Štosování tisícihranu, obrážečka

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

3. 4. 2018, 9:20

Poraďte mi prosím.
Potřebuji sehnat někoho šikovného a hlavně ochotného na vyštosování tisícihranu do náboje - někde v okolí Olomouce. Pokud by jste o někom věděli, dejte mi prosím kontakt.
Se štosováním obecně mám velké problémy, nemám už nikoho, na koho se mohu obracet i třeba v případě vyštosování běžné drážky na pero. Hledám někoho mimo velké firmy, kde je to těžkopádné.
Také uvažuji o nákupu malé, nejlépe vodorovné obrážečky za rozumný peníz a budu rád za každou nabídku.
Moc děkuji za pomoc.
Milan
Uživatelský avatar
Dratenik
Příspěvky: 410
Registrován: 29. 10. 2013, 8:18
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2018, 2:09

tisícihran - průchozí ? je výkres (cad data) ?
Pokud jsou to menší série a průchozí díly a jdou rozumně upnout, rád pomůžu. Drážky P9 ano (průchozí), pozicování na zub a hlavně dle výkresu.

0,5h od Ol. :wink:
CNC: frézování 4-osy, Heidenhain iTNC530, soustruhy Heidenhain 4110, Fanuc Oi TC, 3x drátové řezačky, až Z+400, (+9let praxe)
CAD/CAM: SolidWorks 2015, HSMWorks 2016, MasterCam X5, X6, Kovoprog
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

4. 4. 2018, 5:11

Dratenik píše:tisícihran - průchozí ? je výkres (cad data) ?
Pokud jsou to menší série a průchozí díly a jdou rozumně upnout, rád pomůžu. Drážky P9 ano (průchozí), pozicování na zub a hlavně dle výkresu.
0,5h od Ol. :wink:
Ahoj,
díky za tvůj zájem. Dělám kusovky na klasice, výkres je vzácností.
Díra je v tomto případě neprůchozí, takže nejde ani řezat drátem. Hledám někoho mimo velkou těžkopádnou firmu, který dokáže zázraky i bez výkresu.
Jde mi o dlouhodobou spolupráci někde poblíž...
Díky, Milan
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

10. 4. 2018, 6:10

Stále aktuální. Nikde jsem zatím se štosováním nepochodil, ani se mi nepodařilo sehnat vhodný stroj k nákupu.
Díky,
Milan
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2018, 6:16

ja sem si poridl drzak od tehle firmy https://www.polygonsolutions.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, nastroj mam zati mve vyrobe ale verim ze to bude snadne, https://www.youtube.com/user/polygonsolution/videos" onclick="window.open(this.href);return false; da se to delat i na klasice. je to mozna reseni tveho problemu
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

10. 4. 2018, 6:24

Hověz píše:ja sem si poridl drzak od tehle firmy https://www.polygonsolutions.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, nastroj mam zati mve vyrobe ale verim ze to bude snadne, https://www.youtube.com/user/polygonsolution/videos" onclick="window.open(this.href);return false; da se to delat i na klasice. je to mozna reseni tveho problemu
Ahoj,
díky za příspěvek.
Tato technologie se mi už dlouho moc líbí, ale není to pro jeden kus. Pokud by byla série, je to určitě cesta.
Milan
Carlosin
Příspěvky: 85
Registrován: 17. 5. 2016, 6:16
Bydliště: Kousek od Olomouce

10. 4. 2018, 10:37

Ahoj
jen se připojím trochu k debatě.
Nástroj máme od firmy http://www.octopustools.com/sestihrany.php" onclick="window.open(this.href);return false; .
Vyráběli jsem tuším vnitřní 6HR12 a byl dost velký problém na SV18.
Nakonec díl skončil na horizontce WHQ13...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 4. 2018, 5:53

Mi_los1 píše:
Hověz píše:ja sem si poridl drzak od tehle firmy https://www.polygonsolutions.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, nastroj mam zati mve vyrobe ale verim ze to bude snadne, https://www.youtube.com/user/polygonsolution/videos" onclick="window.open(this.href);return false; da se to delat i na klasice. je to mozna reseni tveho problemu
Ahoj,
díky za příspěvek.
Tato technologie se mi už dlouho moc líbí, ale není to pro jeden kus. Pokud by byla série, je to určitě cesta.
Milan
Jo, cesta :mrgreen: to je - k výměně ložisek na vřetenu a dalších s tím svázaných věcí - kuličkových šroubů - pokud je mašina má, nebo i vedení - suportu. Takže každého volba :D
Jinak síly přesně odpovídají tomu, jak to funguje a jaký je materiál obrobku. Navíc u obecných tvarů (typicky evolventní drážkování nebo přímé drážkování) nebývá u delšího tvaru jednoduché udržet tolerance a přímost.
Ale dělat krátké šestihrany třeba OK5, na SV18 :mrgreen: , v Ms nebo automatovce (pro představu o silách) tím tak nějak jde.
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

