Jak dál v kariéře?

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Mazna
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 8. 2015, 9:11

20. 11. 2016, 4:36

Ahoj,

vzhledem k tomu, že tu jsou lidé z oboru, rád bych se vás zeptal na několik věcí. Mám za sebou 6 let praxe. V současné době pracuji jako obsluha cnc frézky (5x) a programátor cam zároveň. V práci začíná houstnout atmosféra a tak pomalu začínám řešit kam dál. Umím dělat v heidenhainu - 3 roky, featurecam 2,5D - 2 roky, feauturecam 3D, 5x - 1 rok. Základy ISO kódu. Ze školy umím i klasiku včetně soustružení a broušení, ale to už je dlouho :). Když jsem byl na střední, tak jsem vždy obdivoval cam a chtěl jsem to dělat, ale myslel jsem si, že potřebuji VŠ a tak jsem to vypustil z hlavy. Až když jsem byl zaměstnán, tak jsem zjistil, že jsou to kluci od mašin dost často.

Moje slabiny jsou 5osé plynulé obrabění (nedaří se odladit,možná postprocesor k odlazení) a technologie tvarově složitých dílů. Podpora od bývalého delcamu není zaplacena a ve firmě není nikdo, kdo by s tím uměl. Máme jen dvě cnc (a spoustu klasik). A kolega je na tom stejně jako já. Dost improvizujeme a když se s něčím perem, tak vedení naznačí, že jsme neschopní kreténi. Mluvím o složitých dílů, kde je otimální souvislé vyklápění. Polohování 3+2 a 3D zvládáme bez problémů. Plus si sami řešíme nástroje a komunikace s dodavateli, servisem atd. Ale stále to je takové vaření z vody, rád bych se dostal k programování turbín, lopatek atd.

Chci se dostat na vyšší úroveň. Rád bych se dostal do nějaké velké programátorské kanceláře, kde budou lidi, kteří mají něco už naprogramováno a já se s nimi budu moct poradit. Jsem ochotný se kvůli tomu přestěhovat i na druhý konec ČR.

Stojí vůbec firmy dnes o lidi, kteří nejsou stoprocentní, ale udělají pro to cokoliv? Nebo chtějí už hotové kusy?
Existují zde programátorské kanceláře, kde je více jak 5 lidí třeba?
Jak najít firmy, které používají určitý SW?
Je dobrý nápad investovat prostředky do sebevzdělání, když nevím jestli si najdu pro toto práci? Mluvím o inventoru, powermillu, solidcamu atd.

Děkuju za odpovědi. Budu určitě reagovat.
Radek.P
Příspěvky: 65
Registrován: 23. 6. 2012, 9:15

20. 11. 2016, 6:24

Ahoj,
nevím, jaká je situace u ostatních firem, odpovídám čistě za sebe. Vedu programátory v GE Aviation a zrovna nedávno jsme nabírali. Většina kandidátů byla v podobné situaci jako ty- operátor s několika lety praxe u mašiny, který by se rád posunul dál. Mezi nimi jsem jako první bral operátory z naší firmy- osobně je znám, takže vím, co od nich můžu čekat. Sice neumí programovat, ale alespoň znají naší výrobu a stroje. Ze zbývajících jsem bral ty, kteří ukázali, že se skutečně chtějí naučit programovat- pořídili si domů CAM, dělali kurzy,...

Čili bych ti poradil- najdi si firmu, která dělá to, co by tě bavilo a kde by jsi chtěl pracovat. Neboj se přihlásit na programátorskou pozici, ale když to nevyjde, začni jako operátor u mašiny. Pracuj na sobě a uč se, odliš se od ostatních kandidátů.
https://www.facebook.com/1422.cz
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

20. 11. 2016, 6:42

Ty firmy se lisi kraj od kraje, nevim odkud jsi, ale treba na severu Moravy by jsis asi nepolepsil.
MAS FU2A, TOS SM16A
Mazna
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 8. 2015, 9:11

20. 11. 2016, 7:22

Děkuju za odpovědi, je dobré vědět, že jsou firmy, které ocení člověka, který se na vlastní pěst doma snaží vzdělávat.
Mám strach jít znovu k mašině v další práci, jelikož jsem v předchozí firmě viděl, jak spoustu dobrých kluků by chtělo být programátory, ale nikdy se tam nedostanou, protože čekají až jim něco někdo nabídne. Já mám radši, když můžu věci směřovat.

Carl_FM: v čem bych si nepomohl? Že tam nejsou takové firmy, nebo tam není prostor pro růst..?
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

20. 11. 2016, 7:49

Asi bych si našel firmu která dělá co chci, domluvil bych si čas u výrobního ředitele, a šel bych se mu představit, řekl bych mu co nabízím a kam chci směřovat, dal bych na sebe kontakt a nic bych nečekal.

