Fiber laser 20W Acctek

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni

Fiber laser 20W Acctek

Příspěvekod lubbez » 13 dub 2018, 22:01

Pár měsíců mám tuhle hračku a konečně jsem se trochu rozkoukal. Původní představy jsem musel při konfrontaci s realitou dost upravit. Ve srovnáním s COčkem je tu spousta rozdílů. Nejdříve - průhledné materiály laser naprosto ignoruje. Rudé plexi na displeje negravíruje, šedé světlé taky, ale šedé tmavé už gravíruje krásně, černé excelentně. Na druhou stranu hliník jde dobře, eloxovaný ještě lépe. Dokonce i chemicky černěný hliník, kde si CO2 ani neškrtne, gravíruje výborně. Ocel a nerez jsou nejoptimálnější materiál pro gravírování. Mám i rotační osu a tak udělat nonium je otázka chvíle. Tím, že paprsek je silný cca 0,02mm, lze gravírovat i malé detaily. 1mm vysoké písmo je precizně čitelné. Bez problémů lze používat fonty z počítače. Program umí i importovat BMP, JPEG a vektory. Obrázky vcelku v pohodě zvláddnou několik odstínů šedé a tak gravírované fotky vypadají docela pěkně. U mého laseru je theta čočka 150mm, to znamená, že paprsek lze rozmítat po ploše 150x150mm. Standard je 100x100. Kmitočet generátoru mám pouze do 100kHz (střední třída) a tak nemohu gravírovat vícebarevně. Pokud laser umí cca 350 kHz, lze změnou kmitočtu měnit barvu od žluté po modrou. Ale je to tak specifické, že připlácet si cca 100 litrů za "barvu" mi nepřišlo důležité.

Je potřeba si říct, že fiber laser už není tak flexibilní v použití jako COčko a tedy najde své uplatnění spíš v profi oblasti. Výrobní štítky jsou naprosto excelentní, dají se gravírovat telefony. Dělal jsem zlatý Iphone a fakt docela dobré. Taky jsem dělal několik přístrojových panelů a tady krom kvality dominovala cena a čas.

Po čase jsem se rozhodnul, že udělám pár úprav. Nejprve osvětlení z obou stran, abych odstranil stíny. To spravily dvě led svítilny. Složitější bylo polohování. Klička je nahoře na sloupu a člověk potřebuje čučet na milimetrové písmenko. Tak jsem si stáhnul dvě zubatá kolečka z netu a vytisknul. To šípové ozubení je bomba, nemá vůbec vůli. To velké jsem trochu upravil duralovou přírubou a na desku jsem dal NEMA 17 moror s malým kolečkem. Driver je menší bratříček Leadshine M542 a celé je to napájené 18V zdrojem k notebooku. Protože mám rozdělané řízení otočného stolu na Arduinu, ale čekám na displej, rozhodnul jsem se použít zase Arduino, malý displej a analogová tlačítka. Teď jenom uninerzální plošňák. Celé nastavování bude po 0,5mm, když budu držet tlačítko déle zrychlí se přičítání až 10x. Nastavenou vzdálenost potvrdím a ENTERem atím posunu hlavu laseru. Krom toho jsou tam tlačítka na prostý pohyb nahoru a dolu. Krom toho automaticky ukládám poslední nastavenou polohu do eeprom.

old.jpg
kolo.jpg
soukoli.jpg
komponenty.jpg

Pod motorem už je přišroubovanej driver, tlačítka už jsou taky v panelu, akorát musím otestovat orientaci displeje, pak na něj natvrdo naletuju plošňák s aruinem pro mini 168V. Krom stabilizátoru, dvou odporů a dvou tranzistorů by tam nemělo být nic jiného. Celé to za úhelník na levé straně panelu přišroubuju ke sloupu.
lubbez

Zpět na plazma plyn voda laser EDM