Lepty na modely

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 5. 2018, 9:37

Ten laser asi taky nebude mít úplně jednoduchý a bezpracný režim práce, i kdyby ten plech zvládl. Kovy se řežou s pomocí asistenčních plynů (ocel myslím s kyslíkem, nerez s dusíkem, mosaz bude mít taky určitě nějaký požadavek). Takže počítat jako jediný provozní náklad spotřebovanou elektriku zřejmě nebude příliš vypovídající.

Pokud toho leptáš dost, tak to už by se pro leptání výplatila nějaká "linka", tedy udělat nějaké vychytávky pro laminaci fotoresistu, na sesazování filmů, nějaké vhodně dimenzované a termostatované nádrže atd. Ale to by pořád nemuselo být nijak moc peněz, a opakovatelnost pak bude dobrá.

Třeba já z hliníku leptám šablony pro tisk pájecí pasty. Takže třeba u běžných pouzder QFP s roztečí noh 0.5mm je to 0.25mm široká díra a 0.25mm široký pásek materálu mezi těmi dírami.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2018, 5:57

80W CO2 laser s asistenci vzduchem se vetsny plechu ani nedotkne
s velkymi obtizeni propali neco jako ziletku velmi nizkou rychlosti
napr. plechovka od piva je uplne nedotcena bez jakekoli znamky cehokoli
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 5. 2018, 6:17

Leptanie podľa mňa neskrýva žásadné záludnosti. Najmä pri hrúbke plechu 0,3 mm. Raz som potreboval 400 cloniek cca 8x10 mm s 1 mm dierkami. Predlohu som dal vyrobiť na osvite (na obe strany). Mosadzný plech som obojstranne potiahol pozitívnym fotorezistom DuPont Riston na kancelárskom válcovom laminátore (pri rozmere 15x20 cm to išlo bez problémov a trvalo to asi 2 minúty). Následne som plech vložil medzi zosadené predlohy a obojstranne osvietil scvaknuté medzi dve platne skla.
Leptané v roztoku FeCl3 s kyselinou citrónovou. Nesmrdí, neprchá, opakovane použiteľné a regenerovateľné.
Výsledok bezvadný, prekonávajúci očakávania. Ak to ide takto na kolene bez skúseností, nemôže byť problém zabehnúť technológiu na malosériovú výrobu bez veľkých nákladov. Skús sa nad tým zamyslieť, ak potrebuješ lepty pravidelne.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Ppitis
Příspěvky: 68
Registrován: 27. 5. 2014, 6:28
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2018, 6:36

Mám zkušenosti i s řezáním laserem i leptáním.
Asi tak,leptání je naprosto bez otřepu,rozměrově přesně (když si to dobře nakreslíš),což u laseru těžko.
Jsem modelář,pohybují se hodně mezi výrobci modelu a doplňku na modely a můžu ti říct že :
1. doplňky (plechové) všichni leptají.
2. skoro všichni leptají u Haulera,protože je nejlepší (nebrat jako reklamu nic s toho nemám),taky u něj leptám.Časem jako více lidi stejně přijdeš na to že ti případně vlastní leptání zabírá tolik času že si to necháš dělat jinde a budeš se věnovat něčemu co ti bude sypat více.
Léty ověřená praxe,to není jenom Eduard,takových firem je u nás více jak 10 a další se zahraničí.
3. Když tam budou otřepy tak tě modeláři tak sjedou ( např. na Modelforu),že to od tebe nebude nikdo kupovat.
Dnešní modeláři chtějí vystřihnout (vyříznout) lept a bez začišťování nalepit. Očekávají kvalitu,rozměrovou přesnost,bezpracnost.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 5. 2018, 4:43

S tím laserem bych si nebyl tak jistej. Mám ho totiž postavenej vedle na stole a tak jsem to vyzkoušel. Nemám mosaz, ale našel jsem tu bronzový pásek tl 0,4 tam si ani neškrtne. Pak jsem zkusil 0,15 hliník ten jsem říznul. Očima v pohodě, lupou otřepy. Což je vcelku pochopitelné když kmitočet mám na 20kHz a rychlost 10mm/sec. Podotýkám, že mám 20W mašinu, v 50W v tom budeš za 350 tisíc a to bez práce člověka, co na tom bude dělat.
IMG_1936.jpg
Ten čtvereček je cca 5,5 x5,5 mm.
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2018, 7:00

To Mex:

Na plyn jsem zapomněl. Ono totiž není nikde uvaděna spotřeba plynu a ani zminka o tom.

Mašinka na leptání nebo spíše mini linka, to by mě bavilo navrhnout, neni klasikcé nějaké tři ose portálové CNC, ale... viz odpověd to Ppitis

To robokop:

Se divím, teda spíše zajimavé. Ale někde jsem četl, že ty tenké plechy posprejují, nebo posipou nějakým praškem, bylo to i zde na foru, myslím, jinak si laser neškrné....

To zverodoktor:

Tak to jsem netušil co tam je za kyselinu a pokud se da použit tahle, tak bych v tom neviděl problém. Návod na lepty jsem četl dávno a detaily si nepamatuji.

To Ppitis:

To mi nedošlo že u letu nejsou otřepy, tam to vlastně naleptava z každe strany. Laser pálí jen z jedné.

