Stavba CNC

babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

18. 1. 2018, 12:20

Zdar chlapi.

Začínam stavať(kreslit) svoju CNC masinu. Tak chcem sem pridať pár foto a detailov, aby ste mi trochu osekali poprípade zmenili a poradili.
Takze mašina bude z alu profilov Bosch rexroth 60x90mm hrúbka steny 6mm
Rozjazdy:
X - 1000mm
Y - 1500mm
Z - 500mm
S opracovávanou plochou rátam okolo cca 700x1200x150mm.
Vedenia plánujem Hiwin HGR25
Kulickove valcovane sroby aj matky Hiwin 16x5 (alebo 16x10, 20x5, 20x10 - nechám si poradiť )
Bočnice portálu budú z 15mm hrubého hliníku(200x640mm) plus ešte asi nejaké výstuhy dokreslim.
Domčeky BK a BF.
Vreteno je zatiaľ na obr Teknomotor 0,75kw
Hmotnosť portálu odhadujem na 70kg.
Nie je to dokreslenie na final, nakoľko určite ešte nejaké zmeny sa budú robiť. Ale myslím že koncepciu pochopí každý.

Co sa týka pohonov a driverov to by som sa tiež chcel spýtať, čo by bolo priechodnejsie.
V plane mam aby mašina dokázala obrábať rýchlosťou aspoň 6000mm/min, keď pojde viacej tak bude lepšie.
Rychlost preto taká, lebo chcem frezovat negatívne formy z mdf, alebo syntetického dreva, alebo rôzne kopyta a nechcem aby mi mašina išla 24hod kým niečo vyrobí.

A tuto by som chcel poradiť nakonfigurovať skrutky, pohony, drivery...
Nepodarilo sa mi nejak vyrátať, aké skrutky a silne motory by som potreboval na dosiahnutie týchto rýchlosti. Nejak v tomto som lajbavy...

Ja mam predstavu buď toto servo s driverom:
http://www.cncshop.cz/ac-servomotory_c" onclick="window.open(this.href);return false;

Či bude dostatočne silne alebo nie?

Alebo potom nejaké 3 fázové krokace od Gravosu s ich drivermi:
http://www.gravos.cz/3f-86mm-series.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Alebo ešte krokace s enkoderom:
http://www.cncshop.cz/hybrid-servomotory_c" onclick="window.open(this.href);return false;

Otázka, že či by sa dala poháňať Y os centrálne na jeden motor s väčšou silou a väčšou skrutkou alebo by sa to krizilo už?

Ak by sa podarilo niečo nakonfigurovať od Gravosu tak asi by som to ovládal ich doskou GVE a Armnote.
Ak by sa išlo do serv alebo hybridov tak asi nejaký HW interpolator z cncshopu a Mach3.

Skúšal som študovať aj Linux ale tam som sa stratil úplne...to by som asi nezvládol. Aj keď sa mi to celkom lubilo.

Ešte otázka či bude treba ísť do nejakých prevodov, alebo bude sa to dať spraviť aj bez nich ?(to by som bol najradšej).
Myslím že tuhosť konštrukcie na taký lepší drevohryz by mohla byt.
Ak som niečo zabudol v popise tak doplním, lebo je toho naozaj dosť čo ma človek v hlave...

Tak nech sa páči hor sa do mna :)

PS: Vopred ďakujem za ochotu ľudí, ktorí si to prečítajú a poradia, skritizuju a pod.
Přílohy
B02A0033-28F0-48F1-82D5-60B9D2D943F0.jpeg
BA851CFA-7D75-4F14-8DE7-BE5A1D4AE5B7.jpeg
C0E3603D-936A-4B6A-8E61-7B5BF252AD45.jpeg
AAEEBC7C-D861-4148-B2D4-668C41031FEE.jpeg
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 1. 2018, 1:42

Myslím, že bys to mohl zkusit pohánět portál jedním motorem. Ty profily máš z druhé ruky? Jinak jsou strašně drahý.
Vřeteno kup 2kW, na tom nemá cenu šetřit i u dřeva. Průměr šroubu raději 20x5.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

