Laserové gravírování zaoblených předmětů

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
slavikova
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 12. 2016, 12:00

17. 12. 2016, 12:06

Dobrý den, mám a Vás zkušené jeden dotaz. Zvažuji koupi čínské klasiky viz. https://www.aliexpress.com/item/Newest- ... b3b24955f1" onclick="window.open(this.href);return false;
a zajímalo by mě jestli někdo máte zkušenost s gravírováním mírně zaoblené nerezové destičky, zamozřejmě za pomocí pasty cermark. Jde mi o to jestli to ta mašinka zvládné, když materiál není rovný, ale lehce zaoblený.
Děkuji moc za help.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2016, 7:44

Jestli jen mirne muze to fungovat
Realny test prozradi kvalitu vysledku

Tenhle stroj asi nic moc
Hadam ze to chces na seriozni praci

Vybiras z cinskych stroju (obecne nizsi kvalita za rozumnou cenu) a z toho nejaky z nejlacinejsich vyrobku
Jak to asi dopadne?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 12. 2016, 9:04

To je jednoduché, obecně záleží na ohniskové délce čočky. Čím má delší ohnisko, tak tím delší je použitelná zaostřená část paprsku. Já mám na laseru 2,5 inch a použitelný výškový drift je 3-4mm, pokud použiju 4 inch čočku, dostanu se na cca 7mm. Jinak do Cermarku se "řeže a ne gravíruje" a není to o tom, že natřu barvou, olaseruju a bude hotovo. Na obyčejné značení dobré, ale na něco estetického ?? Nevím, mě se to moc nepovedlo a že jsem tomu svého času věnoval minimálně týden času. A na závěr, Robokop to napsal pěkně korektně, ale já ti to řeknu na rovinu ten laser je sračka. Měl jsem u mě v dílně 3 kousky a jeden horší než druhý.
slavikova
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 12. 2016, 12:00

17. 12. 2016, 9:36

Díky za komenty :-) přesto, že jsou kritické, ale nechci aby mi někdo mazal med kolem úst, jsem za to ráda.
Naposledy upravil(a) slavikova dne 18. 12. 2016, 11:07, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2016, 9:39

Jestli jsi z prahy zastavse a zkusime to
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 7:02

Zdravím,

do cermarku se neřeže a ani negravíruje.Pomocí Cermarku se značí kov, protože výsledek je tenoučká vrstva napařená na kov, která pokud se podaří je velmi odolná. Zkoušel jsem odstranit a na nerezu to jde až s podkladem. Používal jsem cermark hodně na značení nerezu a výsledek je luxusní teď používám hlavně vláknový značící laser, kde nemusím nic stříkat a pak oplachovat a leštit takže mám větší produktivitu a cermark zůstal jen pro větší formáty, které do vláknového laseru nedostanu. Vzhledem k tomu, že se musí poprašek do materiálu zapéct tak je výhodnější používat kratší optiku, protože při delší pak klesá rychlost posunu hlavy při stejném výkonu a tím i produktivita. Dělší ohnisková vzdálenost čočky znamená větší bod a tím, ale menší hustotu energie. Pravděpodobně tě bude zajímat parametr čočky, který se jmenuje DOF /depth of field/ česky asi hloubka ostrosti ? ... DOF říká jak moc se může předmět vzdálit od bodu ohniska čočky, aby byl pořád ještě zaostřený a tím byla zachována maximální hustota energie.. to bude to tvoje zaoblení. Druhá věc je jestli budeš používat pastu , pásku a nebo spray. Mám zkušenost jen se sprayem, protože mi to přišlu jednodušší ... nemusel jsem laborovat s mícháním pasty, ale asi je to dražší varianta. Stroj, který jsi vybrala bych nekoupil a raději bych přišetřil na nějaký lepší s DSP řízením a větším výkonem, ale je to o penězích a také o tom co chceš dělat ... rozumím, že se nějak musí začít, ale přesto bych poptal bodor, redsail, shenhui tvůj výber je hodně hobby stroj a na forech je hodně lidi, kteří jsou z něj smutní. Pokud to myslíš vážněji tak se toho co jsi vybrala brzo zbavíš a budeš hledat výkonější/rychlejší a spolehlivější. Nedávno tu někdo psal o velkém stroji Bodor a vím, že dělají malé desktopové, Redsail má také slušnou pověst ....

koukni sem ... http://www.parallax-tech.com/faq.htm" onclick="window.open(this.href);return false; článek o optice v CO2 laseru ....

