Odsávací stěna DIY

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2013, 12:10

Ahoj všici. Jelikož občas na dílně potřebuju tu a tam stříknout nějakej ten díl ze dřeva, překližky, MDF. Tak jsem si říkal jestli by nešla vyrobit nějaká menší stěna abych neměl na dílně vždycky mlhu. A jelikož mám malou dílnu tak by se hodilo něco mobilního. Nečekám od toho vysokou účinnost, ale aby to vzalo alespoň to nejhorší. Neřešil to někdo? Nepotkali jste někde nějakou zajímavou konstrukci? Rozměry obrobku jsou většinou tak do 1500x500 mm. Díky.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 12. 2013, 1:56

já když v zimě stříkal v dílně, jinak stříkám venku neboť je to strašnej smrad, tak jsem si natáhl vázací drát ze stěny na stěnu (skobičky v hmoždínkách) a přes tu drátovou konstrukci přehodil igelitovou malířskou plachtu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2013, 2:10

Jasný ale to není odsávané? Já myslel něco jako nějakou stěnu s otvory (třeba derovana MDF) v rámu a k tomu truhlarsky odsávání a do trubky nějaké filtry. Jen nevím jestli by to fungovalo
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 12. 2013, 3:32

záleží co chceš , pokud bys to chtěl jako odsávanou dílnu tak je nejlepší udělat žlaby do podlahy jako to mají autolakovny , a nebo udělat stříkací box kde máš vzadu štěrbinu a nahoře digestoř , máme takhle v práci udělané stříkací boxy
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 12. 2013, 3:34

no to není, taky to je na chcípnutí, dělal jsem to párkrát když mrzlo a nešlo stříkat venku... zabránilo to tomu že barva nebyla všude po dílně.. já myslel že to chceš jako jednorázovku, pokud to má být natrvalo tak je lepší to řešit nějak sofistikovaněji..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

2. 12. 2013, 5:03

Nedavno bol uverejneny jeden pocin na "bratskom" nemeckom fore cncecke - http://www.cncecke.de/forum/showthread.php?t=43511" onclick="window.open(this.href);return false; - no kedze nie kazdy tam ma pristup, tak postnem par obrazkov z tohto threadu. Snad sa to zobrazi. Inac je to na principe ako spomina packa, pricom tu je do okna dany supatkovy ventilator a odsava sa cez okno, ktore je zabednene doskou s otvorom. Z obrazkov by to malo byt jasne... Keby nie, mozem k tomu cosi dopisat.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2013, 6:20

Tak nějak jak je to na těch fotkach bych to chtěl řešit, jen s rozdílem, že místo okna by byl vysavač pilin co mám na dílně. Konstrukci zkusím nakreslit a hodím jí sem pro posouzení. S čím si ale nevím vůbec rady jsou ty filtry, jaké použít aby to smrdělo o řád méně a taky aby se ten aerosol někde zachytával. Stačil by nějaký papírový filtr? A za něj pak uhlikový?
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2013, 6:24

RaS píše: já myslel že to chceš jako jednorázovku, pokud to má být natrvalo tak je lepší to řešit nějak sofistikovaněji..
Minulý rok jsem stříkal jen asi 20 m nábytku , ale letos je toho víc, ale je to nárazové. Dělám hlavně s laminem, ale třeba teď stříkám 3 zakázky za sebou.
Dílnu mám jen 80 metrů a proto bych to chtěl mobilní a ideálně rozkládací tak aby montáž a demontáž trvala tak 10 minut.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 12. 2013, 6:30

ty filtry to je docela problém , na hrubé nečistoty a částice laku se používá taková buničina něco jako je třeba v kuch , digestořích , a pak bys měl mít ty uhlíkový , ty by měly pohltit pach ale to se nedoplatíš , jinak můžeš použít i netkanou textilii a pak to pouštěj ven . jo a pozor , ten vzduch když pustíš ven tak někudy musí taky dovnitř , u kamaráda sme to řešili měl v dílně/ lakovně perfektní odsávání , ale stejně se mu dostával do laku bordel , bylo to tím že se prach táhnul dovnitř každou štěrbinou , bylo potřeba udělat přisávání vzduchu z venčí přez filtr
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

2. 12. 2013, 7:02

ten uhlikový filtr se da udělat i doma. z děrovaneho plechu už jsem to dělal. aktivní uhlí se dá koupi cca za 80kč kilo. na tohle by ti měl stčit tak pětikylový
stočiš dvě roury aby vznikla mezera tak 5 cm z děrovaneho plechu. uděláš dna a do mezery nasypeš to aktivni uhlí. a je to . najdi si to na netu :)
Naposledy upravil(a) Kvako1 dne 3. 12. 2013, 5:52, celkem upraveno 1 x.
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

2. 12. 2013, 7:40

Ze vraj staci dat par vrstiev filtra do digestora a ochrani to ventilator pred farbou + malo by to aj filtrovat vzduch. Nemyslim, zeby to bola az taka velka investicia - napr. tu http://eshop.proex.sk/product_info.php? ... cts_id=398" onclick="window.open(this.href);return false; (Electrolux Filter s aktívnym uhlím, 9029792141) su dva filtre rozmeru 47x57 cm za cca 235 Kc. Na prvu skusku by to stacit mohlo a ked bude treba dokupis este jedno balenie... Na zimu to stacit snad bude...
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 12. 2013, 9:18

snad jen pozor u vysavače který má jiskřící uhlíky a je chlazen vysávaným vzduchem ... to by s lakem mohlo být veselé ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2013, 11:23

Tak takto nějak bych si to představoval. s tím že bedna by měla všechny stěny dvojté a tam by to odsávalo, jenže s konstrukcí odsávacích kanálů si nějak nevím rady jak to udělat aby to odsávalo všude stejně? Podstavec tvořený z kola od avie a otočný stůl už používám. Zbytek bych rád dodělal. celá bedna by měla být rozebíratelná na jednotlivé panely a bude stát na dvou kozách po stranách.
chb píše:snad jen pozor u vysavače který má jiskřící uhlíky a je chlazen vysávaným vzduchem ... to by s lakem mohlo být veselé ...
Uhlíky jsem na odsávání nikdy neměnil ani netuším jestli tam jsou, ale mám dojem že ne. Nicméně proto tam chci ty filtry, aby se do odsávání skoro nic nedostalo.
Přílohy
odsavani.jpg
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

3. 12. 2013, 12:17

To:AcemanLB
jdi cestou, kterou tu zobrazil romkan

Na odsávání turbínu, ta opravdu uhlíky nemá, je to asynchron. motor, rozhodně před něj budeš muset dát nějaký filtr, jinak bude ta barva na lopatkách a všude. A pochopitelně i přisávaní (jak psal packa).

IDEA:
OUT==> Box => hrubý filtr na zachycení barvy => turbína =>uhlíkový odsmraďovač (:lol: to je nádherné slovo)
IN ==> přisávání do boxu (prachový filtr)

p.s.
ten filtr na zachycení barvy pokud možno hned u boxu, jinak to budeš mít i v rourách, blbě se to pak čistí
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2013, 6:23

Jasné, chápu. Jen odsávání dna. Jen nevím jak udělat ty kanály na proudění vzduchu. Jestli se nepletu tak pokud nevytvořím kanály a budu odsavat hlavně prostor okolo připojení trubky a na krajích to odsavat skoro nebude. Nebo se pletu?
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“