11. 4. 2018, 6:14

milan584 píše:
Mi_los1 píše:
Hověz píše:ja sem si poridl drzak od tehle firmy https://www.polygonsolutions.com/" onclick="window.open(this.href);return false;, nastroj mam zati mve vyrobe ale verim ze to bude snadne, https://www.youtube.com/user/polygonsolution/videos" onclick="window.open(this.href);return false; da se to delat i na klasice. je to mozna reseni tveho problemu
Ahoj,
díky za příspěvek.
Tato technologie se mi už dlouho moc líbí, ale není to pro jeden kus. Pokud by byla série, je to určitě cesta.
Milan
Jo, cesta :mrgreen: to je - k výměně ložisek na vřetenu a dalších s tím svázaných věcí - kuličkových šroubů - pokud je mašina má, nebo i vedení - suportu. Takže každého volba :D
Jinak síly přesně odpovídají tomu, jak to funguje a jaký je materiál obrobku. Navíc u obecných tvarů (typicky evolventní drážkování nebo přímé drážkování) nebývá u delšího tvaru jednoduché udržet tolerance a přímost.
Ale dělat krátké šestihrany třeba OK5, na SV18 :mrgreen: , v Ms nebo automatovce (pro představu o silách) tím tak nějak jde.
Určitě touto metodou dochází ke značným převážně axiálním silám na celý aparát. Nebudeme to ale zase tak přehánět, ono soustruhu vadí i hrubování, vrtání, i běžné soustružení, de facto i když ho jen zapnu, ale dlouhé stání mu také vadí... :)
Milan
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 4. 2018, 9:16

tohle jsou podle mě naprosto famozní diskuze, celkem o ničem (mám pocit, že většina diskutujících tu technologií používala :mrgreen: akorát na netu).
U mě to běželo (už se to dělá jinak) na mašině velikosti cca SARY 60D, největší OK tuším 6 a síly rozhodně nebyly malé.
Takže pokud si někdo myslí, že to jako jde zlehka, (že to půjde na nějaké malé hračce a že ty axiální síly jsou třeba u OK12 srovnatelné :mrgreen: s nějakým hrubováním) tak určitě nejlepší "léčbou" je, aby si to zkusil sám, na svojí vlastní peněženku.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 4. 2018, 3:58

hlavně na začátku píše že chce tisícihrany do náboje a vy mu tady vnucujete šťouchání torxu a šestihranu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2018, 4:29

pozor, obrabeni nadmerne zatezuje stroj a radeji bych na stroji nic nedela a jen se ne naho dival, omg. tady ty teorie jak to zatezuje kostru, lineary atd, to sou blaboly. ja ten nastroj mam a brzy napisu clanek jak funguje
Přílohy
20180411_172908.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 4. 2018, 4:42

Hověz píše:pozor, obrabeni nadmerne zatezuje stroj a radeji bych na stroji nic nedela a jen se ne naho dival, omg. tady ty teorie jak to zatezuje kostru, lineary atd, to sou blaboly
Pěkný, takže se Ti povedlo koupit držák pro rotační protlačování.
To ovšem obvykle bývá pouze první krok na celkem dlouhé trati :) - takže skutečně by to chtělo s hodnocením ekonomiky akce (výsledku) počkat, až s tím něco skutečně uděláš a nebudou to dva, nebo třeba několik :D ks.
Jinak fakt mě fascinují ty žvásty o těch teoriích - rotační protlačování není nic nového - používá se (celkem v malém, protože se to nikdy příliš neujalo) někdy od začátku minulého století, takže jak to funguje (kdy to má smysl, a kdy ne) celkem není třeba objevovat :mrgreen: , či o tom dokonce teoretizovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 4. 2018, 4:54

RaS píše:hlavně na začátku píše že chce tisícihrany do náboje a vy mu tady vnucujete šťouchání torxu a šestihranu..
Ale vůbec ne - někteří pouze naznačují, že tvar, co nejlépe "vychází" rotačním protlačováním, je vnitřní šestihran a vícehran, všechno ostatní jde hůř.
A kupodivu platí (strojař by to měl vidět na první pohled, zbytek o tom může donekonečna diskutovat a objevovat :mrgreen: ) že čím má protlačovaný tvar delší obvod a víc ostrých rohů, tak tím víc (a to celkem dramaticky) narůstají zcela typické problémy této technologie.
Navíc strojař by měl být schopen rozlišit evolventní drážkování od jemného drážkování (nepsat "tisicihran", protože taková informace :shock: je celkem napikaču ) , protože kupodivu, při odvalování čela toho protlačovacího trnu se to pak nechová stejně - viz základy problematiky výroby vnitřního ozubení nebo drážkování.
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

12. 4. 2018, 5:40

Zdravím,
poprosím všechny, kteří by chtěli přispět do tohoto vlákna, že hledám šikovného a ochotného člověka se štoskou, případně stroj ke koupi.
Děkuji za pochopení.
Milan
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“