Filtrace vzduchu z pálení dřeva a plexi CO2 laserem

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

2. 5. 2015, 1:41

Co používáte jako filtraci na odtah spalin z CO2 laseru? Napadlo mne jen do třeba 80l sudu nasypat dřevěné uhlí a doufat že to pomůže?
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

3. 5. 2015, 2:14

U udíren se používá sprchování kouře vodou. Funguje to velmi dobře.
Dlouhá svislá trubka a v ní několik trysek s jemným rozstřikem. Vzduch proudí zdola .
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

3. 5. 2015, 8:29

Zajímavý nápad. Rozhodně by to mohlo fungovat. Naštěstí mám levný zdroj vody, tak to asi půjde realizovat. Jen mne štve, že to je další technologie co se musí hlídat.
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

4. 5. 2015, 7:55

čau, kašli na experimenty a jdi do uhlíkového filtru (originál to má taky http://cnc.inshop.cz/ostatnidoplnky/fil ... -LAS-01%5D" onclick="window.open(this.href);return false; ), jsou to takové jakoby peletky průměr cca 4 mm a délka asi 7 mm, udělej válec dovnitř stočit pletivo, napěchovat (hodně třepat, nejlíp zvibrovat a udusat - nerozdrtit!) a neprojde nic. např. tady .. (narychlo vyhledané a do vody, ale to bude asi stejné ... ?)
http://www.aquacon.cz/komponenty-k-upra ... -50-l.html" onclick="window.open(this.href);return false;

+ podle množství spalin ventilátor, např. : http://www.elektro-trutnov.cz/ventilato ... m-p106002/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nejlepší okopírovat množství uhlí a sílu ventilátoru v m3/hod z nějakého hotového odsávání :mrgreen:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
tompa
Příspěvky: 20
Registrován: 8. 11. 2013, 5:06

4. 5. 2015, 3:33

Nejsou takove filtry u motoru aut pro odsavani benzinovych par z nadrze? Na vrakacich toho bude plno, napr z felicie, tam byl pred ridicem vedle ridici jednotky.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

4. 5. 2015, 3:52

To z auta je úplná miniatura cca 6mm průměr hadice . Ale princip je asi stejný. Na laser aby to fungovalo je potřeba mnohem větší průvan.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 5. 2015, 6:50

... obecně to požere jakékoli nečistoty i zápachy !! ... ale z toho auta ne :D musí tam být litrový průtok za minutu, aby ti z toho vlály vlasy jak na mašině 1000m3/hod jak na té origo odsávačce (ale to je až moc). Hotový válec s uhlím máš tady: http://www.kleckashop.cz/filtr-prima-kl ... 0-mm-k2603" onclick="window.open(this.href);return false; , ale funguje naopak než potřebuješ - odtah je středem a spaliny jdou venkem, tak by jsi to vrazil ještě do sudu, nějaké nehořlavé flexi potrubí a hotovo :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

5. 5. 2015, 7:56

Když už se tady vzpomnělo auto tak se dává uhlíkový filtr i do topení ,ale nevím jakou má účinnost a jak dlouho vydrží . Navíc cena je cca půlka té náplně do sudu :)
tompa
Příspěvky: 20
Registrován: 8. 11. 2013, 5:06

7. 5. 2015, 9:54

No a co to tak jeste probublat pres vodu?
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

8. 5. 2015, 7:56

.. nevím, ale vlastním několik vodních dýmek a u všech jde kouř běžně přes vodu :mrgreen: :mrgreen: nepočítám tedy s nějakou větší účinností, ale možná s mikro-bublinami, popř. vysokým sloupcem vody by to šlo, ale pochybuji a nemám zkušenost.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 5. 2015, 8:37

Protože gravíruju převážně dřevo (dělám dřevěná kolečka pro geocaching) a sem tam řežu plexi, dám taky pár postřehů. Nebudu se bavit o odsávání, tam opravdu ventilátor z koupelny nestačí. Na samém začátku jsem tam měl něco podobného, ale kvalitnějšího, ale bylo to špatné. Stále jsem musel čistit zrcátka. Mám dílnu v suterénu bytového domu a původně jsem to tím malým ventilátorem foukal do vzuchotechniky. Tak cca za týden přišla sousedka co bydlí nade mnou, jestli mi tu něco nehoří. A sranda zkončila a musel jsem to začít řešit. Ventilátor jsem nahradil turbínkou a před ní dal uhlíkovej filtr za dva tisíce. Byla to trubka průměr 15 cm a 30 cm dlouhá. Tak ten vydržel přesně den a byl ucpanej. A protože poslední hodinu řvala ta blbá turbína jak protržená, byl čas na radikální změnu. Provrtal jsem stěnu a foukám to ven, ale před tím mám velkou bednu s přepážkama. V jedné je schovaná turbína a ve dvou dalších prachový a smradový filtr. Na prach používám vzduchotechnickou tkaninu 2cm tlustou, minimálně 4 vrstvy nad sebou. Na smrádek aktivní uhlí granule 4mm. Uhlí mám cca 6,5 kila a je v pytlíku z geotextílie (ta sežere poslední prach a když tam není, tak se uhlí zablije takovou srágorou a přestane odsmraďovat mnohem dřív.) Podotýkám, že na laseru jedu tak jeden den v týdnu i méně. Za tři roky nemám ještě ani 1000 hodin, ale uhlí už jsem spotřeboval 35 kilo a teď budu dávat další. K materiálům - nejhorší ze všeho je černej papír(400g a výš), to je prostě zlo. Kouří naprosto nepředstavitelně a za den ucpe prachovej filtr. Hned za tím plexi, ať odsáváte jak chcete máte za hoďku v dílně smrad na poblití. Extrudované plexi smrdí a lité alespoň mě voní po chloroformu. Dřevo je pododa, pouze kouří, ale nijak hnusně. Na druhou stranu se z něj uvolňuje dehet a zasírá naprosto vše. Pokud máte laser pro "zábavu" jako já, lze ho provozovat i takhle mezi lidma, ale dost to stojí. Pokud ho chcete na práci, je potřeba jít od lidí pryč a foukat to hodně vysoko aby se nepřišlo na to, odkud ten smrad je. :-)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

10. 5. 2015, 10:25

Laser je svině :D ale hlavně to nefoukejte ven, jinak borci v Chrastavě to řešit umí, ale na hobby to není http://www.vzduchotechnik.cz/cz/katalog ... -odsavace/" onclick="window.open(this.href);return false; ale do profi provozu to nemají drahý, viděl jsem filtry a mluvil jsem s nimi na MSV v Brně.
Jinak lubez - geocaching super, kešky taky hledáme, musím nafrézovat nějaký kravinky na výměnu :D
... kdo nezná a chtěl ly si zahrát tuhle super výletnickou hru s GPS (sorry asi znáte :D ) http://www.geocaching.com" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Teď víc makám jak výletuju, ale musíme vyrazit :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 5. 2015, 11:08

Pokud je to takhle dramatické, tak nechtělo by to k laserové hlavě namontovat odsávání podobně jako třeba na frézku?
Aby se neodsávala až celá bedna (kdy mezitím už se dehet nalepí na všechno možné), ale aby se zplodiny odsály hned v místě vzniku?
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

10. 5. 2015, 5:57

chtělo, ale poblémem na tom je, že máš na laseru většinou ještě airasist a tak ten sajrajt stejně rozfoukáváš po krabici
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 5. 2015, 8:20

Airasist je sviňa, a některejch případech u zdroj "smradu". Když máš slabej ventilátor, nebo přicpanej filtr tak ti ten smrad nasávacíma otvorama spíš fouká ven. :evil:
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“