Kde dokáží smaltovat vanu?

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2013, 5:20

Hledám nějakou smaltovnu, která dokáže nanést novou vrstvu smaltu na litinovou vanu. Jde mi o skutečný smalt, ne nějaký nástřik pryskyřicí. Prošel jsem asi 10 smaltoven, ale takhle velký výrobek žádná z nich nedokáže. Když hledám renovce van, tak toho vyhledávač vyhodí spoustu, ale žádný skutečný smalt. Nevíte kdo by to v ČR dokázal?
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

5. 7. 2013, 5:31

Tento dotaz mne zaujal a tak jsem hledal a našel jsem výrobce smaltovaných van na slovensku společnost ESTAP.
Snad ti by to mohli umět zrenovovat.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 7. 2013, 1:13

petrL: díky. Je to dost daleko, ale zatím stejně nic jiného nemám. Ještě jsem uvažoval o tom, že bych postavil nějakou improvizovanou pec na jedno použití (vanu jenom zaizolovat z venku a přiklopit izolační deskou s el. topným elementem), ale dělat to jenom na to jedno použití se mi nechce. Mám známou co smaltuje, ale jenom malé věci. Jak to udělat by mi poradila, ale nemám tu pec.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 7. 2013, 4:52

Jaky jsou tam potreba teploty? Treba by ti to upekli v nejake vetsi praskove lakovne.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

5. 7. 2013, 5:32

750 - 850 stupňů, oprava té vany asi nemá v Čechách řešení, touto cestou, tj: PŘESMALTOVÁNÍM.

Pokud starý smalt pokrývá dosud celou vanu, bez odlupování, tak snad v nějaké popouštěcí peci, ale výsledek není zaručen, rez, oxidy, měď, vodní kámen atd. obarví smalt, a pec by musela být poměrně nová, aby stěny /pěnošamot/ nebyly nasycené výpary železa a tak, proto se to nedělá.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 7. 2013, 6:17

a co třeba Dražice kde dělaj smaltovaný bojlery? třeba by to udělali..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 7. 2013, 7:27

Sehnat starou litinovou vanu s neoloupaným smaltem by nebyl tak velký problém. Většinou je to takové "zvětralé", vyžrané a hrubé. To by možná šlo jenom zahřát a ono by se to znovu roztavilo. Nebo to celé opískovat a nastříkat smalt nový. Čekal bych, že to někdo v ČR dělá, nová litinová vana stojí třeba 20 000-30 000kč a tak by snad nějaká poptávka po renovaci za nějakou tu tisícovku byla. Byl jsem překvapený, že nic nemůžu najít. Dosáhnout 800°C by se snad dalo i doma. Vanu obložit sibralem, pak ještě vrstvou minerální vaty a zaklopit to nějakou silikátovou nebo vermikulitovou deskou a na to zase minerální vatu. Topný těleso 10-15kW by si stím mohlo poradit. ........ale stejně bych to raději někam odvedzl a přivez hotové bez nějakého laborování.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 7. 2013, 8:29

QNX píše:Sehnat starou litinovou vanu s neoloupaným smaltem by nebyl tak velký problém. Většinou je to takové "zvětralé", vyžrané a hrubé. To by možná šlo jenom zahřát a ono by se to znovu roztavilo. Nebo to celé opískovat a nastříkat smalt nový. Čekal bych, že to někdo v ČR dělá, nová litinová vana stojí třeba 20 000-30 000kč a tak by snad nějaká poptávka po renovaci za nějakou tu tisícovku byla. Byl jsem překvapený, že nic nemůžu najít. Dosáhnout 800°C by se snad dalo i doma. Vanu obložit sibralem, pak ještě vrstvou minerální vaty a zaklopit to nějakou silikátovou nebo vermikulitovou deskou a na to zase minerální vatu. Topný těleso 10-15kW by si stím mohlo poradit. ........ale stejně bych to raději někam odvedzl a přivez hotové bez nějakého laborování.
S tím výkonem jsi trochu mimo počítal bych tak 10x protože pochybuji že uděláš tak dokonalou izolaci.
Nejlépe se domluvit s někým kdo dělá TUV smaltované zásobníky, jsou akorát velké (jako vana) a i podobně těžké. Akorát většinou nemají světlé odstíny.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2013, 1:02

Cjuz s tím výkonem moc mimo nebudu. Mám doma keramickou pec (už druhou) a tak to odhaduju podle jejich velikosti/příkonu/izolace. Není problém na ten sibral hodit ještě silnou vrstvu minerální vaty, to je investice pár stovek. Samozřejmě to lze snadno spočítat, ale těch cca 0,5m3 prostoru pece není zase tak moc.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2013, 2:06

Tak to si mne dostal, ty máš doma dvě keramické pece a ptáš se na smaltování, udělej si zkoušku sám, vezmi starou smaltovanou (bílou) věc, ideálně litinovou a zkus ji vypálit znovu, uvidíš výsledek sám...

