Stavba levného CNC

meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

29. 1. 2017, 8:49

Pustil jsem se do stavby CNC stroje převážně na své učení a zjištění jaké možnosti tento stroj zvládne. Jde hlavně o levnou stavbu s minimem kupných součástí.
Původně jsem chtěl jen malý stroj pro kreslení a vrtání DPS. Proběhly nějaké zkoušky s Arduinem - malé krokové motory Nema17 a tak mě to chytlo, že jsem se nakonec pustil do větší stavby těchto rozjezdů. Osa X 650mm, Y 950mm, Z 150mm. Osa Z je výškově stavitelná takže vřeteno je možno posouvat ještě samostatně v případě nějakého vyššího kusu. Pro ovládání jsem zvolil Mach3. Konstrukce je hlavně z ocele + hliník pro osu Z. Rám mám svařený z U profilů a vše je přesně opracováno na jedno upnutí. Pojezdy jsou domácí výroby, vše bude jezdit jen po ložiscích. Osa Z se bude pohybovat po 20mm tyčích použitých z tlumičů auta. :-D Bočnice rámu a ostatní věci jsou z ploché ocele síly 10-15mm. Posouvat vše budou motory Nema23 (23HS8430) po trapez šroubech TR12x3. Drivery mám HY-DIV268N se zdrojem 36V 400W. LPT deska pro řízení: https://cnc.inshop.cz/oddelovaci-desky/ ... a-pro-5-os tady si nejsem úplně jist ale snad to na první krůčky bude stačit. Vřeteno zatím neřeším to až bude konstrukce pojízdná. Pro začátek pár fotek..
Přílohy
Rám
Rám
Detail ofrézovaní - stěny 7mm
Detail ofrézovaní - stěny 7mm
Střed spodní
Střed spodní
Po laku
Po laku
Bočnice v základu
Bočnice v základu
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

29. 1. 2017, 9:00

Detail pojezdů v ose Y. Chybí ještě středový díl pro vymezení vůle. Jedno ložisko bude tlačit na horní stěnu aby nebyla v posuvu žádná nebo spíš minimální vůle.
Po složení vše pasuje, pojezd je až překvapivě tuhý, jde lehko ale bez vůle. Váhově je to mazec, ještě na tom nic není a už je to těžké jak prase :-).
Přílohy
Vozík
Vozík
DSCN7778.JPG
DSCN7782.JPG
DSCN7784.JPG
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 1. 2017, 9:55

meroj píše:Rám mám svařený z U profilů a vše je přesně opracováno na jedno upnutí. Pojezdy jsou domácí výroby, vše bude jezdit jen po ložiscích. .
to znamená, že výrobní možnosti máš, pak nechápu proč jich není využito na strojařsky lepší konstrukci.

PS docela by mne zajímalo, jak jsou ty U-profily/pojezdy/drážky pro ložiska opracovány na jedno upnutí - to dokáže jen hodně drahý stroj.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 1. 2017, 10:07

To si frézuješ sám v rámci fušky? Protože jinak nevím, proč na pojezd X nedat lineární vedení. Kdybych ti například na zakázku frézoval ty držáky ložisek, tak to bude dražší, než kolejnice se dvěma vozíkama koupenými třeba na e-bay.
Dále časem ti ty ložiska udělají do toho bláta u-profilu koleje, prostě si tam tu drážku vyválcují. A budeš mít po bezvůlovém vedení. Nehledě na to, že ti to ještě jezdí po barvě.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 10:54

Nojo no ,třeba vymyslel něco lepšího než všichni ty ,,nekompetentní" konstruktéři tady .A navíc naco číst starý příspěvky a kazit si konstrukční cítění :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

30. 1. 2017, 3:22

...když to svařil, tak ta barva je asi to poslední, co by mi vadilo...
M
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

