5:37

při frézování - když snížíš rychlost pohybu, tak tvar řezu se víceméně nezmění - to asi chápeš
ale při gravírování laserem, kdy je nastaven nějaký výkon na požadovanou stopu - tak v rozích, kde pochopitelně fyzika nedovolí jet plnou rychlostí musím úměrně snížit výkon laseru - jinak ti to místo gravírování bude propalovat. No a to právě umí soft určený pro laser a ne Mach určený pro frézování
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2016, 5:46

Případně odvozovat aktuální rychlost ze step pulzů X a Y. Trochu nad tím koumám, stejný problém je třeba řešit i u LDI (tohoto pojetí), nějaký řešení mě i napadá (jednočip a něco kolem), ale zatím jsem to nerozvíjel.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

10. 11. 2016, 5:47

chb píše:při frézování - když snížíš rychlost pohybu, tak tvar řezu se víceméně nezmění - to asi chápeš
ale při gravírování laserem, kdy je nastaven nějaký výkon na požadovanou stopu - tak v rozích, kde pochopitelně fyzika nedovolí jet plnou rychlostí musím úměrně snížit výkon laseru - jinak ti to místo gravírování bude propalovat. No a to právě umí soft určený pro laser a ne Mach určený pro frézování
A toto umí pouze PLC určené přímo pro laser ? Není nějaký SW, který by toto uměl a měl výstup na LPT port PC ? Vím, že jsem s tím už otravný, ale je to nejjednodušší a nejlevnější řešení.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2016, 5:55

antibalda píše:Není nějaký SW, který by toto uměl a měl výstup na LPT port PC ?
LinuxCNC by šlo skoro určitě ukecat.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 11. 2016, 6:44

antibalda píše:Není nějaký SW, který by toto uměl a měl výstup na LPT port PC ?
Docela určitě by to šlo třeba pomocí tohoto: https://gcc.gnu.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
A bylo by to podle tvých představ, tedy nejlevnější řešení (dokonce zdarma, snad jen trocha práce).
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

10. 11. 2016, 6:53

Docela určitě by to šlo třeba pomocí tohoto: https://gcc.gnu.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ano, na OSS je nejlepsi, ze ma hromadu konfiguracnich souboru s priponou *.c :-)
Jen si nejsem jisty, zda to neni nad sily puvodniho tazatele.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 7:00

jo linuxcnc by mozna slo ukecat
ale musel bys napsat generator programu co ti to prevede do gecek

trosku si z tebe delaj srandu
protoze ty jsi uz jedinou schudnou radu dostal a ne a ne ji prijmout
vsechny ostatni varianty jsou cestou do pekel

btw kdyz jsi potreboval treba mobilni telefon
taky jsi sel nejdriv rafinovat kremik
nebo jsi zasel do obchodu a koupil ho?

ne ze bys to nedokazal
udelas kremik
pak tranzistor
z toho sestavis procesor
vzdyt je to hned hotove ne?

nekde se namaha se stavbou vyplati a nekde je to holej nesmysl
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2016, 7:15

robokop píše:jo linuxcnc by mozna slo ukecat
ale musel bys napsat generator programu co ti to prevede do gecek
LinuxCNC zná aktuální rychlost pohybu v ose X a aktuální rychlost pohybu v ose Y, z toho může určit aktuální rychlost v XY a posílat jí jako PWM na LPT port.
robokop píše:trosku si z tebe delaj srandu
protoze ty jsi uz jedinou schudnou radu dostal a ne a ne ji prijmout
vsechny ostatni varianty jsou cestou do pekel

btw kdyz jsi potreboval treba mobilni telefon
taky jsi sel nejdriv rafinovat kremik
nebo jsi zasel do obchodu a koupil ho?

ne ze bys to nedokazal
udelas kremik
pak tranzistor
z toho sestavis procesor
vzdyt je to hned hotove ne?

nekde se namaha se stavbou vyplati a nekde je to holej nesmysl
Nice motivational speech from our lead guitarist. :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 7:29

tohle je celkem sranda
ale motate tu dve veci dohromady
rizeni vykonu pri akceleracich a brzdeni
nicmene nekde musi byt taky receno kam s vykonem klesnout !
to rezani neni linearni !

nikdo tu nepopsal princip gravirovani (je to zcela odlisny mod, uplne jiny princip prace)
tedy vypaleni ne vektoru
ale rastrovych dat metodou radkovani
to se dost dobre v g kodu moc efektivne delat neda
proto taky na to vsichni vyrobci obecnych rizeni pro cnc rezignovali a resi se to jako specializovany kontroler a dela to par firem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“