Stavebnice CNC rámu na truhlářskou frézku

karel123
Příspěvky: 4
Registrován: 2. 8. 2017, 5:46

2. 8. 2017, 6:47

Zdravím pánové,

prý jste ti praví. :)
Již nějaký čas dělám na "vedlejšák" drobnou truhlařinu. Dělám téměř výhradně ozdobné reliefy pro selská stavení, kuchyně a teď už i pro Rusy jejich "národní" ozdoby.

Do teď jsem to řešil tak, že jsem udělal nějaký návrh, vymaloval ho v CorelDraw a donesl maníkovi co má CNC frézku. Problém je, že je to kusová výroba, čili to frézování na zakázku mě přijde na hodně peněz. Nato, kolik strávím času vymýšlením, malováním a realizací to pak nejsou adekvátní peníze. Druhá obrovská nevýhoda je čas. Někdy čekám na realizaci i dva měsíce a vysvětlujte to lidem. Zejména u Rusů je to problém.

Nemám šanci investovat do komerční mašiny, ale nejsem levej, moje původní profese je slaboproud, tak jsem si v návalu optimismu usmyslel, že si CNC frézku postavím. :)

Vzory se frézují do spárovky, většinou Jasan, Dub, někdy ovocné dřevo. Nepamatuji si, že bych někdy dával vyrábět něco většího než 60*50cm. Většina vzorů se skládá z více dílů, takže to ani není nutné. Frézka by nemusela být ani extra rychlá. Ikdyž bude něco frézovat 10hodin, tak je to pořád o dva měsíce méně, než do teď.

Doporučili by jste mi nějaký "komerční" rám nebo konstrukci pro takový rozměr? Hodně pracuji s frézkou Makita RT0700C, myslíte, že by bylo možné ji použít k frézování? Mám do ní hromadu velmi drahých fréz. :)

Díky za rady. :)
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

2. 8. 2017, 7:44

Zdravím
Jsem sice v tomto oboru začátečník, ale už trochu i vyrábím z dřevotřísky. Pro mě bylo celkem jednoduché začít sestavením CNC na dřevo z hotového rámu čínské 6040 a zbytkem už pohledaným na míru. Na začátek a zasvěcení do problematiky to jde a časem zjistíte co je potřeba a jak na to. Na začátky mě postačuje řízení přes grbl a arduino. G kod dělám přes Fusion 360. U arduina je problém s rušením a tak bych se osobně vyhnul vřetenům s frekvenčním měničem a použil levnější variantu nějakého 400w vřetena. Na dřevo takovéto vřeteno bohatě postačuje na menší průměry nástrojů. Frézy nakupuji na ebay menšího průměru za pár korun. To je můj názor ohledně "levné stavebnice", jinak o ničem jiném jako stavebnici nevím a musí se postavit vlastní konstrukce. Na to chce mít však alespoň nějaké zkušenosti. A málo kdo z těch co to zkoušely zde uspěly. S výše popsanou variantou jde obrábět plocha cca 585mm x 385mm a s cenou se nechá vejít do zhruba +/-35t. Nástroj na reliéfy je pro mě optimální Carbide 1/8" Spiral 2 Flutes Ball a na vyřezávání 2 Flute Carbide Spiral Bit End Mills 1/8".
U větších strojů už cena jde výrazně přes 100t.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 8. 2017, 9:21

Můžeš zkusit využít tuto nabídku, pokud stále platí..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 8. 2017, 12:21

j-k píše:U arduina je problém s rušením a tak bych se osobně vyhnul vřetenům s frekvenčním měničem a použil levnější variantu nějakého 400w vřetena.
Pane jo!
To je teda tvrďácký (a podle mě rozhodně nesprávný) názor.

Koupě frézky typy 6040 je podle mě dobrý tip. Za podobné peníze to asi nepostavíš. Mám menší sestru 3040 (už dost předělanou), a určitě nelituju.
Jen si dobře vyber konkrétní model, jsou mezi nimi rozdíly.
Teď to moc nesleduju, ale dřív do toho dávali 3f vřetena 0.8 nebo 1.5 kW. Ta ale většinou měla kleštinu ER11, takže nástroje do 7mm (s drahou a obtížně sehnatelnou kleštinou do 8mm).
Pokud by se to dalo koupit s něčím s ER16, tak bych si za to klidně připlatil.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

3. 8. 2017, 7:54

Co je na tom tvrďackýho? Je to jen osobní zkušenost že měnič mě to hodně rušil a ztrácel jsem kroky. S menším vřetenem a napájením na cca 30V jsem se toho zbavil. Nyní mě dorazilo řízení od Gravosu, tak jak budu mít čas tak to otestuju s vřetenem 2,2kW. Oni ty čínské měniče hodně zarušují síť. Počítač ve vzdálenosti půl metru spadne skoro hned a o arduinu které běží přes usb nemluvě.

K 6040 se dávají vřetena od 400W do 2,2kW a je několik variant fram. Na dřevo však stačí i 400W, záleží i na průměru nástroje. S většíma vřetenama zkoušejí na těchto frézkách pilovat hliník :roll: .

