Ukázka laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
hides
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 1. 2017, 2:49

28. 1. 2017, 9:00

Dobrý den,

jsem tu na fóru nový a moc se mi líbí možnosti gravírek. Našel by se zde někdo z okresu Ustí nad Orlicí, případně Pardubic, HK, který by byl ochotný mi ukázat v provozu jeho mašinu? Já jsem ze Žamberka.

Chtěl bych pořídit laser na výrobu výrobků a modelů ze dřeva a akrylátu kolem 60W, ale nevím, jak moc v reálu ty mašiny fungujou. Jde mi hlavně o hluk, smrad, no prostě provoz. Možná na to totiž nemám vhodný prostory. Rozhoduju se i trochu mezi Čínou a nějakým mainstreamem, takže uvítám jakoukoliv volbu.

Díky, Honza.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 2. 2017, 8:40

Jsem sice z Prahy, ale trochu poradím.
Laser v zásadě není hlučný, ale máš tam ještě malý kompresorek na ofuk, takže slyšet to je. Když jsi u toho celý den, tak je to trochu opruz. Počítej s tím, že je to docela velká bedna s váhou přes 100 kilo. Krom toho potřebuješ vodní chlazení pro trubici a tam bych preferoval profi výrobek. Před koupí je potřeba si rozmyslet, jakou reálnou velikost pracovní plochy potřebuješ, nemá smysl koupit velkou krávu a dělat věci v jednom koutku. Můj první laser měl velikost 300x400mm a stačil mi prakticky na vše. Co je docela důležité, aby měl kvalitní trubku, např RECI té udávají min. životnost 5000+ hodin. Co se týká servisu, tak nic moc, ale vše se dá snadno opravit. To byla Čína, mainstream je jasně kvalitnější, přesněji má kvalitnější zdroj záření. Mechanika je téměř identická jako u té Číny. Nevím jaké používají řídící systémy. Cena je cca 3x vyšší, než ta Čína, servis sice docela v poho, ale ty ceny. Tady je to jasně na ekonomické rozvaze. A teď to nejlepší na konec. Laser děsně smrdí a kouří. Tady se neobejdeš bez dobrého odsávání a kvalitních filtrů. Já laser provozuju v dílně v suterénu bytového domu a ročně spotřebuju cca 20 kilo aktivního uhlí fo filtru.
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2017, 7:55

Ahoj, bohužel jsem také z Prahy....

s Lubez, ale úplně nesouhlasím ohledně názoru, že mainstreamové stroje a čínské stroje mají stejnou mechaniku. U mainstreamu hodně záleží na modelu a výrobci na rozdíl od čínských strojů, které se v zásadě liší jen výkonem trubice, řídící elektronikou a kvalitou zpracování. Obecně snad všechny mainstreamové stroje jsou výrazně rychlejší v rastru/gravírování a to je právě díky zásadním rozdílům v mechanické konstrukci,pohonům a také v trubici. Měl jsem možnost vidět Epilog, GCC, TROTEC a všechny gravírovali jako vítr ve srovnaní s čínou. Je pravda, že za tu rychlost musíš zaplatit a pak jen záleží jestli to chceš dělat jako hobby a nebo chceš začít podnikat. Sám razím strategii čím větší tím lepší .. je to tvoje výhoda, že se ti do stroje vejde kus materiálu, který jinému ne, ale za všechno se platí ... Hodně zvažoval jestli si první stroj koupit čínu a nebo mainstream. Nakonec zpětně můžu říct, že nákupu mainstremu vůbec nelituji ... a že si každou investovanou korunu zasloužil i za cenu vyšších vstupních nákladů. Pokud víš, že budeš hlavně řezat tak rozdíl čína a mainstream není tak velký a u číny si můžeš dovolit za lepší peníz větší výkon trubice a pracovní plochu. Mně třeba na čínském stroji nejvíc vadí rychlost přejezdů, která je srovnání s mainstreamem na servech co mám v dílně tragická, ale je pravda, čínský stroj je dobrý poměr cena/výkon pokud nespěcháš ... záleží na tvojí aplikaci a peněžence ....

Laser obecně hlučný není, ale příslušenství, které potřebuješ na jeho provoz být hlučné může. Kompresor na ofuk řezu je u čínských strojů vzduchovací motorek na vzduchování do koi jezírek , který je celkem tichý, ale osobně používám na ofuk bezolejový kompresor, který má výrazně větší průtok vzduchu a tlak, ale také je mnohem hlučnější. Odsávání podobně jako u ofuku pokud použiješ nějaké ufo pak máš odtah celkem tichý, ale zase tiché ventilatory mají většinou nízký podtlak a ten ty potřebuješ, aby jsi nemusel pořád čistit optiku... používám ventilátor na dopravu pilin cca 1,2 kw 400V což je celkem hlučné řešení, ale zase nemusím čistit optiku tak často a netrpí stroj zplodinami, protože kouř zmizne stejně rychle jako se objeví.. Poslední součást výbavy je chlazení, které ti ochlazuje trubici, která je zdroj laseru a to je samo o sobě tiché zařízení mám 2 ks cw 5300 a jen hučí k menším trubicím se dávají tuším cw3000 což je chlazení na principu autochladiče ... jen ventilator a trubičky toho bych se vyvaroval pokud chceš pracovat déle a nebo víš, že máš v dílně přes léto vedro, protože je hodně závislé na teplotě okolí... vyšší modely mají už kompresor a fungují jako chlazení na pivko ... Mnohem větší problém než hluk je podle mne zápach. Pokud řežeš dřevo ještě to jde, alespoň to má vůni hořícího krbu, ale když 15 hodin řežeš extrudované plexi je to masakr a to samé dvouvrstvé plasty a razítková guma. Pokud nemáš kliku, že jsi na samotě, kde smrad nevadí tak je celkem drahé nesmrdět. Aktivní uhlí není moc levné .....

Snad jsem ti alespoň trochu pomohl a doplnil post od Lubez ...

Měj se a hodně štěstí.

M
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“