Soustružení / CNC frézování: AL ovládací knoflík

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
1sh256
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 10. 2011, 7:02

25. 12. 2017, 10:31

Dobrý den všem,

potřebuji vyrobit:

Hliníkový ovládací knoflík(y).


Požadavky:

-> Hliník vhodný k eloxování
-> Viz výkres
-> Dokonale hladký povrch z boční strany válce a jedné podstavy
-> Možnost jak kusové, tak většího počtu kusů

Prosím o:
-> Ukázky prací
-> V případě zhotovení budu potřebovat doklad
-> Předpokládanou cenu pro 1 kus a pro 50 kusů
-> Požaduji férové jednání, ochotu, nekompromisní kvalitu - "rýhy" a "lehké ťukance" musí být vynechány :-)


Výkres nemá měřítko!

Velmi děkuji
Naposledy upravil(a) 1sh256 dne 28. 12. 2017, 3:17, celkem upraveno 6 x.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 12:33

Co takhle sem dát ten normální výkres??? Díra 6mm má mít jakou toleranci, stejně tak další rozměry, hloubka díry je jaká? Ten závit M2,5 v celkové hloubce 31,5mm myslíš vážně? Poznámka na okraj ... budeš eloxovat sám nebo to dáš někam dělat? To jen, že z poslední doby mi pár známých plakalo, jak jim eloxovna nechala tyhle jemný závity "sežrat" a díly byly na vyhození .....
1sh256
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 10. 2011, 7:02

25. 12. 2017, 12:44

Engineer píše:Co takhle sem dát ten normální výkres??? Díra 6mm má mít jakou toleranci, stejně tak další rozměry, hloubka díry je jaká? Ten závit M2,5 v celkové hloubce 31,5mm myslíš vážně? Poznámka na okraj ... budeš eloxovat sám nebo to dáš někam dělat? To jen, že z poslední doby mi pár známých plakalo, jak jim eloxovna nechala tyhle jemný závity "sežrat" a díly byly na vyhození .....

Ahoj,
děkuji za odpověď.

Výkres přiložen. Nemá měřítko.
Detail závitu je vidět na výkresu. Dlohý je proto, neboť jde o hliník a je nutno použít delší stavěcí šroub.
Poznámku se závity při eloxování nechápu. Stačí kvalitní elox "zvenku".
Eloxovat nebudu já.
V tolerancích se moc nevyznám. Proto jsem pro hřídel 6 mm určil průměr 6,05 mm.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 1:00

Začnu odzadu tolerance díry - lepší je uvést 6H8 ( což je 6,00-6,02) problém je elox tak že kolik to nabude ? to vědí kluci co eloxujou nebo si nechávaj eloxovat tak že chránit díru před eloxem.
Chceš krásný povrch a pak ho sprasíš dírkou se závitem ,podívej se jak se to dělá se zajištěním ,,Planžetou nebo pérkem " pak tam nebude žádná blbá dírka na červík .Pokud červík musí být tak bych to udělal jako dvoudílný knoflík -vnitřní jádro třeba s vnějším gumovým kroužkem a na něj plášť ten hliníkovej knoflík se stěnou třeba 3-4mm .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 12. 2017, 1:03

když už šroubek
vnitřní závit M2,5 v délce +30mm je téměř nevyrobitelný a pro daný účel nesmyslný
stejně nebudeš mít tam co našroubovat
udělej tam M3 nebo M4 v délce max. 6mm a zbytek díry k povrchu knoflíku nech hladkou díru 3,2 nebo 4,2mm
červíky (stavěcí šroub) M3 nebo M4 běžně koupíš, mají dírku na imbusový klíč 2 nebo 2,5mm
na hřídelku pr. 6 je to tak akorát
edit
teď jsem si zvětšil a prohlédl ten výkres
odlehčení tam díry pro závit tam máš popsané textem, budiž
i tak je M2,5 v délce 12mm skoro problém
do hliníku se dělá závit max. 2D tj. 5 mm
jestli máš červíky M2,5 tak budiž
...
k výkresu
to co tam máš jako "POHLED Z BOKU" není řez tím knoflíkem, ale bokorys hranatého profilu o neurčené tloušťce
aby to byl řez tím knoflíkem, musel bys
a/ plochu řezu vyšrafovat
b/ namalovat tam osu otáčení
c/ namalovat všechny viditelné hrany, tj. v tomto případě "spodní půlky" pr. 40 a pr. 6
d/ otočit ten řez v obrázku o 90 st. a v nárysu označit místo řezu
Naposledy upravil(a) testone dne 25. 12. 2017, 1:49, celkem upraveno 2 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 1:03

Ach jo ... to chceš fakt vyrobit sérii zmetků??? tolerance pět stovek znamená, že ti ten luxusní a drahej knoflík bude šmajdat na hřídeli jak prase, na průměru 70mm to budou desetiny. Tohle se dělá v toletanci na stovku, aby to k něčemu vypadalo ... ideálně se to ladí přímo na danej potenciometr, protože i tolerance hřídelů bývají všelijaký.
Umím to vyrobit a dělal jsem tyhle věci mnohokrát, pokud máš zájem o výrobu, napiš SZ, musí se to technologicky poněkud poladit, závit v tý délce co chceš je naprostý nesmysl, do toho hliníku stačí délka závitu 8mm.
Mimochodem eloxovnu máš zajištěnou, ona to totiž poslední dobou vůbec není sranda někoho kdo to nezmastí sehnat? :wink:
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

25. 12. 2017, 1:20

Součást v řezu se šrafuje a koty se nedávají dovnitř! :)
www.mosaznevyrobky.cz
1sh256
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 10. 2011, 7:02

25. 12. 2017, 1:46

Ahoj,

děkuji za reakce.