Hodně štěstí při výberu a hezký nový rok.

M.
Naposledy upravil(a) masafi dne 27. 12. 2016, 7:44, celkem upraveno 1 x.
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 7:40

Tyhle levné čínské lasery mají pevnou (resp. jen ručně regulovatelnou) osu Z?
Zřejmě to bude mít nějaké šrouby, na kterých se to lože zvedá.
Jestli to někdo má - je tam místo na nějakou ozubenou řemeničku, že by se tam dodělalo ovládání 3. osy?
Pak by to bylo řešením i pro původní tazatelku, udělat autoleveling, podobně, jako se dělá třeba na frézkách při gravírování tišťáků.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 7:56

to hadam neni predmetem dotazu
pochopil jsem spis ze jde o to zda to urcitou krivost zvladne v celem jejim rozsahu Z pogravirovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 8:37

Jasně, máš pravdu, dotaz tak byl určitě myšlen.
Já jsem se jen zeptal na konkrétní provedení (protože mě to zajímá, malý laser mě velmi láká), a přitom naznačil, že by se to tak dalo řešit v případě, že by to jednoduché řešení s pevným nastavením osy Z nebylo schopno zvládnout.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 8:39

no to motorizovane nebo pevne nastaveni Z s tim vpodstate nema co delat
nelze ho menit v prubehu gravirovani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 9:10

No a přesně k tomu směřoval můj dotaz, jak složité je to případně předělat z 2D na 3D. Myslím mechanicky předělat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 9:23

to u tuhodle stroje nevim
ale vim ze ridici system neumoznuje 3D u stroju kde je motorizovane
a i kyby umoznoval tak bezne je rychlost gravirovani treba metr/sec pri teto rychlosti by muselo byt to polohovani v Z byt schopne prubezne menit polohu a tomu zase nevyhovuje mechanika toho Z
dalsi problem je ze ten stroj by musel mit i schopnost scanovat hloubku Z aby se nekde vzala ta patricna informace a musel by to podporovat i ten software

nic z toho neni splneno
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2016, 9:33

Jojo, třeba LaserWeb nebo Smootieware by to mohly dát.
Případně to udělat úplně nezávislé na tom laserovém SW a měnit výšku Z jen odsledováváním os X a Y. Kdysi jsem si už takovou hračku udělal jako diagnostický prostředek.
Důležitá poznámka je ta o rychlosti. Nevím sice, jestli u těchto malých výkonů hrozí metr/sec (jak píšeš), ale asi to přece jen lítá dost rychle. Tak to by se muselo to Z udělat dost svižné, což na obyčejných šroubech asi bude problém.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 9:38

Nevim zda to davaj pohony
Vykon to urcite umozni do spousty materialu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2016, 2:35

to o cem je tu rec se jmenuje RUIDA livefocus ... pokud mate rizeni RDC633XM tak se da za cca 1500 USD dokoupit .... Na MSV jsem videl jeden stroj jak s tim i graviroval .... vzhledem k tomu, ze jsou cisnske stroje v rastru pomale tak to stihalo ... neumim si predstavit jestli by to stihalo i pri 80-140 IPS to už by asi bylo jiné kafe .... Jestli nam nekdy umre leetro co mam ve stroji budu uvazovat o nakupu, protože preklizka se krouti rada .... kouknete na video ....

M.

https://www.youtube.com/watch?v=sIYEtNFvz68" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“