štítek na vergla

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
berni
Příspěvky: 251
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

2. 7. 2015, 2:27

obracím se na přítomné s dotazem na výrobu takového štítku.
ObrázekObrázek
materiál hliník, původní originál mírně plastický... velikost předběžně bez odměření a od boku cca 10 cm na 10 cm. Pamatuji se případně, že jsem viděl i mosazné, opět plastické... . Tuším, že problém bude předloha, lepší foto bych možná někde v archivu našel, případně to první srovnal alespon do rovnoběžníku, stále se bude ale jednat o JPG či podobné - předpokládám nutnost vektoru. Kus jeden, možná dva.
Případně prosím o nějakou diskusi, jak vyrobit v domácích podmínkách...(omlouvám se, následující asi moc do této sekce nepatří :c) -docela se mi zamlouvá elektrolytické leptání mosazy, otázka je, jak na tu vyleštěnou mosaznou desku dostat ten text - klasická laserovka a přejet žehličkou jsem se někde dočetl, funguje to??)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2015, 2:51

sitotisk
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 7. 2015, 5:06

Ten původní je chemicky zahlubovaný, podobný postup, jako leptání tišťáků. Nyní se to dělá sítotiskem, doma těžko realizovatelné a u profíků kusovka drahá. Pokud je to renovace beterána, doporučuju původní technologii.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

2. 7. 2015, 5:14

nastriekat farbou, potom "odgravirovat" farbu. Hole miesta odleptat ???
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

2. 7. 2015, 5:15

Ahoj,

Dá sa to spraviť na laseri (aj na malých číňanoch) z poplastovaného/striekaného plechu ktorý je k dostatiu u klampiarov - myslím že sa z toho robia ríny. Laser odgravíruje vrstvu plastu čím teda vytvorí požadovaný motív a taktiež vytvorí dojem zahĺbenia.

Ľuboš
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 7. 2015, 5:18

sco_27 píše:Ahoj,

Dá sa to spraviť na laseri (aj na malých číňanoch) z poplastovaného/striekaného plechu ktorý je k dostatiu u klampiarov - myslím že sa z toho robia ríny. Laser odgravíruje vrstvu plastu čím teda vytvorí požadovaný motív a taktiež vytvorí dojem zahĺbenia.

Ľuboš
Akorát, že to bude zahloubené opačně. V origo je zahloubená černá plocha.
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

2. 7. 2015, 5:33

Josef píše:
sco_27 píše:Ahoj,

Dá sa to spraviť na laseri (aj na malých číňanoch) z poplastovaného/striekaného plechu ktorý je k dostatiu u klampiarov - myslím že sa z toho robia ríny. Laser odgravíruje vrstvu plastu čím teda vytvorí požadovaný motív a taktiež vytvorí dojem zahĺbenia.

Ľuboš
Akorát, že to bude zahloubené opačně. V origo je zahloubená černá plocha.
Potom beriem späť, nadobudol som pocit že keď je to proces podobný leptaniu, čierne zostane a ostatné sa odleptá, takže bude nižšie. Každopádne sa štítky takto bežne vyrábajú. Ak ale ide o nejakého veterána, asi sa oplatí zainvestovať do origo, aby to nebolo úsilie na úkor autentickosti. :)
berni
Příspěvky: 251
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

3. 7. 2015, 9:09

děkuji za reakce, ano, je to na vetoše (což byl i podnět pro zakoupení soustruhu, frézky atd..), starý štítek se nedochoval a co vím, tak se sem tam na ebay ukazuje replika, je to myslim ten druhý snímek co jsem prezentoval, ale ten právě není reliéfní - navíc právě ta tvorba věcí je to, co mne na renovacích baví- i když ve finále vyjdou pětkrát dráž a kvalitou různou. Napadlo mne, zda by se nedal vyrobit mosazný v domácím prostředí nějak takto http://hmvf.co.uk/forumvb/showthread.ph ... on/page186, případně právě tou elektrolýzou, co je ale stejné, tak nanesení krycí barvy na povrch...na jiném foru jsem vyčetl techniku nanášení pomocí zažehlení tisku z laserovky (ingoustovky??). To čené vybarvení prohloubených míst si dovedu představit tak, že vše potom stříknu z pistole/spreje a přejedu smirkem na plocho/škrábnu kusem radeka a odstarním z vystouplých částí tím pádem barvu.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 7. 2015, 10:44

a co koupit suchý fotorezist , nažehlit osvítit vypláchnout a odleptat ? pak samozřejmě vybarvit a povrch přeleštit .

rezist třeba zde : http://www.sbazar.cz/TomasekRacek/detai ... pro-vyrobu" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

3. 7. 2015, 6:34

co tu blbnete...
tedy pokud jsem pochopil správně, že to co je černý je zahloubený...
eloxovanej dural, odgravírovat a potřít tím svinstven na hliník.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 7. 2015, 8:06

já bych to dělal obyčejně fotocestou, jako ploňáky. Fotorezist sprej, na laserovce vytisknout na fólii, leptá se bílá plocha. Potom vyvolat v hydroxidu a leptat proxidem se solnou. Prostě klasický plošňáky. Peroxid se solnou "žere" i hliník. Pak to vybarvit a hotovo. Kdysi dávno jsem dělal něco podobného do mosazi a vcelku bez problémů a pez podleptání jsem udělal 0,2mm. Pak je druhá varianta např DYBOND - to je sendvičová deska hliník-plast-hliník a je to barvený. Ta barva tam drží jako hrom. Je to nějaká vypalovačka a rozpoštědla si neškrtnou. Ta barva se dá krásně odgravírovat laserem a poslední varianta je černě eloxovaný hliník. Ten když laserem odgravíruješ, bude to skoro jako origoš.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

3. 7. 2015, 8:17

lubbez píše:... a poslední varianta je černě eloxovaný hliník. Ten když laserem odgravíruješ, bude to skoro jako origoš.
tady jsi na omylu...
pokud jsem pochopil dobře zadání,tak to, co je černý jde do hloubky.
na tom černym duralu budeš naopak
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

3. 7. 2015, 8:24

berni píše:obracím se na přítomné s dotazem na výrobu takového štítku.
...
...
IMHO to bylo lisovaně a probarvené (možná chemicky). Raznice v sobě měla číslování, pak se to nějak černilo...
při jednom kusu snad jedině to, co jsem napsal
berni
Příspěvky: 251
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

4. 10. 2017, 10:37

po delší době obnovuji příspěvek, který je stále aktuální, protože: a) jsem lajdák, b) mám rozdělaných milion věcí a c) byly tu přednější projekty... po shlédnutí příspěvku lubbeze kde ukazuje vyrobený štítek na laseru jsem si ale vzpomněl, že jsem se v mezidobě pokusil o grafickou vektorovou předlohu toho mého štítku a pak na to zase zapomněl, což by třeba mohlo někomu výrobu usnadnit (pakliže je to použitelný vektor, nerozumím tomu zase až tak, přípona svg). Proto opět obnovuji poptávku včetně poskutnutí předlohy, že by se to třebas dalo vypálit laserem ... rozměr 10x10 cm platí, materiál dle možností technologie, ideálně hliník...
Přílohy
stitek opel vektor.rar
(4.71 KiB) Staženo 126 x
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

4. 10. 2017, 11:10

Řešil jsem podobné štítky na soustruh, nechal vypálit laserem a načernit, výsledek nebyl nic moc, bylo to dost rozmazané. Před týdnem jsem jednal s firmou
http://agdprint.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dělají i takové štítky, a mají dobré ceny
WEILER LZ280, FNA22
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“