Co bylo pod stromečkem

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

11. 2. 2018, 7:53

Na tvém je čep přes celou šířku svěráku, ale na fotce je čep jen na šířku drážky uprostřed. Proto pak můžeš uchycení posouvat kam chceš.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

11. 2. 2018, 8:45

Přesně, já tam nemám příčnej čep, kterej by šel skrz stěny.
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 2. 2018, 9:41

Ahá, tak to mi opravdu prodali debilitu třetího typu, viz fotka. Beru zpět, že to je zespoda stejný. Je mi to jasný, u Vás drží krátkej čep jen za ty půlvybrání.
Takže těch svěráků jsou 4 typy, na fotce jsem ještě viděl ten s bočníma drážkama ve kterých je navíc to vrtání pro čep.
- drážkovej z boku a vrtanej (na fotkách z Unimaxu)
- drážkovej z boku bez vrtání (echtův vpravo)
- jen vrtanej dole odlehčenej s možností přesouvání krátkýho čepu (pafik)
- jen vrtanej dole neodlehčenej s průchozím dlouhým čepem (já)

Ale zase mě potěšilo, že když jsem pojezdil pojezdovou plochu posuvný čelisti tisícovkovejma hodinkama, tak jsem se pohyboval do 0,017 mm. Na to mý frézování to v pohodě
stačí, akorát ta pakárna s přestavením. Teď je otázka, jestli to je nedodělanej zmetek a nebo záměr. Jo jinak na pevný čelisti mám nápis "SOBA".
Přílohy
svěrák spodek.jpg
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

11. 2. 2018, 2:36

pro upřesnění - ty mé jsou také z unimaxu
* ještě by to chtělo těma hodinkama přeměřit kolmosti : záda / bok / pevná čelist ...
Přílohy
snap00410.jpg
snap00411.jpg
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2018, 3:35

celeron píše:Teď je otázka, jestli to je nedodělanej zmetek a nebo záměr. Jo jinak na pevný čelisti mám nápis "SOBA".
Já myslím, že je to jen klasický čínský nepochopení funkce výrobku :-)
Aleš Procháska
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

11. 2. 2018, 4:00

... tak mi to nedalo a přejel jsem to s hodinkama

- spodní ploha vůči horní pojezdové ... levá plocha +0,033 / pravá plocha +0,040 mm /200 mm narůstá směrem ven od pevné čelisti
- kolmost : vnitřní přítlačná plocha pevné čelisti vůči spodní ploše svěráku ... špičkových 0,001 na 40mm
- kolmost : zadní plochy pevné čelisti vůči spodní ploše svěráku velice špatné 0,06 na 50mm
- kolmost : boky pevné čelisti vs spodní plocha svěráku cca 0,02mm/40mm

** svěrák na boku / rovnoběžnost spodních podélných ploch okolo podélné drážky :
- spodní plocha podél boční drážky ... lavor u prostřed cca -0,05mm /240 mm
- horní polocha podél boční drážky ... cca 0,02 mm /240mm
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 2. 2018, 4:47

než budeš dělat závěry tak si přeměř nějaké referenční rovné pravítko, kostku..aby třeba ten lavor nebyl vyjetým vedením na stole... to jsi zkoušel?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 2. 2018, 4:51

echt píše:... tak mi to nedalo a přejel jsem to s hodinkama

- spodní ploha vůči horní pojezdové ... levá plocha +0,033 / pravá plocha +0,040 mm /200 mm narůstá směrem ven od pevné čelisti
- kolmost : vnitřní přítlačná plocha pevné čelisti vůči spodní ploše svěráku ... špičkových 0,001 na 40mm
- kolmost : zadní plochy pevné čelisti vůči spodní ploše svěráku velice špatné 0,06 na 50mm
- kolmost : boky pevné čelisti vs spodní plocha svěráku cca 0,02mm/40mm

** svěrák na boku / rovnoběžnost spodních podélných ploch okolo podélné drážky :
- spodní plocha podél boční drážky ... lavor u prostřed cca -0,05mm /240 mm
- horní polocha podél boční drážky ... cca 0,02 mm /240mm
Bych to radši neměřil - protože zatím jsem netrefil na jediný (!) kus, co by byl skutečně rovný a kolmý, tudíž šel používat bez dodatečného přebroušení.
To jen aby řeč nestála a bylo jasno odkud že ty "svěrače" :mrgreen: jsou.
Ale na FPX25 :D dobrý (jak silově, tak geometrií) :mrgreen:
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

