Předělávka malého čínského laseru?

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 7:51

Měl jsem nedávno v ruce výpalky z nějakého asi 50W CO2 laseru a hodně se i to líbilo.
Tak si říkám, že už možná nastatal ten správný čas si taky nějakou takovou hračku pořídit.
Větší lasery jsou dost drahé, ale ty malé čínské strojky (velikost cca A4), např. http://www.ebay.com/itm/CO2-LASER-ENGRA ... 4ac49be0ca" onclick="window.open(this.href);return false;
vycházejí velmi slušně, celé už se to dá pořídit i dost pod 20 tis. Kč.

Je to ale malé, určitě bych chtěl a potřeboval větší obráběnou plochu.
Takže dotaz na znalé: byla by to dobrá cesta pořídit takový malý strojek a předělat ho na velký? Jsem problematikou nepolíbený, takže se mi tahle laicky zdá jako dobré si to na malém strojku osahat, naučit se s tím dělat, a pak to přestavět na velký. Mechanika nijak zásadně složitá nebude, nepracuje se tady s žádnými velkými mechanickými odpory, takže by se to dalo asi dost snadno postavit na nepodepřených tyčkách třeba 16mm s pohonem ozubeným řemenem. To se dá za pomocí dílů, který by vyrobil velký brácha (3 kW laser TRUMPF TruLaser 3030) poskládat asi celkem rychle a ne moc draho.

Otázkou je, jestli jsou vnitřnosti toho číňana na to použitelné (trubice, zdroj, zrcátka a veškerá optika, chlazení trubice, odsávání, ofuk zrcátek atd.). Protože jsem zatím v tomhle hodně velká lama, tak bych si netroufl to poskládat z jednotlivých nakoupených dílů. Ale předělávka, která by znamenala jen výměnu mechaniky za větší, se mi zdá celkem realizovatelná.
Nebo je to celé blbost?

Pokud by k tomu řekl něco někdo znalý problemetiky, bylo by to velmi příjemné.
Díky předem.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

27. 2. 2015, 8:00

já se na to chystám delší dobu ale:

1. budu muset asi vyměnít řídící systém. Ten co je v té nejlevnější potvoře vypadá jak z 80. let a absolutně tam nejde nic nastavit.
2. nemám představu jak ty malé krokáče co jsou v číňanovi utáhnou trochu větší hmotu .

Trubice ,zrcátka ,čočka a zdroj si myslím že jsou použitelné.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 8:06

Právě SW bych rád vylaboroval ještě na tom původním malém, abych neměl moc neznámých najednou.

Krokáče (případně serva) bych určitě dal nové, prostě celá ta XY mechanika by byla komplet nová.
Z toho číňana bych vzal jen to, co přímo souvisí s laserem.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

27. 2. 2015, 8:16

V případě připojování jiných motorů se asi nevyhneš pořízení i jiného řídícího systému.

Pro představu v tom laseru za 16kkč je jedna deska zdroj pro laser a druhá deska ( ta co vypadá jako kus nějakého atari :) ) ta to celé řídí včetně krokových motorů . Druhý konec té desky je usb a na počítači speciální , úplně šílený čínský SW Moshidraw :) .

Takže jsi limitovaný proudem do motorů, velikostí kroku ,nevím jestli si ta deska hlídá max .rozměry

Kolega JohnyDeath by mohl mít nějaké zkušenosti co umí ten AW608 řídící systém co si dal do mašinky .
Na ten už se připojují standartní drivery Step a Dir je to o level výš .
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2015, 8:28

Jo zkušenosti už nějaké jsou i když ještě jich neni Moc. Ale každopádně awc608 vypadá velmi profesionálně a uživatelsky dobře nastavitelný co se týče různých parametru. Asi bych si uměl představit ještě vice uživatelských parametru ale i TOTo stačí. Jinak export primo z corelu, a ovládání naprosto v pohodě. Každopádně pokud to budeš predelavat, tak od prvního pohledu to bude chtít komplet laserovou hlavu jinou. pro větší stroj je lepší MIT i stelovatelny zrcatko na hlavě. Dal, o nějakém odsavani se u toho stroje z ebay nedá vůbec mluvit, čili pocitej další investice do od tahu. Chlazení snad doufat, ze bude stačit, mechanika ze silonovych válečků je taky komplet na předělávku. Obecně bych odhadl dobrejch 30k do toho narves dalsich , aby to k něčemu bylo. Plus počítat cca 450$ plus pošta, clo a DPH za poslání RS z ameru které stejně vyrábí v chajne. A dolar SEL dost nahoru.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 2. 2015, 8:59

To:Mex
klidně si rejpnu...
do tohohle mne Tomáš uvrtal :D

ten moshi je dobrej sajrajt, ale zatím s tím žiju :D

mechanika bude v pohodě, to dáš, ale pro inspiraci koukni třeba na LAOS
IMHO, i ty motory z "číňana" to utáhnou, a 16mm je na to zbytečný, klidně ti budou stačit desítkový tyče, uvědom si, že nevozíš motor, ale jen zrcátko a čočku (případně zaměřovač X-Y a airasist), to se s motorem nedá váhově srovnávat
Naposledy upravil(a) Hades dne 27. 2. 2015, 9:03, celkem upraveno 1 x.
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2015, 9:01