-> Tolerance přidána do výkresu (6H8)
-> Planžeta nebo pérko je dobrý nápad. Problém sehnat tento artikl.
-> Potenciometr a hřídel. Potenciometry a průměry hřídelí jsou 6 mm. Neovlivním 100 ks potenciometrů. Knoflík půjde i na jiné potenciometry jiných výrobců. Bohužel :-(
-> Vnitřní závit jsem zkrátil na 8 mm.
-> Červík se dá běžně sehnat M2,5 * 8 (DIN 913): http://www.spojovaci-material.net/sp/sr ... -5688.html" onclick="window.open(this.href);return false;
-> Eloxovna: Uvažuji o http://www.galvanika.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
-> Díra je na knoflíku proto, abych měl i jiný druh knoflíku. Přikládám výkres knoflíku, který mne napadl dříve. Bez díry s vnitřní vložkou. Zajištěn lepením, což nevadí, neboť knoflík bude v horizontální poloze. Nerozebiratelný. Pokud má někdo lepší nápad....?
-> Nejsem strojař, jsem rád, že tam nějaké kóty mám :-)
Naposledy upravil(a) 1sh256 dne 28. 12. 2017, 3:17, celkem upraveno 1 x.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 2:12

Ad elox ...doporučil bych se nejprve v té "galvanice" raději zeptat jestli ti takový díl vůbec udělají ... nemám z poslední doby na tento zdroj eloxu moc super reference. :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 2:15

Ten závit M 2.5 nedoporučuji, raději minimálně M 3. Celý proces eloxování trochu ožere celý povrch a takhle jemný závit zničí, M 3 už se při troše opatrnosti dá (u dobré eloxovny, když je na to předem upozorníš, to projde, ale nikdy to není na 100 % jisté, stačí odchylka ve složení materiálu a celá várka jde do šrotu). Taky je možné otvory ucpat (po domluvě s galvanovnou) nebo závit řezat až po eloxu, ale to už bude obtížnější dodržet ten požadavek absolutně bez škrábanců.
Aleš Procháska
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 2:17

Ad další nápady na "tvarové díly" knoflíku .... nesmysl!!! Zbytečně si to komplikuješ ... a potenciálně brutálně zdražuješ.
1sh256
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 10. 2011, 7:02

25. 12. 2017, 2:25

Děkuji všem za reakce.

"Díra z boku"
- Nechceme ji

Návrhy:
- Planžety, pérka: problém sehnat
- Vložený díl: drahé, složité
- Ví tedy někdo "jak na to"? Přitom levně, bez díry z boku a elegantně?
- Napadá mne vyrobit adaptér z hliníku v tomto stylu: https://hackaday.io/project/20121-i-lov ... entiometer" onclick="window.open(this.href);return false;

Elox:
- Děkuji za tipy s korozí závitu - zajímavé.
- Pokud je Fiala KO, je k doporučení jiná firma? MEOPTA se mi moc otravovat nechce.
Naposledy upravil(a) 1sh256 dne 25. 12. 2017, 2:36, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2017, 2:35

Já bych zkoumal různé způsoby nalisování. Viděl jsem plastové vložky, které se zalisují do toho knoflíku a pak se to celé nacvakne na hřídelku (případně napřed na hřídelku a pak do knoflíku). Ale netuším, jestli se dají koupit samostatně nebo jestli si to dělají výrobci knoflíků sami.
Aleš Procháska
1sh256
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 10. 2011, 7:02

25. 12. 2017, 2:37

prochaska píše:Já bych zkoumal různé způsoby nalisování. Viděl jsem plastové vložky, které se zalisují do toho knoflíku a pak se to celé nacvakne na hřídelku (případně napřed na hřídelku a pak do knoflíku). Ale netuším, jestli se dají koupit samostatně nebo jestli si to dělají výrobci knoflíků sami.
Ahoj Aleši,

docela složitá operace, možná podobná planžetám, pérkům.

Do svého příspěvku výše jsem vložil ještě tip na "adaptér".
Odkaz přdávám i sem: https://hackaday.io/project/20121-i-lov ... entiometer" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 12. 2017, 2:39

Si z ceska a povies ze je problem s planzetou. Ved ta snou obtocia celeho a cenovo to nieje vrazda.

Okrem toho ide vytocit zo silonu (res modernej nahrady) vlozku, dokonca ked to vrtnes 6 vrtakom diera je optimalne mensia a ide to nalisovat na potak.

V hlinikovom kolese mam zalisovany silon, potom som to vrtol 6 vrtakom a efektne nalisoval na encoder, drzibto fest ale zase nie tak zeby to neslo rozobrat.
Akurat tu je problem s neposkrabanim.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“