P.S. půl kubíku vana? Pro mimina?
Naposledy upravil(a) GeeSnake dne 7. 7. 2013, 3:06, celkem upraveno 1 x.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2013, 2:44

GeeSnake: Pec mám už jenom jednu, starou jsem vyhodil a koupil novou. Problém je v tom, že se mi do ní nevejde vana. Nepotřebuju zkoušet smaltovat malé věci, to není problém. Problém je smaltovat předmět velikosti vany, protože neznám nikoho s tak velkou pecí.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2013, 3:04

Ale, asi to neumím dobře vysvětlit, ta zkouška má být k tomu, aby si ověřil že staré smaltované věci s rozumným výsledkem přesmaltovat nejdou. Proto to nikdo nedělá, tedy než přijde nějaký blbec který neví že to nejde.... :D
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2013, 5:56

QNX píše:GeeSnake: Pec mám už jenom jednu, starou jsem vyhodil a koupil novou. Problém je v tom, že se mi do ní nevejde vana. Nepotřebuju zkoušet smaltovat malé věci, to není problém. Problém je smaltovat předmět velikosti vany, protože neznám nikoho s tak velkou pecí.
Když jsou dvě malé pece takže řešení je velmi snadné zde: http://www.youtube.com/watch?v=UaEfAYQb ... age#t=352s (kdyby nefungoval čas tak řešení je na 5:55)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 2. 2017, 10:39

Tak se tak hrabu ve starých příspěvcích a čtu si pitomosti,co si lidi myslí.Ne,že bych chtěl bejt nějak chytrej,ale shodou okolvostí se tady kdysi vany dělaly-ne,nejásejte,pece už dávno spadly a starej pecař už nežije- a ještě většíshodou náhod garážuju u jednoho originálně vyučeného smaltéra. Dnes je to sedmdesátiletej pán,jeden z posledních,kteří tu éru pamatujou.Tak několik mých poznatků:vana (plechová,litinové se tu nedělaly) se nejdřív omořila v horké kyselině do stříbrna-nesmí zůstat stopa rzi,okují apod.Pak se stříkala základem a to celá. Základ je takovej černo-šedej ,poměrně silnej.Vypálil se ,nechalo se to vychladnout a když to bylo rovný,tak se stříkal vrch,vypálil se a hotovo.Jenže-třeba teplotu je potřeba držet v poměrně úzký toleranci,jinak se smalt nerozteče,nebo zase naopak udělá závěje.Starej smalt se musí odstranit,zase až na kov.Jde to blbě-pískováním nebo mořením v kyselině fluorovodíkové-nevím o nikom,kdo by měl káď takové mňamky a je otázkou chvíle,kdy nevytáhneš už ani ten kov.. Ta vana,když se vytáhla z pece,byla červená,takže když byla blbě podložená,deformovala se už vlastní vahou.Běžně se v peci svěsily rohy,takže je pak za tepla chlapi zvedali háčky podle zkušenosti a oka tak,aby se to vůbec dalo zazdít. V tom bude taky problém,ti chlapi to dělali dnes a denně,takže věděli co a jak.Když to pošleš někam,kde to dělají jako melouch jednou za rok,asi to nedopadne úplně na jedničku..Zapomeň na to,že by se smalt ,když se nepovede dal dopéct- s každou reprízou bude výsledek děsivější.
Taky bych potřeboval přesmaltovat vanu,ale já mám litinovou,plechovou koupíš,ale litinovou už dneska neumí nikdo ani odlít..Tam je ještě jeden problém,což mi potvrdili ve smaltovně v Komárově-ta stará litina,vydržela třeba sto let,byla kdysi smaltovaná,ale když ji otřískáš a osmaltuješ znovu,může klidně prasknout.Zajímal jsem se o to tenkrát ,když jsem viděl,že prodávají litinové smaltované bábovky a mně napadlo,že bych si dal přesmaltovat svoje,letité a oprýskané.Nové v těch tvarech neměli a navíc jedna stála kolem dvou litrů.což mi přišlo jako trošku dost.Pán mě ale vyvedl z omylu,to smaltování staré(a bez záruky) by přišlo prý tak o pětikilo levněji než ta nová.Tím bylo po nápadu..V tom Komárově smaltují hezky ale velmi draho a jen malé věci. Napadla mě smaltovna Vítkovice,nevím,jestli ještě funguje..Tam uměli takový ty velký kulatý modrý sila an obilí,na vodu a kdo ví co jinýho-takže pece měli velký,ale kdopak ví,kde je jim konec?
Jinak,o smaltování mám asi dvě knížky a nejsou stostránkové,je to dost zajímavé čtení-ale co zkoušet dřív,když lidskej život má jen sto let???
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

23. 2. 2017, 7:44

Vdaka za pocitanicko.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“