18. 1. 2018, 2:50

Dik za radu. Aj mne sa viacej lubi jeden srob 20x5. Profily sa mi podarilo zohnať za 270€ - 10m, čo je asi super cena. Áno kupoval som ich z druhej ruky, ale sú v super stave.
Oka vreteno nie je problem vymeniť za iné.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2018, 3:01

babajaga píše:Dik za radu. Aj mne sa viacej lubi jeden srob 20x5.
né jeden šroub ! jeden motor a převod na dva šrouby ozubeným řemenem!
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 1. 2018, 3:08

Myslím, že jeho typ konstrukce umožňuje jeden šroub bez křížení. Portál má jako uzavřený rám. Ale dva šrouby jsou sychr.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2018, 3:16

Mno tuhost ,hliníkové profily X 1000 mm Y 1500mm :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 1. 2018, 3:51

Ja mam nieco zosrubovane zo smiesnych 2020 a zeby bolo pevne neda sa povedat. Ale zase smiesny profil a smiesny hlinik.
Zase ked urobi zelezny ram na to nejaku hrubu dosku mozno to spevni.... Len presnost bude zavisiet od vlhkosti a teploty.

Ja si pockam na namerane hodnoty. Ked to zmontuje.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

18. 1. 2018, 4:01

Na Yko bych dal šroub 20x10, nebo jen jeden do středu ale větší průměr. V této délce se bude mít snahu při vysokých otáčkách rozkmitat (osobní zkušenost) Pokud bude potřeba větší přesnost je možné přidat řemenice k motoru.
Zespodu portálu se můžou dát klidně dva profily - proti případnému kroucení. Na portále bych alespoň jeden z profilů (horní) pootočil o 90°, aby se zvýšila tuhost portálu v Y směru, případně bych to zpevnil nějakými žebry. To samé na Z ose - dvě bočnice k základní desce udělají dobrou práci.
ZDENEK1.DOLEZAL
Příspěvky: 243
Registrován: 16. 12. 2013, 9:09

18. 1. 2018, 6:36

Né tahle ne - ty vedení proti sobě nikdy neseřídíš, :D proto ti doporučím nedělej to tuhé natož vyztužené nedej bože o oceli :D - protože pak ti to určitě jezdit nebude.
Jóó když to bude takhle gumové tak se to někde podá a možná to bude i jezdit ,ale to bude tak jediné co od toho můžeš pak čekat.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 1. 2018, 7:39

Tyhle konstrukce fungujou na dřevo docela dobře. A ano, nesmí být moc tuhý aby vůbec fungovali. Ono jde o frézování dřeva, kde nevadí, že to nedělá na stovky, že to frézuje do oblouku 0,5mm/m atd. Od oka to nikdo nepozná a doma to ani nemá jak pořádně změřit.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

18. 1. 2018, 7:48

Ja by som sa tiez zapojil do debaty, ale chyba mi zasadna inforamcia.
Kolko chces investovat?
Idealne by bolo keby si doplnil za jednotlive polozky pribl. cenu.



konstrukcia:
motory osi s drivermy:
vreteno:
HW riadenie(PC alebo MESA alebo Gravos)
Lineare:
Skrutky:
ostatne(plecharina, elektrika,domce,sroby,remene, vypomoc, atd):
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 1. 2018, 9:02

Pokud nemáš slušně vybavenou dílnu, tak budeš mít problém. Celkově tahle velikost je už v amatérských podmínkách docela špatně vyrobitelná. Něco už jsem udělal, dílnu mám slušnou, ale při téhle velokosti bych si koupil router z Číhy a dodělal ho. Ten strojek jak ho maluješ se bude při zatížení viklat na všechny strany, ale stejně do něj nacpeš takovejch 100 litrů (4000E) a bude to nic moc a té práce.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

18. 1. 2018, 10:41

Konecne som sa k tomu dostal opat. Tak nieco som prekreslil na zaklade podnetov, niektorych ludi. Vystuzil som pasovinou Zko, na Y som dal jeden srob 25x10, boky portalu su tiez vystuzene dalsou pasovinou a spojenie portalu pod stolom je z dvoch profilov. Opat pridavam nejake foto.

lubbez: pristup na slusnu strojarsku dielnu je (kamarat), ale nemam problem teda zmensit aj masinu. Tu klasiku cinsku 6040 to mi moc nevonia kupovat, mi to pride, ze kvalitovo to je velmi daleko za takouto stavbou, alebo sa mylim?