To jak si to tu napsal na mě působí dobře a pokud tu vaši firmu nevede "pan syn, nebo zeť" tak to moc nechápu, protože firma stojí a padá na produktivitě zaměstnanců.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

20. 11. 2016, 7:57

Ja bych osobne jel nekam jinam. Uz jen z duvodu, ze si te nekam zaskatulkovali. Tak to delam ja. Naucim se novym vecem, pak jedu dal a zas si rozsirim obzory. Clovek uz ma nejake zkusenosti a v novem prostredi se lip prosazuje. Pokud nevidim postup a do firmy se dosazuji spis znami, tak pojdu zas dal, ale nesmim si pohorsit.
Na margo sebavzdelavani: Porid si anglickou literaturu, poustej si tutorialy na netu a zdokonalis se i v ANJ. Takhle se muj znamy stal expertem na obrabeni vstrikovacich forem. Nejdriv delal na CNC, pak kreslil v Catii, pak programoval a jak se naucil anglicky a pozna odborne vyrazy kolem konstrukce a vyroby, tak si ho nasla firma, ktera ho posila ruzne po svete a resi promlematiku kolem forem od A po Z.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 11. 2016, 8:51

marekzcke píše:Tak to delam ja. Naucim se novym vecem, pak jedu dal a zas si rozsirim obzory.
Bože, prosím chraň mě před takovými zaměstnanci.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2016, 9:26

Vždyť je to krásný ,v padesáti stále učeň asi 156tého oboru ,pak už bude jedno jestli bude obraběč ,pastevec nebo doktor :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

20. 11. 2016, 9:29

fmodel píše:Vždyť je to krásný ,v padesáti stále učeň asi 156tého oboru ,pak už bude jedno jestli bude obraběč ,pastevec nebo doktor :wink:
Ale všechno bude stát za hovno, brouk pytlík práce všeho druhu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2016, 9:30

No tak skončí v parlamentu mezi svejma :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 11. 2016, 10:04

No, pokud je firemní politika taková, že pokud jsi dobrý na mašině a umíš si opravit a doplnit programy páchané ne moc dobrým programátorem, tak na té mašině musíš přece zůstat, aby se vyrábělo a posun je nežádoucí. Pak když vidíš, jaké lidi přijmou na místa, kde něco musíš umět, a hotového chlapa, co má zájem odmítnou, tak se nediv, že pokud najde něco jiného a slušnějšího, tak fičí, jen se mu za patama práší. A pokud začnou ve firmě držet spolu zmrdi, aby mohli poškozovat ty, co něco přeci jen umí a nepřišlo se na jejich ne moc dobré znalosti a schopnosti, tak je to na odchodnou v každém případě.
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

21. 11. 2016, 5:15

Mex píše:
marekzcke píše:Tak to delam ja....
Bože, prosím chraň mě před takovými zaměstnanci.
Asi jste to nepochopili. Neradím mu měnit zaměření, ale dál budovat na pevných základech. Mě např. nebaví dělat dokola co už umím. Ale to není o mě...
Proto radím jít jinam, navázat na to co umí a dělat to co ho naplňuje. Ale možná se stačí jen zeptat a bude mu vyhověno i v současné práci. Nevím.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 11. 2016, 7:20

marekzcke píše:Ale to není o mě...
Nechci zabřednout do zbytečného flame, takže už jen poslední (snad vysvětlující) odpověď.
Ten povzdech byl právě na tebe, nikoli na původního tazatele.
Možná jsi to tak nemyslel a možná se tak v reálu nechováš, ale podle tvého příspěvku (... naucim se novym vecem, pak jedu dal a zas si rozsirim obzory ...) přesně naplňuješ znaky takzvaného turisty, což je podle mě jeden z nejhorších typů zaměstnanců, kterému je třeba se velkým obloukem vyhnout. Pokud do tebe zaměstnavatel investuje abys povyrostl (což ho stojí většinou nemalé prachy), tak potom tak nějak očekává, že nabyté vědomosti/zkušenosti/know-how využiješ pro něho. Ale ty to (aspoň podle svého příspěvku) chápeš tak, že pak je nejvyšší čas zdrhnout a tyhle nabyté skills "prodat" někomu jinému.
Naštěstí se turisti celkem dobře poznají, takže minimálně v menších firmách (kde o lidech ještě rozhodují odborníci a ne nějaká pipina z personální agentury) si moc neškrtnou.
Ale je to můj názor, třeba to jiní lidi vidí jinak.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

21. 11. 2016, 9:47

no ke mě teda abych byl přesnější k nám do firmy nastoupil taky turista a v podstatě jak píšeš nicméně po pár měsících přestal mluvit o tom že ho chtějí tam a tam a za tolik a tolik a žeby se usadil? sám si nejsu 100% jistý...
chápu smozřejmě když si mladý třeba 20-30 let člověk neni jistý co chce dělat tak zkouší ale v tomto případě se jednalo o chlapíka 40 let
z mého pohledu kdy se vystřídalo mnoho zaměstnanců za ty roky a předal a snažil jsem se předat maximum zkušeností mě to mrzí a zárověň s postupným čaem mě ubívá elán učit dalšího v uvozovkách 150-tého
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

21. 11. 2016, 9:54

před časem nastala taková situace třeba že kolegové mladého perspektivního vystrnadily a radši odešel z firmy a všude u nás na něj "plivali" no pak byla porada a majitel říká že tam a tam /kde odešel/ si ho považují že je nejlepší seřizovač...ten člověk chápal a vstřebával rady když neporozuměl řekl to... prostě dobrý žák jenže ostatní jeho starší kolegové asi cítili konkurenci či co....
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“