Stavebnice CNC rámu na truhlářskou frézku

j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

4. 8. 2017, 10:30

U podobných ano, ale nejsou stejné. Uvidím jak to bude vypadat už jsem ho objednal. Jinak i na trubce jsem ho našel a bylo slušně hodnocené a skutečně na něm chybí šroubek na zajištění. Co je uvnitř však netuším.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 8. 2017, 10:42

j-k píše:Jinak i na trubce jsem ho našel a bylo slušně hodnocené..
Byl by link?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

4. 8. 2017, 10:56

To už asi nenajdu je to dýl jak tejden, bylo to něco v testech kde porovnávaly krees toto a předchůdce DC.
Vydržte a po 10. dám vědět jak to vypadá.
karel123
Příspěvky: 4
Registrován: 2. 8. 2017, 5:46

5. 8. 2017, 8:48

Uff. Tady se diskuze pěkně rozjela. Byl jsem pracovně mimo.

Díky za tip na rám. Našel jsem to na Aliexpresu za cca $2000, což se mi zdá hodně, ale jsou to už hotové mašiny.

Někdo mi tu doporučoval nákup na Alibabě. Já mám s Čínou trochu problém. Více jak 10 let jsem pracoval pro firmu, co v Číně nakupovala stroje a moje zkušenost je taková, že je to vždy, maximálně okradený šunt. Rám bude ze šuntovýho kovu co se na slunci zkroutí, šuntový ložiska, o motoru prohlásí, že má 2kW, ale reál je sotva polovina, navíc se brutálně hřejou, kabely dělají stylem, že do tlustý izolace dají pár "fousů" mědi a napíšou, že je na 20A.

Uvažoval jsem spíše nad stylem stavby, najít konstrukční plány rámu, nechat si díly vypálit třeba u Kondora a sešroubovat. A pak do toho vyšmelit na Ebayi nějaký solidní vybavení.

Že by frézka něco vyráběla několik hodin by mi až tak nevadilo. Jde mi spíše o první krůčky s vlastním strojem, na kterém pochopím způsob práce a vyladím nedostatky. A hlavně by mi možnost, udělat něco přes noc, otevřela dveře k lepším příjmům.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2017, 10:54

karel123 píše:Že by frézka něco vyráběla několik hodin by mi až tak nevadilo
Bude ti to vadit a srá.. tě to bude tak po půl roce ,to se s tebou vsadím .
Protože ti tu asi nikdo moc neporadí jak do dřevožrouta tak jen pár tipů za který mi časem poděkuješ až budeš srovnávat s ostatníma výtvorama .
1)kuličkové šrouby se stoupáním 10mm ,pokud by to mělo frézovat menšími nástroji tak bych se nebál řemenů místo kuličkových šroubů až na Z kde by měl být kuličkový šroub se stoupáním 10mm doplněný o malou plynovou vzpěru k vyvážení hmotnosti .
2 vedení ,nejlepší varianta kuličkové vedení řada HG 20 ,je levné a bezproblémové .
3 než krokáče co jsou schopný zkurv... celodenní práci kvůli ztrátě kroku bych dal serva s menším momentem, koeficient najdeš.

Oběd, končím ,jestli tě něco zajímá tak dej konkrétní otázku .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 8. 2017, 1:31

fmodel píše:jestli tě něco zajímá tak dej konkrétní otázku
Já, já, já se hlásím s konkrétní otázkou. ;-)
Co Ti ty krokáče udělaly, že jseš na ně tak zlej?
Mně se sice taky serva líbí (hlavně ta sběrnicová, ne DIR/STEP), ale pro nějaký první stroj jsou krokáče podle mě výrazně lepší volba. Je to jednoduché, mnohem levnější než serva a výborně funkční.
Pokud systém k krokáči dobře nastavíš a vyladíš, tak asi během celého svého (nebo frézčina) života žádný krok neztratíš. Mně se to teda aspoň nikdy nepovedlo, a to i při provozu frézky několik dní v tahu (režim práce 24h).
Pokud stroj přetížíš nějakým brutálním najetím do materiálu, tak dřív ulomíš nástroj, než ztratíš kroky. Teda aspoň u běžných nástrojů s malými průměry a z křehkého materiálu (karbidovky). Případně zničíš vřeteno (když použiješ třeba nějaké to čínské DC s tenkou hřídelí).

Proč to píšu: pokud člověk s CNC a s jeho motorizací začíná, tak ještě většinou nemá přehled a odhad. A podle Tvého postu by to mohl pochopit tak, že ztráta kroku je něco na denním pořádku. A to teda fakt není.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2017, 3:18

No jednoduše :wink: krokáče jsem dával na 3 stroje o hmotnosti od 500 do 800kg tak že je jasný že to nebylo ze dřeva nebo hliníku. Ač se krokáče daly odladit aby neztrácely kroky pořád tomu chyběla dynamika stroje se servama .Rychlost s krokáčema 7Nm a šroubama 20x5 byla bídná někde kolem 3m/min ,což je dáno tím že s otáčkama klesá moment a krokáče nedokážou to co serva, a to zabrat při krátkodobém přetížení .
Proč je nemám rád ? no protože nezvládaj dynamiku jakou maji serva ,(nevím jakým krokáčem třeba nahradit servo 8Nm a 4000ot jde mi o moment i otáčky kvůli šroubu, a taky je potřeba počítat s občasným přetížením :wink: )
Pokud bych ještě někdy stavěl nějaký CNC určitě bych tam necpal krokáče ,protože pokud stavím něco co se nedá běžně koupit nezmrzačím to krokáčema ,třeba to frézování dřeva je zářnej příklad ,frézování reliéfů a dokončování potřebuje rychlou mašinu jinak to bude pálení dřeva a čekání na stáří . :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“