netradičné zdroje na výrobu stroje

komponenty ktere lze doporucit na stavbu stroje, a to s oduvodnenim proc, plynoucim z konkretni praxe
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

29. 3. 2009, 8:30

Každy má doma nejaký starý PC. Skriňu môžme využiť na novú zostavu pre CNC ovladanie
Přílohy
uloženie elektroniky do PC skrine
uloženie elektroniky do PC skrine
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

29. 3. 2009, 8:36

prepojovacie vodiče rôznej farby sa dajú získať z elektroinštalácie starého auta. Sú medené a sú ohybné. Dobré sa dajú tiež využiť ploche kable z kablov na pripojenie flopy mechaniky. Výstupné konektory na KM sú z DB9 seriový výstup z PC
Přílohy
plochy kabel.JPG
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

29. 3. 2009, 8:46

na uchytenie driverov a oddelovacej dosky som použil AL uholník
Přílohy
oddeleovacia doska  s drivermi.JPG
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

29. 3. 2009, 8:50

výstup pre krokové motory som riešil pomocou DB9 konektorov zo starých seriových výstupov ešte zo 486
Přílohy
výstup na KM.JPG
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

29. 3. 2009, 4:29

naozaj chces pouzivat PC a mat v mon zaroven aj to velke trafo??? no nie som ziadny odbornik do elektriky, ale nezda sa mi to ako dobre riesenie.
zbek
Příspěvky: 90
Registrován: 20. 2. 2009, 6:08

29. 3. 2009, 5:54

z duvodu chlazení to není dobré řešní , viděl bych použítí PC skříně samostatně bez PC komponentu :shock: . Nemám rád když to někdo narve všechno dohromady a při opravě musíš rozdělat pul mašina aby ses dostal k něčemu :oops:
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

29. 3. 2009, 6:05

ferguson píše:naozaj chces pouzivat PC a mat v mon zaroven aj to velke trafo??? no nie som ziadny odbornik do elektriky, ale nezda sa mi to
ako dobre riesenie.
Viac by som sa bál toho spínaného zdroja v PC ako trafa :)
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2009, 6:47

Tak tak - nic k sobě dohromady všechno hezky svojí krabici a drivery hezky každej zvlášt na svojí desce a když se něco pohnojí, pak stačí vyměnit jen kousek a jde se dál za 5 minut. V začátcích jsem se taky hezky spálil na driverech 3in1 protože vycházely levněji, ale jak to bývá, ve finále pěkně draze:D Podle mých zkušeností do PC nepatří nic, druhé PC má být v záloze na polici v rohu s čerstvou instalací odzkoušené, vedle toho apsoň jeden driver stejného typu. To je základ když nechci týden stát a modlit se jestli prodejce posla náhradní díl, nebo strávit noc nad instalací počítače kterej když ho nejvíc potřebuju nechce schroupat nový okna..
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

30. 3. 2009, 6:56

je prevda ,že najlepšie je keď je všetko v inej krabici, avšak nič nebráni tomu aby v krabici zozstali len komponenty na CNC. V Ďalšej krabici by bol PC. Nakoľko som mal voľný priestor tak som to nainštaloval tak, že to tvorí jednoučelový stroj. PC+CNC. Na obrázku je vidieť, že celá zostava okrem trafa je na jednom AL uholníku a ten je pripevnený dvoma šrubami M4 ku šasi. Chladenie bude riešené pomocou pridavných ventilatorkov z PC cez teplotné čidla. PC bude využívané len k CNC. Je to pravda len námet každy si robí podľa svojho najlepšieho vedomia a možnosti. V ďalšom chcem ukázať (keď mi to dodvolíte) netradičné posuvy z písacieho stroja.
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

30. 3. 2009, 7:00

a ešte jedna myšlienka. V prípade poruchy PC nič nebráni odpojiť prewpojovací kábel LPT port od krabice a pripojiť na iný PC.
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

