Kde dokáží smaltovat vanu?

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

j.bill
Příspěvky: 53
Registrován: 23. 9. 2016, 11:20

23. 2. 2017, 8:57

Mám starou litinovou vanu tlustou asi 8 - 10 mm. Koupat se v tom nedá, voda je hned studená :lol: .
Před cca 20ti lety se dělala renovace na místě nějakým nástřikem "studený smalt" nebo "smalt za studena" nebo tak nějak se to jmenovalo a musím říci, že je to dobré. Pořád to drží a vypadá dobře, jen to není tak pěkně hladké jako pravý smalt, ale o trošku drsnější.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2017, 9:03

to musíš zespoda vrazit PB hořák ,ale pozor abys nedopad jak žába která když se pomalu ohřívá tak se uvaří ,a ani o tom neví :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
j.bill
Příspěvky: 53
Registrován: 23. 9. 2016, 11:20

23. 2. 2017, 9:25

JJ, přemýšlel jsem, že bych pod vanu dal nějaká el. topná tělesa s termostatem. Nakonec jsem koupil plastovou, která spokojeně odpočívá už několik let ve skladišti a tak jsme přešli v rámci úspor energií a vody na sprchování... :lol:
no_-_name
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 1. 2013, 10:52

26. 4. 2017, 1:24

Taky jsem si hrál s myšlenkou nového smaltu, ale vidím, že je to cesta do pekel... Varianta B tedy existuje jaká? Nějaká pryskyřice a nastříkat? A když vanu pořádně oizoluju zespoda, bude voda hned studená? Je vůbec reálný takovouhle vanu v dnešní době používat? :-)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 4. 2017, 1:45

přemýšlím co by mě dohnalo k tomu abych vzal starou litinovou těžkou vanu nechal ji renovovat a dal si ji do koupelny? když dnešní plastové nabízejí v milionu variací barev, tvarů, klidně i s tryskama, není to chladné jako litina a stojí to mnohdy i méně než ta repase litiny..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 4. 2017, 1:45

Chlapci, chlapci, soliterni vana je vec designova a majitelum je prakticka stranka uplne sumak. Rols tez neuvadi spotrebu, na to se proste nehraje.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 4. 2017, 1:48

jasně retro pro člověka co má 4 koupelny beru, ale osříkat to pěnou a obezdít?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 4. 2017, 1:53

... jo,jo, pena, topne spiraly pod vanu, obezdivani, atd. jsou napady par posuku co nepochopili smysl. Stolovat se taky da plastovym priborem co slohnes v bufetu, hlikovym ukrademym v zavodce za komousu nebo stribrnym co lesti sluzka.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

26. 4. 2017, 3:05

RaS píše:přemýšlím co by mě dohnalo k tomu abych vzal starou litinovou těžkou vanu nechal ji renovovat a dal si ji do koupelny? když dnešní plastové nabízejí v milionu variací barev, tvarů, klidně i s tryskama, není to chladné jako litina a stojí to mnohdy i méně než ta repase litiny..
Treba to ze je koupelna v objektu kde ta plastova vana zastriknuta penou a obezdivkou misto soliteru totalne zabije duch mista?

Obcas holt ekonomicke meritko musi ustoupit jinym zajmum - plastovy okna by me taky vysly levneji nez dusledna renovace puvodnich, bylo by to za zlomek casu a nemusel by to nikdo padesat let natirat. Jenze by to bylo hnusny ...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 4. 2017, 3:22

jo ty plastový okna by byly hnusný a ty dřevěný budou za 10 let stále nádherný :D ze třech metrů nepoznáš jestli je to plast nebo dřevo.. ono ty dřevěný okna jsou krásný, to první lakování ve výrobě je dokonalé.. ale za pár let to musíš přetřít klasicky štětkou a pak už jedeš co 3 roky, brousit natírat jinak je takové 20let staré okno hnus..
nicméně ať si každej dá co chce..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

27. 4. 2017, 9:29

jasně, na barák z katalogu stavenej 19xx / 20xx je to jedno, na barak z roku 18xx plastovy okna fakt ne :lol:

PS : Po deseti letech nepozoruji degradaci laku. Ale s tim ze casem bude nutne pravidelne resit obnovu se pochopitelne pocita. Kazda sranda neco stoji a delam to hlavne pro sebe :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2017, 4:50

