hospudka

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Zamčeno
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

20. 12. 2017, 5:11

Zkus třeba titanový
https://www.aliexpress.com/store/produc ... d1d0PJ2niu" onclick="window.open(this.href);return false;

většinou píšou že je trubka nerezová
bu_bu
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 11. 2017, 9:50

20. 12. 2017, 5:17

.
Naposledy upravil(a) bu_bu dne 21. 12. 2017, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 12. 2017, 5:51

picom píše:Zkus třeba titanový
https://www.aliexpress.com/store/produc ... d1d0PJ2niu" onclick="window.open(this.href);return false;
většinou píšou že je trubka nerezová
No jo, to je fakt. Já dneska už skoro všecko kupuju v Číně, ale tady mě nenapadlo se podívat tam a zaměřil jsem se na české obchody.
Možná je to dobrý nápad zkusit objednat z daleka.
Otázkou je, jestli když píšou "stainless steel", tak nakolik to v praxi opravdu bude nerez. Titanový asi ne, čert ví, co to bude. Ale nerezový jo.
bu_bu píše:A nebo jestli to potřebuješ mít nerezové abys třeba sklo nerozbil, tak si kus tenkostěnné nerezové trubky průměr aby se to dobře dělalo, nevím, třeba 15mm uvnitř, opatrně ohni do U, topný drát jde za pár korun normálně koupit, izolační korálky taky, navleč je na drát, provleč to trubkou, konce toho drátu si v trubce dáš jak daleko budeš potřebovat a zas to zasyp tím jemným křemičitým pískem ( byl třeba v pojistkových patronách), sklepej ho dobře a máš to samé co je v pračce, akorát fakt z nerezu. Pokud bys potřeboval větší výkon tak ty topné dráty s korálky do trubky prostrč třeba 2.
Jo a topný drát se spojoval s přívodem vždy mechanicky, třeba sklepat trubičku nebo očka, pájené to nedrželo.
To je taky pěkný nápad udělat si to z nerezi sám. Možná kus nerezové trubku bude sehnatelnější než kus skleněné trubky. A asi snese i větší výkon, takže nemusí být tak velký.
Otázkou je, když se nerez blbě ohýbá, tak jestli to v domácích podmínkách nějak zvládnu.

Díky za tipy.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2017, 6:05

Třeba tenčí nerezové trubky pro hydrauliku se ohýbají výborně (stačí na to kulatina s vysoustruženým žlábkem, aby se ta trubka nesplácla).
Aleš Procháska
bu_bu
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 11. 2017, 9:50

20. 12. 2017, 7:07

.
Naposledy upravil(a) bu_bu dne 21. 12. 2017, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2017, 7:25

Trochu větší ponorný ohřívač:
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/eta ... 1552].html
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 994
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2017, 8:00

Leptací roztok se prý dá ohřívat i v mikrovlnce.
Pro začátek vyzkoušej s obyčejnou vodou, jak velký příkon potřebuješ, abys tu lázeň udržel na požadované teplotě, když začneš s už ohřátou.
Navíc budeš mít, předpokládám, možnost obalit tu nádobu nějakým izolačním materiálem.

Možná že by stačilo topné těleso vytvořené na principu vícevrstvého plošného spoje, s tím že by topila pouze vnitřní vrstva a na povrchu by žádná měď nebyla.
Mex píše:Myslel jsem, že ponorné vařiče už zakázali, ale stále se to prodává.
Zakázané jsou dvoužilové.
Zakázané jsou ty s otevřeným obvodem ("dvě žiletky").
Třížilové nejsou zakázané.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 12. 2017, 10:04

Ten ponorný vařič je trochu krátký. Sice dělají i delší, ale ve stejném provedení, tj. s kruhovou spirálou dole. To mi trochu nevyhovuje, na dně potřebuju volno, tak budou bublátory.

Ohřev v mikrovlnce nebo třeba i na sporáku je nouzovka. Tak to dělám odedávna (konkrétně nepřímý ohřev v rychlovarce), ale už to chci udělat trochu nahotovo.
Nicméně dávat leptací lázeň do mikrovlnky podle mě není zrovna ideální varianta. Kyselá lázeň (kterou používají skoro všichni) má velmi agresívní výpary. Alkalická už tak moc ne, ale zase se musí dost přesně pohlídat teplota, při teplotě nad 55C roztok velmi rychle degraduje. A průběžné měření teploty se v mikrovlnce dělá dost blbě.

Izolovat tu nádrž asi nebudu, aspoň zatím ne. Musí to být omyvatelné, takže bych tomu musel kolem zateplení musel udělat ještě nějakou kapotáž. A na to teď nemám síly.
Jen na ohřev lázně by určitě stačilo mnohem slabší topné těleso, ale pak je to právě ta provizorka - někam to nalít, ohřát a pak přelít do leptací nádoby.