30. 1. 2017, 4:56

:-D přesně to jsem čekal, ano je mi jasné, že ta vůle se časem projeví. Spousta umělců má stroj který jezdí po hliníkových jeklech a taky jim nikdo nenadává. Proto to je jen pro jakousi výuku a možná i pro druhé ať ví jak se to nemá dělat. Není problém později udělat rám pořádný s pojezdy, vše je děláno jako fuška zadarmo. Stejně je mi jasné, že s jídlem roste chuť a nakonec to budu předělávat do tuhší konstrukce. Dokonce už mám odložený stůl s T drážkama ze starého DMC. Takže už se v hlavě rodí další nápady jak co udělat. Pročetl jsem tu toho spoustu, vím že svařované není TOP ale beru to jako koníčka a na fuškách se člověk nejvíc naučí. Nečekám přesnost, tento stroj bude využíván hlavně na vrtání kolíkových děr, možná to ani nebude fungovat :-D to je taky docela možné. Tady si odzkouším co udělat jinak, a další pokus určitě bude o level výš. Díky svým možnostem vyrobit skoro cokoli jen za cenu materiálu, určitě nezůstane jen u tohoto stroje. Možná rám použiju úplně jiný, to ještě zvážím už teď vidím dost velký rozdíl v tom jak osa Z jezdí po tyčích D20. Je to o něčem jiném než ty ložiska. Proto to dělám abych si vše ověřil...
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

30. 1. 2017, 5:02

Osa Z
Přílohy
DSCN8473.JPG
DSCN8474.JPG
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 1. 2017, 5:28

Jako máš to hezky provedený. I když si to fušuješ sám, tak škoda času. Za tu práci, co do toho vkládáš by jsi měl mít už pořádný stroj a ne hračku.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

30. 1. 2017, 8:41

Žádné práce přece není škoda,lepší zjišťovat jak věci fungují a co to bude chtít příště...Je fakt že bych to takhle nedělal ale nakonec to bude aspoň jeden z kroků k budoucnosti.Lepší než hnípat na kanapi nebo v hospodě...
A co se týká fušek tak jako "velkopodnikatel" jsem jenom rád když si někdo doma něco nakreslí a po práci si to na mašině kterou zrovna můžu riskovat udělá.Ten zbytek duralu co se někde válí mu rád dám...On se s tou mašinou pak skamarádí líp než když by musel... :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 9:36

jj na fuškách se naučíš nejvíc .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 1. 2017, 9:57

meroj píše:Osa Z
To ale nemá rozjezd 150mm, spíš tak 100, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

31. 1. 2017, 7:33

Pěkně odvedená práce. Zaujali mne pojezdy.
Pokud vemu instalaci na Y viz. foto Obrázek tak mne ale schází fixace na +Z. Jak je u těch vozíků řešeno vymezení vůlí?
Připadne mne že obdobné řešní pojezdů tady http://cncforum.mzf.cz/viewtopic.php?f=3&t=20" onclick="window.open(this.href);return false; je o něco lepší viz. Obrázek
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

31. 1. 2017, 8:42

odpovím ti za autora

Chybí ještě středový díl pro vymezení vůle. Jedno ložisko bude tlačit na horní stěnu aby nebyla v posuvu žádná nebo spíš minimální vůle.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2017, 9:31

Nedaří se mi najít na první dobrou uložení valivých hnízd alias tanků (hlavně proto že ,,valivá hnízda" už naši obchodníci říkaj čemukoliv),a nechce se mi jinde hledat abych vám vážení konstruktéři ukázal že když už hledáte způsob jak zabít čas marným bádáním je potřeba kouknout co je 20-30let vymyšleno, a to konstrukce uložení s předpětím, třeba jako vedení prvních a velmi robusních MCFV 100 (jestli si nepletu označení)kde byly kalený lišty a po nich jezdily valivá hnízda a proti nim jejich dvojčata na plochých pružinách které vyvozovali předpětí a tím bezvůlový provoz.

Tak alespoň dole je valivé hnízdo http://sst.opava.cz/pernikar/nove_www/C ... y/loze.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“