11. 2. 2018, 5:06

RaS píše:než budeš dělat závěry tak si přeměř nějaké referenční rovné pravítko, kostku..aby třeba ten lavor nebyl vyjetým vedením na stole... to jsi zkoušel?
to jsem dělal - je tady o tom někde vlákno - křivej je ten svěrák
... asi vnitřní pnutí, po broušení ten materiál ještě pracoval a boky se stáhly k sobě (do oblouku)

* až budu mít po reklamaci 2 ks s drážkou, tak zvažuju že si je nechám přebrousit jako pár - to je jistota
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 2. 2018, 6:03

prochaska píše:
celeron píše:Teď je otázka, jestli to je nedodělanej zmetek a nebo záměr. Jo jinak na pevný čelisti mám nápis "SOBA".
Já myslím, že je to jen klasický čínský nepochopení funkce výrobku :-)
No, ono to je ještě lepší :roll: - ty nejmenší verze měly takové to imbecilní odlehčení rohů - aby se tam "jako" :mrgreen: dal upnout malý kus - vidět to je třeba tady
https://eshop.markagro.cz/presne-brusic ... b2622.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Problém ovšem je v tom, že takové nesmyslné odlehčení je zcela napikaču - akorát překáží a vadí (prostě to "vymyslel" nějaký debil, co s takovým svěrákem na magnetce nikdy nedělal).
Takže když jsem viděl nepatrně větší, ale bez těch odlehčení, tak jsem celkem zajásal - ho koupím, a přebrousím si ho (všechny jsou křivé), nebudu ho muset celý vyrábět sám. Polotovar, boží dar.
No a ejhle - odlehčení sice nemá, ale pro změnu ti idioti totálně dotunili :roll: spodek - místo děr pro ten příčný čep je tam šišoidně zafrézováno kulovou frézou - soudruzi si neuvědomili, že ta drážka musí mít nějakou hloubku a tvar, takže ten jezdec samozřejmě vyskakuje z drážky - drážka totiž vůbec nemá čistý radius a je navic tak o 30% mělčí než by měla být.
No a protože to je tvrdý, tak jediný, jak to jde opravit je hloubička.
Navíc ten svěrák má velice malé boční vodicí plochy u pohyblivé čelisti (protože rohové odlehčení je udělané :roll: jako na svěráku s čelistma 200mm :roll: velkýma ) a pro ten příčný čep pod hlavou šroubu jsou tam jako bonus :mrgreen: nějaké nepochopitelné červíky.
Prostě i tak triviální věc co se vyrábí desítky let, jako je tahle koncepce svěráků, lze v číně konstrukčně a provedením totálně dojebat :roll: .
sv2.jpg
sv1.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 2. 2018, 6:09

Btw, ještě si doporučuji všimnout, jak se dá :roll: ta "nová" verze upnout mimo magnet (mě to teda nevadí, protože ho používám akorát na magnetce) - drážky žádný, díry žádný, závity ze spoda (taky některý mají) žádný...
Asi oboustranka nebo tavka :mrgreen: :roll:
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

11. 2. 2018, 6:22

milan584 píše:
echt píše:... tak mi to nedalo a přejel jsem to s hodinkama

- spodní ploha vůči horní pojezdové ... levá plocha +0,033 / pravá plocha +0,040 mm /200 mm narůstá směrem ven od pevné čelisti
- kolmost : vnitřní přítlačná plocha pevné čelisti vůči spodní ploše svěráku ... špičkových 0,001 na 40mm
- kolmost : zadní plochy pevné čelisti vůči spodní ploše svěráku velice špatné 0,06 na 50mm
- kolmost : boky pevné čelisti vs spodní plocha svěráku cca 0,02mm/40mm

** svěrák na boku / rovnoběžnost spodních podélných ploch okolo podélné drážky :
- spodní plocha podél boční drážky ... lavor u prostřed cca -0,05mm /240 mm
- horní polocha podél boční drážky ... cca 0,02 mm /240mm
Bych to radši neměřil - protože zatím jsem netrefil na jediný (!) kus, co by byl skutečně rovný a kolmý, tudíž šel používat bez dodatečného přebroušení.
To jen aby řeč nestála a bylo jasno odkud že ty "svěrače" :mrgreen: jsou.
Ale na FPX25 :D dobrý (jak silově, tak geometrií) :mrgreen:
Co bys chtěl za ty peníze. (Mluvím tedy o Indických SOBA z Unimaxu 100mm á 3.017,- vč. DPH) Však raketoplány na tom dělat nebudeme a polotovar dobrý. :wink: A Rusové s Progresem dnes také nevyletěli. :wink: :D
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

