upínání mat.

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2008, 7:33

Ahoj už delsí hobu badám nad tím jak pořádně upínat material k pracovní ploše frezky , jedná se o překližkové desky , laminátodé desky. deptronové desky atd. , vše větších rozměru a nebaví mě pořád lepit mechovou pásku a pak jí sundávat dolu , pokud máte nějaké dobré zkušnosti , tak prosím písněte
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2008, 8:50

Upínání tenkých desek se tu řešilo mockrát a asi je to trvalý problém. Zatím se tu objevilo
- vakuum,
- magnetická deska vespod a kostky železa navrch,
- železná deska vespod a magnety navrch,
- elektrostatika (to spíš pro fólie)
- udělat díry v místech co vypadnou a přišroubovat,
- různé důmyslné boční upínky (pro menší desky),
- a asi ještě něco (ta skleróza...).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 10. 2008, 12:08

Pokud jde o desky a ještě k tomu větších rozměrů, jednoznačně bych použil podtlakové upínání. Už jsem to tu psal, nemusí to být ani moc drahé
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2008, 7:47

to by bylo super , ale je k tomu potřeba hodně moc vecí a nebo pokud to tu už proběhlo .... a je to vyřešené jak udělat podtlakové upínání mat , tak písněte .... určitě by to bylo nejlepší řešení , ale zas jak udělat to abych nejezdil do desky ... neboli preci jen vždy výšku netrefíš přesne
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 10. 2008, 9:03

Moc věcí - no přijde na to. Každopádně zdroj vakua - dle velikosti dílce, počínaje ledničkovým kompresorem, přes různé vodní vývěvy a pod. pokud uvažuješ větší dílce, chce to vývěvu, ale stačí třeba z dojícího zařízení - např http://zt-beroun.cz/cinnost.html Pokud frézuješ skrz materiál, je dobré použít přísavky, které umožní, abys nefrézoval do stolu ( v podstatě kostka MDF, nebo silonu) existují samozřejmě stoly s rozvodem vakua, ale je to složitější, niméně v případě zájmu mohu uvést podrobnosti. Na rozvod vakua lze použít klasické hadice FESTO, vč kolen, Y, T a pod. Funguje to, vyzkoušeno. Jinak lze jako zdroj vakua využít i toto http://www.uni-max.cz/vakuove-jednotky/ ... ani-dreva/ ale chce to kompresor. Přísavky na upínání jsou i zde http://www.uni-max.cz/vakuove-upinani/v ... i-dreva/l/
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2008, 9:07

nejaké obrázky nemáš ?? popřípadě své řešení
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 10. 2008, 9:41

Obrázky přísavek? No prosím, je to jen kostka, na horní straně má vyfrézovanou drážku pro těsnící gumu. Tyto jsou pro stůl s rozvodem vakua, ale jednodušší je samozřejmě, přivést vakuum hadičkou
Přílohy
prisavky.bmp
(576.05 KiB) Staženo 685 x
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 10. 2008, 9:43

A tady jsou na stole
Přílohy
prisavky2.bmp
(589.55 KiB) Staženo 873 x
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2008, 7:28

ok super , a co tohle udělat na celou desku pracovního stolu , kde by se ze spodu vyvedli hadičky k ruzným kradrantum a od nich pak udělat řídící kouhoutový panel , to by mohlo jít také , popřípadě kde bych sehnal ty těsnící gumy , jen by byl asi problém s tím že by se ta guma mohla poškodit profrezováním mat zkrz , kde by to zasáhlo právě do toho stolu
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2008, 7:57

dyntyd píše:ok super , a co tohle udělat na celou desku pracovního stolu , kde by se ze spodu vyvedli hadičky k ruzným kradrantum a od nich pak udělat řídící kouhoutový panel , to by mohlo jít také , popřípadě kde bych sehnal ty těsnící gumy , jen by byl asi problém s tím že by se ta guma mohla poškodit profrezováním mat zkrz , kde by to zasáhlo právě do toho stolu
Já používám drážky hluboké 2 mm, do nich trojku gumu a obrobek podložím podložkami 0.8. Frézuju 0.6 pod spodní plochu takže zbývá rezerva 0.2 na nezničení stolu a 0.2 na stlačení gumy. Jenom se ta guma musí vést tam kde se nebude frézovat :-)

Kulatá guma NBR tvrdost 70 Sh v průměrech od 1 do 10 mm se dá koupit třeba u http://www.seal-mart.cz/.
Aleš Procháska
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2008, 8:02

nechceš poslat nějaké foto , díky na inspiraci
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2008, 8:34

dyntyd píše:nechceš poslat nějaké foto , díky na inspiraci
Něco je tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=833 ... A&start=23, ještě bych sem moh přihodit kus výkresu univerzálního vakuového upínače co se pořád chystám vyrobit :-) ale to musím někde najít...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

4. 10. 2008, 3:27

dyntyd píše:ok super , a co tohle udělat na celou desku pracovního stolu , kde by se ze spodu vyvedli hadičky k ruzným kradrantum a od nich pak udělat řídící kouhoutový panel , to by mohlo jít také , popřípadě kde bych sehnal ty těsnící gumy , jen by byl asi problém s tím že by se ta guma mohla poškodit profrezováním mat zkrz , kde by to zasáhlo právě do toho stolu
Pokud chceš dělat stůl s rozvodem vakua, není třeba hadiček. Tento stůl vidíš na snímku, který jsem sem dával. Princip je velmi jednoduchý - vezmeš desku kartitu, vyfrézuješ do ní (samozřejmě do spodní strany) systém drážek - prakticky takový rastr. Pak to zaklopíš buď zase kartitem, nebo třeba jen plechem s hrdlem pro přívod vakua, po obvodě zasilikonovat. Pak desku otočíš, do horní strany vyvrtáš díry ( s osazením) až do toho rastru - a máš stůl s rozvodem vakua. Na tom snímku vidíš ty díry zašpuntovaný gumovýma zátkama, stačí v místě kde chceš vakuum vydělat špuntík a je to.
lokhart
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 6. 2017, 12:19

30. 4. 2018, 9:36

Ahoj všem,


Mám prosbu. Prošel jsem si posty a témata zde na fóru na téma vakuových stolů a upínaní. Mám v současně době cnc plotter se stolem viz obrázek. řežu na tom hlavně gumové desky plus ve drážkách mám upínky pokud frézuji.
Co se týká řezání tak používám spec tkaninu na to gumu a jedu. Bohužel jsem dostal nějaké zákázky pro automotive. A nejde mi dosáhnout požadované přesnosti. Uvažuju že bych vyměnil stůl za celohlíkový se systémem malých dírek plus sem tam závitové díra na uchycení různých přípravků. Jde mi o něco podobného jako tady:


https://www.clampusystems.com/GR.html

Rád bych se zeptal je tu někde po republice někdo kdo má podobný stůl v provozu se stejným systémem upínání? Zkušenosti? Případně nevíte doporučit firmu která to prodává? Předem upozorňuju že nejsem strojař ale guma(ř)...
Přílohy
20180430_093230.jpg
20180430_093242.jpg
efel
Příspěvky: 68
Registrován: 5. 1. 2013, 8:31
Kontaktovat uživatele:

30. 4. 2018, 1:38

Podívej se sem - http://www.vakuumtisch.de" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“