Taky si myslim ze kdyz se pouzije kvalitni barva tak je treba na dalsich deset let pokoj
A drevo je drevo
Proste to vypada jinak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2017, 10:58

david.1 píše:Tak se tak hrabu ve starých příspěvcích a čtu si pitomosti,co si lidi myslí.Ne,že bych chtěl bejt nějak chytrej,ale shodou okolvostí se tady kdysi vany dělaly-ne,nejásejte,pece už dávno spadly a starej pecař už nežije- a ještě většíshodou náhod garážuju u jednoho originálně vyučeného smaltéra. Dnes je to sedmdesátiletej pán,jeden z posledních,kteří tu éru pamatujou.Tak několik mých poznatků:vana (plechová,litinové se tu nedělaly) se nejdřív omořila v horké kyselině do stříbrna-nesmí zůstat stopa rzi,okují apod.Pak se stříkala základem a to celá. Základ je takovej černo-šedej ,poměrně silnej.Vypálil se ,nechalo se to vychladnout a když to bylo rovný,tak se stříkal vrch,vypálil se a hotovo.Jenže-třeba teplotu je potřeba držet v poměrně úzký toleranci,jinak se smalt nerozteče,nebo zase naopak udělá závěje.Starej smalt se musí odstranit,zase až na kov.Jde to blbě-pískováním nebo mořením v kyselině fluorovodíkové-nevím o nikom,kdo by měl káď takové mňamky a je otázkou chvíle,kdy nevytáhneš už ani ten kov.. Ta vana,když se vytáhla z pece,byla červená,takže když byla blbě podložená,deformovala se už vlastní vahou.Běžně se v peci svěsily rohy,takže je pak za tepla chlapi zvedali háčky podle zkušenosti a oka tak,aby se to vůbec dalo zazdít. V tom bude taky problém,ti chlapi to dělali dnes a denně,takže věděli co a jak.Když to pošleš někam,kde to dělají jako melouch jednou za rok,asi to nedopadne úplně na jedničku..Zapomeň na to,že by se smalt ,když se nepovede dal dopéct- s každou reprízou bude výsledek děsivější.
Taky bych potřeboval přesmaltovat vanu,ale já mám litinovou,plechovou koupíš,ale litinovou už dneska neumí nikdo ani odlít..Tam je ještě jeden problém,což mi potvrdili ve smaltovně v Komárově-ta stará litina,vydržela třeba sto let,byla kdysi smaltovaná,ale když ji otřískáš a osmaltuješ znovu,může klidně prasknout.Zajímal jsem se o to tenkrát ,když jsem viděl,že prodávají litinové smaltované bábovky a mně napadlo,že bych si dal přesmaltovat svoje,letité a oprýskané.Nové v těch tvarech neměli a navíc jedna stála kolem dvou litrů.což mi přišlo jako trošku dost.Pán mě ale vyvedl z omylu,to smaltování staré(a bez záruky) by přišlo prý tak o pětikilo levněji než ta nová.Tím bylo po nápadu..V tom Komárově smaltují hezky ale velmi draho a jen malé věci. Napadla mě smaltovna Vítkovice,nevím,jestli ještě funguje..Tam uměli takový ty velký kulatý modrý sila an obilí,na vodu a kdo ví co jinýho-takže pece měli velký,ale kdopak ví,kde je jim konec?
Jinak,o smaltování mám asi dvě knížky a nejsou stostránkové,je to dost zajímavé čtení-ale co zkoušet dřív,když lidskej život má jen sto let???
No kdyby se ti chtělo ty knihy skenovat a pověsit někam sem, nebo na uložto, jistě si své čtenáře najde.
Per aspera ad astra
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2017, 12:28

Mimochodem, uměl by někdo přesmaltovat starou litinovou vanu? Ještě to nemám hotové :lol:
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 12. 2017, 8:24

Koupal jsem se v litinové vaně. Pod ní bylo samozřejmě topení a ventilátory foukaly vzduch kolem. Než se ohřála, trvalo to cca hodinu. :-) Byla samozřejmě renovovaná, ten smalt byl nějakej plastovej a docela silnej a neklouzal !!! Když jsem se ve vaně šoupnul, tak mi to trhalo chlupy ze zadku. Kolega, co jí měl, dělal se Španělama nějaké kšefty s koupelnovejma věcma a když se zmínil, že má litinovku, tak mu nabídli právě tu renovaci.
Když jsem koupil před lety chalupu v Tisé, okna byly na prvním místě. Byl jsem se kouknout ve fabrice, jak se dělají eurookna. Potom jsem si klidně koupil plastová s dekorem a za rozdíl v ceně jsem koupil lepší skla se zvukovou izolací. To zamozřejmě neznamená, že eurookna jsou shit, ale následná údržba jejich výhody docela degraduje.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“