30. 3. 2009, 7:55

nevedkosenior píše:a ešte jedna myšlienka. V prípade poruchy PC nič nebráni odpojiť prewpojovací kábel LPT port od krabice a pripojiť na iný PC.
Ale tam už nemáš CNC elektroniku :) , resp. zase budeš mať dve krabice . :)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

30. 3. 2009, 9:05

nevedkosenior píše:výstup pre krokové motory som riešil pomocou DB9 konektorov zo starých seriových výstupov ešte zo 486
takto .. napajat krokace cez DB9 nie je dobry napad, ten konektor nie je stavany na vyssie prudy .. jeho spolahlivost nie je az taka ako sa zda.

odporucam poobzerat sa po niecom spolahlivejsom . (prikladom su original svorky na tych drivroch).

Ak motor vodicmi nedosahuje k drivru, treba drot prislusne nadlozit.
Odporucam drot od motora nadlozit na lanko zodpovedajuceho prierezu .. (pajkovanim, prevlecenim samozmrstitelnej buzirky na kazdy drotik zvlast + velka buzirka nou to poiztit). toto cele mechanicky zaistit napr. do FXP-cky - hoci aj od motora po koncovy konektor na driver. Konce laniek od motora potom necinovat ! ale navliect medenu trubicku a stlacit (najlepsie krimplovackami). takto upravene konce drotov mozu az pod skrutku na svorkovnicu.

Pokial mozete .. vyhnut sa kazdemu moznemu konektoru :) .. tieto su najcastejsi zdroj problemov .. a nahodne vytiahnutie konektoru z beziaceho motoru je vacsinou aj katastrofa pre driver..
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

30. 3. 2009, 3:44

sú tu správne postrehy. skusim vysvetliť niektoré moje pohnutky. Mám na zreteli vždy aby bol čo najjednoduchší prístup k materiálu. Tak ako som uviedol na prepojovanie používam vodiče z autoinštalácie sú rôznofarebné majú prierez cca 0,75 - 1,5 mm2. Podľa tabuliek z STN 33 2000-5-523 čl.523 dovolená teplota jadra vo zväzku je 70 °C po dosadení do vzorca t=k(S/I) vychádza bohata rezerva a skratový prúd cca 16A.
Čo sa týka napajania cez konektor DB9 ten ma 9 kontakty KM potrebuje podľa zapojenia 4 takže prúdovo by mal vystačiť keď sa zapoji vždy par. DB9 majú ešte tú vyhodu, že sa dajú priskrutkovať ku protikusu takže nehrozí náhodne odpojenie.
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2009, 4:45

Pan K wabank, každej spoj je SHIT - uklepe se, uklepe, uvolní n asm§lu ještě jen občas a jen za nějaký teploty a dle nálady - od mašiny odstříkne JEDNA kapka vody a trefí se ROVNOU do spoje dle murphyho zákonů - stalo se mi včera - voda vyplavila vnitřek vyřízlýho kolečka fréza zajela rovnou do něj napíchla se a udělala z toho zavlažovač dílny a taky zásuvek. Byla tma :lol: :lol: Prodloužení drátů je OK u korokáčů, ale co u serv kde je 10 cm pigtail na encoderu? Prodloužíš i dráty ke snímačům k encoderu?
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2009, 5:05

k píše:takto .. napajat krokace cez DB9 nie je dobry napad, ten konektor nie je stavany na vyssie prudy .. jeho spolahlivost nie je az taka ako sa zda.
Zrovna Canony jsou na tohle poměrně dobrá volba. Podle výrobce je jejich zatížitelnost 5 A na pin, s hodnotou přechodového odporu, o které si u lacinějších svorek může nechat jen zdát. V stejném nebo alespoň řádově podobném poměru cena/výkon nic použitelnějšího nekoupí.
Odpovědět

Zpět na „Co lze použít na stavbu stroje“