gravostar profi, spolecne hrany / optimalizace ?

CAD/CAM software
Odpovědět
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

24. 3. 2017, 10:11

Ahoj.
Dostal jsem se zase po case k ukolu, naskladat xx samostatnych kontur/krivek, aby se to nejlepe veslo.
polozil jsem kontury tak, aby byly spolecne hrany/prejezdy a pustil "automaticke trideni" , ale cas ve statistice je porad stejny.
jaky je spravny postup, pokud to tedy nejak jde ?
nejak si pamatuju, ze uz jsem to jednou delal.
i jsem tedy zkusil rozklad na elementy a snazil se ty dvojte prejezdy smazat a nechat jen jednu spolecnou usecku, ale nekde nejde oznacit tu spravnou nejdelsi spolecnou usecku.
jak tedy na to ?
diky za info.
tomik.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 3. 2017, 10:07

nějak nechapu co tim mysliš, četl jsem to 3x a moc nechapu co vlastně chceš...

jestli tomu rozumim , tak

smaž vše co se překrýva a ručně tam nakresli v přislušné hladině jenom jednu usečku.
nebo složitěji:

skopirovat do jine hladiny to co je potřeba, zbytek smazat , a skopirovat spět, tohle použivam pokud je toho hodně...

nemužeš sem dat gdf, o co ti vlastně jde ?
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

26. 3. 2017, 11:06

no jde mi presne o tohle, jak nejefektivneji odstranit spolecne drahy obrabeni.
postupoval jsem tak, ze jeden dil necham objet konturou a tuto sestavu jsem si nakopiroval a narovnal tak, aby tech obrabenych kontur bylo
co mozna nejvice spolecnych. no a napadlo me, jestli ty spolecne kontury nejde nejak osdstranit najednou, nez co cele prolezat a rucne editovat.
proste nejak rozlozit a spojit a ty prekryvajici zbytecne nejak/nekam zmizi :) .
mozna je to spatny postup a mel jsem nejdrive vsechno narovnat( se zohlednenim prumeru frezy) a pak objet konturou nebo neco podobneho.
podle me je to jedna z dulezitych veci pri "velkovyrobe", ale tu na 99% nedelam, tak jsem to moc nezkoumal ..
tomik.
Kvako1 píše:nějak nechapu co tim mysliš, četl jsem to 3x a moc nechapu co vlastně chceš...

jestli tomu rozumim , tak

smaž vše co se překrýva a ručně tam nakresli v přislušné hladině jenom jednu usečku.
nebo složitěji:

skopirovat do jine hladiny to co je potřeba, zbytek smazat , a skopirovat spět, tohle použivam pokud je toho hodně...

nemužeš sem dat gdf, o co ti vlastně jde ?
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2017, 12:12

tomik.tk píše:no jde mi presne o tohle, jak nejefektivneji odstranit spolecne drahy obrabeni.
postupoval jsem tak, ze jeden dil necham objet konturou a tuto sestavu jsem si nakopiroval a narovnal tak, aby tech obrabenych kontur bylo
co mozna nejvice spolecnych. no a napadlo me, jestli ty spolecne kontury nejde nejak osdstranit najednou, nez co cele prolezat a rucne editovat.
proste nejak rozlozit a spojit a ty prekryvajici zbytecne nejak/nekam zmizi :) .
mozna je to spatny postup a mel jsem nejdrive vsechno narovnat( se zohlednenim prumeru frezy) a pak objet konturou nebo neco podobneho.
podle me je to jedna z dulezitych veci pri "velkovyrobe", ale tu na 99% nedelam, tak jsem to moc nezkoumal ..
tomik.
Kvako1 píše:nějak nechapu co tim mysliš, četl jsem to 3x a moc nechapu co vlastně chceš...

jestli tomu rozumim , tak

smaž vše co se překrýva a ručně tam nakresli v přislušné hladině jenom jednu usečku.
nebo složitěji:

skopirovat do jine hladiny to co je potřeba, zbytek smazat , a skopirovat spět, tohle použivam pokud je toho hodně...

nemužeš sem dat gdf, o co ti vlastně jde ?

Tak jsem to chtěl jednou taky zkusit, ale nešlo to, aby tu společnou dráhu ( čáru ) jednoho a druhého dílu projelo jenom jednou a ne nadvakrát, ale ono to vlastně ani z principu, asi není možné. Používám LINUXcnc A SheetCam.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 3. 2017, 4:34

z principu to jde u hrubovaní, ale finiš musiš stejně udělat komplet.

dejme tomu že chceš udělat 20 ks nějakého dílu:
nakreslim jeden, udělam všechnyy dráhy atd..
celé to skopiruju vedle i z obraběním a upravím dráhy.
pak už jenom kopiruju dil ktery mám upraveny , nebo podle potřeby.. u drah , rozbit skupinu atd.. to znáte.
finiš ale musíš objet stejně komplet. ono zaleží o co jde
Honza - GRAVOS
Příspěvky: 76
Registrován: 8. 2. 2011, 6:29

26. 3. 2017, 7:49

Dobrý den,

jestli jsem dobře pochopil o co jde, tak funkce kterou hledáte je Filtrace (v menu Polyline/Filtrace).
tedy napřed použijte z menu Polyline Rozklad na elementy na strojní dráhy, tím dráhu rozložíte na jednotlivé úsečky a oblouky.
Pak na rozbité objeky použijte Filtraci kde pak zaškrtněte volbu Smazat duplicitní polyline a nakonec použijete na strojní dráhy Spojení.

Filtrace udělá mimo jiné to, že tam kde jsou na sobě 2 a více stejných objektů, smaže je a nechá jen 1.

Ne vždy je to vhodné, není pak dodržena souslednost/nesouslednost kontury. V případě že je to jedno to dokáže nějaký čas ušetřit.
Případně místo spojení lze použít Automatické třídění, které kromě setřídění pořadí, automaticky i provede spojení.

s pozdravem
Jan Vostárek
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

27. 3. 2017, 5:32

Dekuji, to je presne ono :)
Jedna se vetsinou o "deleni" plexi a podobnych materialu do cca 3-5mm/frezou 3mm a tam je celkem jedno, kudy to nakonec pojede .
tomik.
Honza - GRAVOS píše:Dobrý den,

jestli jsem dobře pochopil o co jde, tak funkce kterou hledáte je Filtrace (v menu Polyline/Filtrace).
tedy napřed použijte z menu Polyline Rozklad na elementy na strojní dráhy, tím dráhu rozložíte na jednotlivé úsečky a oblouky.
Pak na rozbité objeky použijte Filtraci kde pak zaškrtněte volbu Smazat duplicitní polyline a nakonec použijete na strojní dráhy Spojení.

Filtrace udělá mimo jiné to, že tam kde jsou na sobě 2 a více stejných objektů, smaže je a nechá jen 1.

Ne vždy je to vhodné, není pak dodržena souslednost/nesouslednost kontury. V případě že je to jedno to dokáže nějaký čas ušetřit.
Případně místo spojení lze použít Automatické třídění, které kromě setřídění pořadí, automaticky i provede spojení.

s pozdravem
Jan Vostárek
Odpovědět

Zpět na „Gravostar“