Nemá někdo vyzkoušené toto vřeteno http://www.ebay.com/itm/DE-Stock-CNC-40 ... SwyltZWfTe" onclick="window.open(this.href);return false; . Nevypadá to zle.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 8. 2017, 3:43

Odpovídám ostatním. Tobě ne, Ty máš tahle vřetene rád, tak Ti je nechci hanit a nečti to. ;-)

Těmto DC vřetenům se vyhněte velkým obloukem. Jejich společnou nectností je, že mají hřídel o průměru 8mm, navíc asi z nějaké kastrolové oceli. Takže se při zatížení hřídel ohýbá a vřeteno velmi brzo šmajdá.
Ono to tak na 1. pohled nevypadá, protože na obrázku je vidět ten kleštinový upínač na konci hřídele, a tak to vypadá celkem robustně. Ale když se na to podíváte z boku, tak uvidíte, že ten upínač je jenom nasazený na té tenké hřídeli.

Někde je tady historické vlákno, jak někdo doplňoval do tohoto vřetene další ložisko, které už bylo na té zesílené části. Pak to fungovat může, ale je to podle mě dost práce a nejistý výsledek. To si rozhodně připlatím ne moc peněz navíc a budu mít 3f vřeteno.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2017, 4:15

Mex píše:
Někde je tady historické vlákno, jak někdo doplňoval do tohoto vřetene další ložisko, které už bylo na té zesílené části. Pak to fungovat může, ale je to podle mě dost práce a nejistý výsledek. .
je to prace asi na hodinu a vysledek velmi slusny, ver mi :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 8. 2017, 4:29

Tos dělal Ty? Tak to je dobrá reference.
Pokud je to ložisko až na tom kleštinovém upínači, tak věřím, že to může být OK.
No ale protože jsem gramla, tak bych to za hodinu neměl ani ve snu. Za tu dobu bych asi ani nesundal ten upínač z hřídele (kam je předpokládám nalisovaný s přesahem).

Kdysi jsem o takové předělávce uvažoval (po inspiraci právě tím vláknem), abych nemusel měnit uchycení vřetene. Ale nakonec to vyhrál 3f Atas a měnič z druhé ruky. A rozhodně nelituju.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 8. 2017, 4:58

Dohledal jsem si: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=44&t=13406" onclick="window.open(this.href);return false;

Těch 12000RPM je dost málo.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

4. 8. 2017, 6:58

Jsi na omylu jen to bylo zlo za pár korun na zkoušku a nedopadlo až tak hrozně. Proto jsem měl dotaz na http://www.ebay.com/itm/DE-Stock-CNC-40 ... SwyltZWfTe" onclick="window.open(this.href);return false; toto vřeteno. To už vypadá že má problém se zeslabením vyřešený a je to třífázové vřeteno na napětí do 48V. Dříve jsem na tento typ nenarazil a o tom vláknu kde se probíraly vřetena vím.
Já to mám na hraní a učení ne na velkoprodukci :D . Proto jsem psal že zatím mám jen takový názor co stačí na začátek a časem pokročit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2017, 7:55

to vypada mnohem lip jak to DC reseni ktere je dle meho nazoru pro hobika uplne k hovnu
ale ber to ze to je fakt na hrani abys nebyl zklamanej a poreferuj, v kazdem pripade zajimave
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 8. 2017, 8:42

Myslím, že i pro obrábění dřeva je lepší si připlatit pro trochu výkonější vřeteno. Mám 2KW 18000ot/min a do dubu desítkou dvoubřitou frézou jedu hloubku špony po 5mm. Víc si netroufnu, protože dřevo není zrovna homogení materiál. Naposledy jsem hruboval kopyto 400x400x90 hodinu, další hodinu to jelo na čisto. A garantuju ti, že se v počátcích frézování od mašiny nehneš. 400W vřetenem bys tu samou práci dělal 5x tak dlouho. Otázkou je, zda ta mašina, co ti ji tu doporučují je dost tuhá, na výkonější vřeteno. Ani v tomto ohledu se nevyplatí šetřit. Kup si mašinu rovnou z číny, aby to vřeteno mělo minimálně 2kW. Třeba:
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 23715.html Za 80 000Kč to máš doma i s dopravou.20 000Kč raději počítej na nějaký dodělávky.
Za 100 000Kč máš ucházející stroj, který bys za ty prachy tady nepostavil.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 8. 2017, 9:05

robokop píše:to vypada mnohem lip jak to DC reseni ktere je dle meho nazoru pro hobika uplne k hovnu
I tady je ale limit 12000RPM a chtělo by to vidět, co přesně se pod tím předním krytem skrývá.. protože jinak je to mechanicky v podstatě asi to samý (viz. tento obrázek).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

4. 8. 2017, 9:20

Zkusím ho asi objednat. Nadějí je, že na něm nikde není vidět šroubek tak jako na ostatních zeslabených. Motoricky to bude totožné, to je fakt a těch 12000 taky není moc. Jinak by to nevypadalo zas tak hrozně.
Na malé nástroje by to však výkonově mělo stačit.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 8. 2017, 9:30

Pokud si proklikáš seznam podobného zboží, šroubek tam většinou vidět je, takže bych si iluze nedělal. Ale tak stále budeš mít v rukávu fillův trik :)

Btw. v podobných se objevila i tato zajímavost..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“