Juro: rozpocet nemam presne stanoveny, ked sa rozhodnem, ze treba nieco kupit tak sa to proste kupi, ale je jasne ze 10 000€ tu utopit nechcem na hobby hovadiny

Ak by niekoho napadlo trochu poradit v tych motoroch, driveroch, HW...ocenil by som.

zatim dik
Přílohy
freza1.2.jpg
freza1.3.jpg
freza1.4.jpg
freza1.5.jpg
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

18. 1. 2018, 10:52

Co píše Lubbez je si myslím na základě zkušeností a není od věci se nad tím zamyslet.
Mne by zajímalo, proč je osa Y větší, než osa X, i když to na funkci nemá vliv, ale je to trochu proti zvyklostem. Můj názor na kontrukční materiály je, že dural je na konstrukci mašiny absolutně nevhodný. Jeho použití je na místě tam, kde se jedná o minimální hmotnost. Letadla, některé součásti motocyklů, automobilů, ale na obráběcí stroje se nehodí. Připáchat tam někam kus pásoviny problém moc neřeší. Větší hmotnost je žádoucí pro menší vibrace. Já dělám všechno z oceli, dural dávám jenom na díly, kde na tom nezáleží, kryty a pod. To, co zde vidíme různé vřeteníky, sešroubované a duralových dílů, to neuznávám. Sice to hezky vypadá, a na neduživém cncéčku se to dá poměrně snadno vyrobit, ale je to pracné, tuhost mizerná a použití silně omezené. Podle mého názoru, který nikomu nevnucuji je v dnešní době nejlepší, i nejjednodušší a to i vzhledem k ceně duralu/ocel, kontrukci řešit ze železa. Na laseru vyřezat polotovary z pořádného masivu, svařit pořádnou svářečnou, potom vyžíhat a následně opracovat. Takto vyrobený na př. vřeteník má lepší tuhost a nemusím se bát, že když z něho vylisuji párkrát ložisko, že tam bude kloktat. Mluvím z posice člověka, který má možnost svařovat, žíhat, kalit, hoblovat, frézovat, brousit, soustružit, vrtat, vyvrtávat a chápu, že všichni tyhle možnosti nemají. Tím, že si tyhle práce udělám sám, mám jistou výhodu, ale dost prací si nechám udělat i od jiných lidí a rád to zaplatím, protože se to vyplatí. Radím všem kontruktérům řádně promyslet své konstrukce, a nenechat se nachytat kopírování mašin, co na netu jsou prezentovány jako "dobré". Princip se očůrat nedá a masiv neduživcem nenahradíš. Následuje zklamání, když mašina drnčí, nástroje se vyštipují a potom se řeší odpružené nože a další nesmysly. Když stavím mašinu na dřevo, tak mohu lecos ošulit, ale jasné je, že na tom železo obábět nelze. Docela úsměvné je, když někdo napíše: Chci na tom obrábět překližku, MDFku někdy dural a občas želazo. :) Je to asi jako když řekne: Chci auto, se kterým budu jezdit do Kauflanu, někdy do Penny a občas na Paříž _Dakar.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

19. 1. 2018, 6:37

Priklanam sa k Origoschovi, poriadny zvarenec ta vyjde lacnejsie, ale ma to jeden hacik. Cele to ttreba ofrezovat . Chodim s tym do jednej firmy- dokedy neviem, ale uz riesim sebestacnost.
Taktiez treba jeden motor na najdlhsiu os(u teba je to ten nestastny Y) a do stran pretiehnut dlhsie sinchronizacne HTD remene na dve tandemove skrutky. Je to najpevnejsie, najpresnejsie a vies nastavovat pravy uhol XY.
Přílohy
remene HTD.jpg
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“