Zas jestli to da na plochu metr na metr na tak se ta desítka prohne.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 2. 2015, 9:06

no jasně, ale rozjezd neudal, a IMHO, stavět 1000 na 1000, to se snad vyplatí koupit hotové a upravit k obrazu svému :D

ale "malej číňan" je IMHO 400x 700 max.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 9:14

JohnyDeath píše:Jo zkušenosti už nějaké jsou i když ještě jich neni Moc. Ale každopádně awc608 vypadá velmi profesionálně a uživatelsky dobře nastavitelný co se týče různých parametru. Asi bych si uměl představit ještě vice uživatelských parametru ale i TOTo stačí. Jinak export primo z corelu, a ovládání naprosto v pohodě. Každopádně pokud to budeš predelavat, tak od prvního pohledu to bude chtít komplet laserovou hlavu jinou. pro větší stroj je lepší MIT i stelovatelny zrcatko na hlavě. Dal, o nějakém odsavani se u toho stroje z ebay nedá vůbec mluvit, čili pocitej další investice do od tahu. Chlazení snad doufat, ze bude stačit, mechanika ze silonovych válečků je taky komplet na předělávku. Obecně bych odhadl dobrejch 30k do toho narves dalsich , aby to k něčemu bylo. Plus počítat cca 450$ plus pošta, clo a DPH za poslání RS z ameru které stejně vyrábí v chajne. A dolar SEL dost nahoru.
No teda že bys měl zrovna dobré zprávy takhle v pátek večer, to teda ne. :-(

Pokud se bude muset měnit laserová hlava a dodělávat nějaká štelovatelná zrcátka, tak to je pěkně na kosočtverec.
Nevím, co znamená "mechanika ze silonovych válečků". Tím je myšlena nějaká součást XY pojezdů, nebo je to něco souvisejícího s laserem (sorry, jestli se ptám hodně blbě, neznám to).
Ofuk zrcátek a odtah bordelu mě netrápí, ten jsem stejně chtěl udělat jako součást nové konstrukce, chlazení trubice případně taky.

Pak jsem měl ještě idealistickou představu, že tam strčím nějaké úplně jiné řízení typu LinuxCNC/TinyG2/GRBL atd. Moje představa je, že se to bude řídit jako plotter, tady vpodstatě základní 2D CNC se spínaným laserem. Nebo si to myslím úplně blbě?
Nějaké přímé malování podle JPG mě netrápí, to klidně předtím protlačím CAMem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 9:19

Hades píše:no jasně, ale rozjezd neudal, a IMHO, stavět 1000 na 1000, to se snad vyplatí koupit hotové a upravit k obrazu svému :D
ale "malej číňan" je IMHO 400x 700 max.
Malej číňan má velikost obhospodařované plochy A4.
Když už bych to předělával, tak bych to udělal dost velké, viděl bych to tak na 1000x700mm. Cena velkého a malého zařízení se zas tak moc lišit nebude (jen o délku tyček, zubatých řemenů a trochy toho konstrukčního materiálu), tak proto jsem tam chtěl dát tyčky 16mm.
Měl bych pro to právě práci v dost velkých rozměrech. A tyhle velké lasery jsou v profi provedení fest drahé.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 2. 2015, 9:48

pokud takovýto rozjezd, tak ta šestnáctka OK. ale i ty motorky ze 40W číňana to utáhnou
za 18 koupíš to hlavní, a to předěláš.
No a nebo si koupíš hotový nosiče zrcátek, hlavu s optikou, a zbytek si uděláš.
Hlava má tak cca 8-15 dkg, podle toho, co na to navěsíš, takže žádnej třikilovej 3F motor :D

jak jsem psal, koukni na LAOS, je to free a docela se z toho dá čerpat
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 9:56

Hades píše:jak jsem psal, koukni na LAOS, je to free a docela se z toho dá čerpat
To vypadá dobře. :-)
Díky.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 2. 2015, 10:36

není zač, je to free, a zbytek si uděláš k obrazu svěmu...
taky pošilhávám, ale....
někdo to musí zainvestovat, já o tom právě jednám, protože ta A4 začíná být pro mého investora malá a chtěl by alespoň A3 a nebo víc :(
jo, a ne, není to financováno z EU...

tady mám fakt výhodu, investor to platí, a já si na tom mohu dělat svoji práci (poctivě zapisuji každou minutu provozu trubice) a tak se nějak dělíme o návratnost (moje spotřeba je tak 15% oproti investrovy).
Takže všechny úpravy a dodělávky mám většinou reciproční.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 11:09

A to má smysl počítat?
Číňani tam všude píšou o životnosti trubice 1000-3000 hodin, takže amortizace na hodinu vychází na jednotky korun.
Nebo to jsou nějaké "čínské hodiny" a v reálu to odchází výrazně dřív?
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

28. 2. 2015, 7:04

to Hades:
nj popíchnout do něčeho já umím, ale tady nejsou lidi na dodělání více věcí :D
Zatím ta moje předělávka vypadá tak že se bude skládat komplet druhý laser .Mám koupené zrcátka,hlavu s čočkou, 60W trubici ,zdroj atd .Zkoušel jsem ty věci na plotru než jsem si koupil čínskou potvoru . Na plotru to běhalo velmi přesně. Ale problémy s krytím ,těžký vozík atd ..

Nějaké mechanické věci už mám také nachystané .

Ještě váhám jestli koupit řídící systém nebo si nabastlit něco sám . Myslím si že lenost zvítězí a bude AWC608 :) .

Spíš je to otázka najít si na to čas ....
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“