Asi začnu s tím pračkovým topením. Zatím jsem kuchnul jednu starou pračku a topení z ní vyndal. Je obalené pěknou vrstvou vodního kamene (v Brně je velmi tvrdá voda). Tak ho pro začátek vykoupu v kyselině chlorovodíkové, tím sundám kámen a navíc uvidím, co to snese.
Topení je velmi lehce magnetické, ale opravdu jen velmi slabě. Přisuzoval jsem to topnému drátu vevnitř, ale asi to tak nebude, protože je to stejně magnetické uprostřed i na koncích, kde už to snad není spirála ale jen rovný drát. Takže to bude asi dělat nějaká povrchovka (nikl?). Nebo nějaká hodně málo magnetická nerez?
Musím si pořídit nějaký magnet na měď, aby se poznalo, z čeho to je. ;-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2017, 10:13

Nestačilo by v Makru koupit nerezovou vaničku do ohřívače jídla (mají různé velikosti, není to drahé) a zvenku na ni nalepit silikonem topný kabel?
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 12. 2017, 10:49

prochaska píše:Nestačilo by v Makru koupit nerezovou vaničku do ohřívače jídla (mají různé velikosti, není to drahé) a zvenku na ni nalepit silikonem topný kabel?
To mě nenapadlo. Jen nevím, jestli se to dělá i v nějakých pro mě použitelných rozměrech - základna obdélník cca 100x200mm, výška nejmíň 300mm, raději více.
Díky.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

20. 12. 2017, 11:15

Mex píše:
prochaska píše:Nestačilo by v Makru koupit nerezovou vaničku do ohřívače jídla (mají různé velikosti, není to drahé) a zvenku na ni nalepit silikonem topný kabel?
To mě nenapadlo. Jen nevím, jestli se to dělá i v nějakých pro mě použitelných rozměrech - základna obdélník cca 100x200mm, výška nejmíň 300mm, raději více.
Díky.
Hledej Gastronádoby
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 12. 2017, 7:22

a když budeš mít to "gastro" tak tam to dělají, že ta nerez nádoba s jídlem je v jiné, kde se ohřívá voda - tedy nepřímý ohřev. Nebyl by problém s jakoukoliv spirálou a vše by se i dobře čistilo
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 12. 2017, 1:12

Snažil jsem se najít nějaké gastronádoby v pro mě použitelném formátu, tj. na výšku. Zatím jsem úspěšný nebyl. Uvidíme.
Nepřímý ohřev reaguje pomalu. Tak to používám dosud. Sice to celkem dobře stabilizuje teplotu, ale start trvá dlouho.

Má původní představa byla všechno z plastu nebo skla. Z nouze jsem přistoupil i na nerez. Ale budu ty nerezové prvky pokud možno minimalizovat. Takže pořád nejlíp vychází nerezové topné těleso. Mezitím jsem zjistil, že ta pračková tělesa topí cca 50mm od vnějšku příruby, tedy cca 35mm od vnitřku příruby. To by mělo být udělatelné tak, abych zajistil, že hladina bude vždy minimálně 30mm pod vrchem.
Pračková tělesa se dají koupit levně. Tak prostě půjdu metodou pokus-omyl.

Díky všem za tipy a podnětné myšlenky.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 12. 2017, 10:01

profi leptadlo s chloridem vypada, jako akva,rko u,zke a vysoke, vespod je trubicka kde bubla vzduch a plosnak je poveseny nakolmo. a chorid se da ohrat bez problemu ve smaltovanem hrnci
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 12. 2017, 11:31

Jojo. I když u chloridu (což je kyselé leptání) to bublání není nutné, jen urychluje a trochu zrovnoměrňuje průběh. V malém se dá prakticky stejných výsledků dosáhnout i položením desky na hladinu mědí dolů (v případě jednostranných desek, samozřejmě), nebo leptáním normálně pod hladinou a houpáním lázní. Měl jsem na to motorovou houpačku, z pohodlnosti poháněnou akuvrtačkou. Záměr byl předělat to na malý krokáč z tiskárny, ale už na to nedojde, alkalický proces je má budoucnost.

U alkalického leptání (o které mně jde) je to jinak. Tam jsou ty bubliny naprosto nezbytné, protože je to součást chemického procesu. To leptání potřebuje do svého meziproduktu vázat kyslík. A aby se tam nemuselo přidávat okysličovadlo (které by následně ředilo a degradovalo lázeň), tak se to musí dopovat vzdušným kyslíkem (tedy těmi bublinami).
Zamčeno

Zpět na „Prevazne nevazne“