12. 2. 2018, 1:22

prochaska píše:
celeron píše:Teď je otázka, jestli to je nedodělanej zmetek a nebo záměr. Jo jinak na pevný čelisti mám nápis "SOBA".
Já myslím, že je to jen klasický čínský nepochopení funkce výrobku :-)
Soba je přeci Indie. Mělo by to být snad trochu lepší když je kdysi anglání trošku cepovali. Ale už je to 70 let a tak si ty anglány už asi nikdo nepamatuje. :)

S případným přebroušením pevný části. To bude chtít novej velkej kotouč na magnetku aby pobral celou výšku pevný čelisti. Oba kámoši maj na magnetce už tak odrbaný kotouče,
že by neobrousili čelist ani 30 mm vysokou...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 2. 2018, 5:07

celeron píše:
prochaska píše:
celeron píše:Teď je otázka, jestli to je nedodělanej zmetek a nebo záměr. Jo jinak na pevný čelisti mám nápis "SOBA".
Já myslím, že je to jen klasický čínský nepochopení funkce výrobku :-)
Soba je přeci Indie. Mělo by to být snad trochu lepší když je kdysi anglání trošku cepovali. Ale už je to 70 let a tak si ty anglány už asi nikdo nepamatuje. :)

S případným přebroušením pevný části. To bude chtít novej velkej kotouč na magnetku aby pobral celou výšku pevný čelisti. Oba kámoši maj na magnetce už tak odrbaný kotouče,
že by neobrousili čelist ani 30 mm vysokou...
Soba je kapitola sama :roll: o sobě.
Když se někdy před cca 10-15ti roky v evropě poprvé objevily ty malé svěráky ( http://beta.shobha-india.com/precision- ... hine-vises" onclick="window.open(this.href);return false; ) tak jsem měl docela radost, že konečně někdo zase začal vyrábět použitelné malé svěráky - aby si člověk v 21. století jako censored sám nemusel vyrábět svěrák.
Nadšení vydrželo cca do prvního upnutí kusu.
Svěrák sice vypadá perfektně, i docela dobře běhá bez kusu, ale to je jenom zdání - má totiž (aby se jim to jednoduše vyrábělo) naprosto famozní feature :shock: - ty příložky zespoda na pohyblivé čelisti jsou pružně (!) - ne natvrdo, takže pohyblivá čelist se při dotažení dílce automaticky zvedá.
Tudíž nelze přesně upnout naprosto nic.
Příložky jsou přišroubované tak akorát :roll: dotaženými šrouby přes pružné podložky, vyndání pérovek a dotažení šroubů natvrdo nic neřeší - svěrák přestane běhat, protože pro změnu není dodržená paralelnost spodní plochy pro příložky s horní stranou pojezdové plochy - stovky žádná míra, spíš desetiny. Navic je každá strana jiná, míra je co svěrák, to unikát.
Takže pokud člověk chce aby to běhalo jak má - svěrák rozebrat (to je další překvapení - viz jak vypadají odlitky a tolerance pro šrouby na pakny), opatrně ty spodní plochy přebrousit (jde špatně, jedině malým kotoučem - fortunou na magnetce) nebo přefrézovat (taky jde špatně - protože se to zase špatně upíná) a nebo doškrabat (taky "radost" :twisted: ) a pak na magnetce napárovat osazením ty příložky.
Když se to udělá, tak svěrák běhá v stovce, ale práce s tím, čistý opruz.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

12. 2. 2018, 12:44

v mém případě stačí přebrousit :
- horní pojezdovou plochu, aby hrála se spodní -0,04mm (za předpokladu že spodní plocha není do vrtule)
- boky (svěrák na bok - upnout svěrkou spodkem na kostku + ustavit kolmost v Z ose vůči vnitřní ploše pevné čelisti ...druhá strana klasicky)
- případně zadní plochu pevné čelisti svěráku ...

* překontrolovat, aby pracovní plocha pohyblivé čelist byla kolmá k pojezdové ploše
* ještě musím vyzkoušet, jak to upíná (jestli to nezvedá pohyblivou čelist ... ) nerad bych zažil nemilé překvapení - že je to k hxxxx)
Naposledy upravil(a) echt dne 12. 2. 2018, 1:10, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“