1, To jsem taky zjistil, že to všichni leptájí.
2, No pravě, že ty lepty děla hodně lidi a zajimalo by mě zda jelikož leptání se použivá dlouho oproti Laseru. A přemyšlel, jsem zda letání je oveřená technlogie, cenově dostupná a s nízkými náklady oproti Laseru nebo to všichni použivají protože to použiva kolega atd (Jak občas v práci zjištuji). A tím že to dělají všichni tak bych si to nechál dělát, protože Eduard (o tom jsme se nedavno s kolegou bavil a viděl jsem ty lepty na vlastní oči) má už je tamponováné barvou a to je zas o něčem jinem.
3, Když mě sjedou na Modelforum, to jde, horší je pak ArmoramA atd.
To vím, že požadavky na modely jsou naročnější. A zde se dostavám k tomu, že jsem se prvně chtěl zbavit těch leptu uplně, ty díly dělát z plastu a to mě odradil kolega o stránku dřive.

To lubbez:

Děkuji za praktickou ukázku. Jen, to je Laser CO2? Jinak práci člověka moc do toho nepočitám, protože rozvedu niže.

Jde o to že ted dělám na modelech pouze tu část co se děla v CADech, udělám model na PC a to se pak pošle výrobci, ovšem bez skoro žadné zpětné vazby. A ted jsme tam našli alternatviní možnosti jak to vyrabět, ovšem čekám na první výsledky z praxe. A tím padem tam mám tři CNC stroje, které obsluhuje jeden člověk (delká programu asi cca 1h průměr) a ten laser by byl doplněk k nim (teoretický).

A šlo mi o to že mi vyjde na modelu díl tl. 0,35mm, bude plech 0,3mm a nebo plast ale to nakreslim 0,45 a v tovarně z toho udělaji 0,55 aby to šlo odstřiknout. A chci jit co nejvíce do detailu (tam toho moc už není, jsem limitovaný okem nebo podklady) a eleminovát lepty z kovu, protože část modelařu nesnaší když musi mít na lepty jiné lepidlo atd. Chci co nejdetailnější model a z plastů......
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 5. 2018, 9:26

Tohle je vláknový laser 20W. Jinak plasty bych dělal CO2 buď 25mm čočkou a obyč čínou, nebo nějakým mainstreamem. Ceny těchto strojů jsou masakr.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 5. 2018, 9:57

Podívej se na tenhle důležitý obrázek.
Jak je dobře známo, tak z běžně používaných laserů má modrý diodový laser vlnovou délku kolem 445nm, vláknové a pevnolátkové lasery kolem 1064nm a CO2 laser kolem 10.7um.
Absorpce_kovu_podle_vlnove_delky.jpg
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 5. 2018, 12:17

Ad Hauler - neleptaji u nej zdaleka vsichni. Pomerne rozsirene je i leptani u Eduardu a nebo pana Hanaka. Hlavni vyhodou je asi slusny pomer cena / vykon zejmena pro male zakazky a celkem siroka nabidka materialu, takze u nej leptam vetsinu veci taky, na druhou stranu napr. pan Hanak pouziva tvrdsi mosaz coz se obcas hodi.

Ad leptani "je v pohode" - v kusovce mozna, ve vetsich seriich se objevuji ruzne zaludnosti. Chemickou lazen je napr. potreba chladit, resp. udrzovat konstantni teplotu aby byly opakovatelne casy leptani. Jinak muze byt nedoleptano a "otrepy" tam budou taky, nebo naopak podleptane okraje. Vetsinu techto zaludnosti odhali az praxe a leptani velkych serii, a nutno rici ze nekteri profesionalni leptaci s nimi vice ci mene uspesne bojuji dodnes. Mam par predloh ktere nechavam delat jenom v zime protoze v horkem lete proste nejsou vysledky pouzitelne....
Samozrejme to vse je resitelne... akorat krome technologickych postupu je potreba zapocitat taky prislusnou administrativu a likvidace odpadnich roztoku, a pokud A4 vychazi na 100,- i s materialem tak neni moc co resit... mimochodem, dela ten Cinan i mensi serie v desitkach archu?
Zkousel jsem leptat sam pred lety, vybaveni porad je, celkem to fungovalo ale uz to taky resim "outsourcingem" a v usetrenem case delam zajimavejsi veci.

Ad laser - pokud po proriznuti zustanou male dlouhe dily tak bych se bal ze se to zahratim bude kroutit.
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2018, 9:29

To Mex:

Tak to je obrázek za tisíc slov. Takže idealní laser je UV nebo modrá dioda na mosaz a jiné vysoce reflexivní materiál.

Takže 100W vlákonvý laser má obdobnou učinnost jako 200-250W CO2, zatím co UV by stačil nějaký 12-15W....teoretický.

Ale sehnat aspoň ten laser (v čr), kdybych dál 4 vedle sebe na lyžinu, tak by to šlo i rychle.

To vvitty:

Taky mě napáda zda se msaz nepuživá kvůli pevnosti a tvrdosti.

Jestli dělá činán v desítkách to netuším... v kontaktu s ním je zakázník, ale jestli to chceš vedět, tak se mohu poptám...

Zahřivání kovu, ale pokud mosaz, hliník vede dobře teplo, tak by to stačilo dobře aktivně chladit a nemuselo by se to kroutit?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

10. 5. 2018, 3:03

Důvodů proč použít plech místo plastu je spousta, například na leptu se dá poměrně snadno znázornit omlácení plechu průhyby atd..., plus samozřejmě pevnost drobných dlouhých dílů proti plastu, možnost ohýbání atd...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 5. 2018, 3:13

mex:
super graf
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“