CO2 laser - nestejnoměrný výkon

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

28. 2. 2017, 3:13

Tipuju že není pravoúhlý pohyb X / Y . Když jsem to seřizoval tak jsem si to musel napřed na papír namalovat jak co ovlivňuje směr paprsku . No i tak jsem smířený s tím, že levný číňan a rovnoměrnost výkonu k sobě nepatří :(
michal_pu
Příspěvky: 11
Registrován: 9. 2. 2017, 6:15

1. 3. 2017, 6:10

to už taky nějak zjišťuji, ale co přesně a hlavně kde seřídit. Myslím, že pravoúhlost v horizontálním směru je v pořádku, horší to bude ve vertikálním. Výchylka je pouze v tomto směru. Zkoušel jsem podkládat i držák druhého zrcátka, ale to pomohlo jen nepatrně. A navíc, když pohnu seřizovacími šrouby (2. zrcátka) zase se to rozhodí.

A jen mimochodem, kde a jaké zrcátka kupujete na 40W. Když jsem měl vše rozebrané, zjistil jsem, že nesjou úplně v nejlepší koncici.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2017, 6:23

a nemas jenom z kopce trubici?
to to pak na tretim zrcatku lita nahoru dolu jak camrda
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
michal_pu
Příspěvky: 11
Registrován: 9. 2. 2017, 6:15

1. 3. 2017, 6:26

to ještě prověřím, ale myslím že trubice je v pořádku, dělal jsem nové držáky, právě ať mám trubici pod kontrolou. Ale myslím si, když tak mě oprav, pokud by byla trubice z kopce, projevilo by se to i na druhém zrcátku při pojezdu osy Y
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

1. 3. 2017, 6:57

michal_pu píše:to už taky nějak zjišťuji, ale co přesně a hlavně kde seřídit. Myslím, že pravoúhlost v horizontálním směru je v pořádku, horší to bude ve vertikálním. Výchylka je pouze v tomto směru. Zkoušel jsem podkládat i držák druhého zrcátka, ale to pomohlo jen nepatrně. A navíc, když pohnu seřizovacími šrouby (2. zrcátka) zase se to rozhodí.
upřímně, takhle na dálku se dost blbě radí.
Já to celý rozebral (u toho "čajna"), jde to celkem snadno (tedy mechaniku).
Když jsem uviděl napínání v ose Y, tedy ty kousky plechu se závitem, tak to šlo okamžitě dodělat, moc místa tam není, ale podle toho sajrajtu jsem střihnul ty napínáky nový z 3mm plechu, nanejtoval do toho pouzdra se závitem a ještě pojistil alespoň zaletováním.
No a pak to chce hodinky a desku a měřit. A protože se příměrnou desku neměl, tak u sklenáře kus 6mm skla, položit a trochu dorovnat, no a zase měřit.

Pak přišlo to zklamání z osy X, tedy toho profilu, na kterém jezdí vozík. Byl překroucený nádherně do vrtule, ale to Číňan moc neřeší, hlavně že to nějak jede. Tady je dost problém to srovnat, protože není moc jak.
Na řadu přišly plocháče s kolíky a zavity, a tím jsem to překroutil do "částečně" přijatelného stavu, ale jak už jsem psal, stejně došlo na předělávku osy...
Tedy, díky RaS-ovi, který mi za mrzký obulus přenechal zbytky duralu, za kterého jsem strouhnul nové boční držáky a nový vozík a potom starým tiskárnám, ze kterých jsem použil 10mm tyče.

prace jak blbec, ale už to jezdí... :D


michal_pu píše:A jen mimochodem, kde a jaké zrcátka kupujete na 40W. Když jsem měl vše rozebrané, zjistil jsem, že nesjou úplně v nejlepší koncici.
no a zrcátka...
Buď tady v ČR, nebo z E-Bay.
U nás do dvou dnů, bohužel ale za cenu tří kusů z E-Bay :(

keyword pro vyhledání je třeba "mirror laser 40w"

p.s.
zrcátko cca do Kč 200,-, a pak tam najdeš i lepší, ale pochopitelně dražší, jde ti jen o průměr držáku.
Pokud to nemáš vyloženě na výdělek, kup si třeba dvě, tři sady těch lacinejch a jednu náhradní čočku, nebo do těch kvalitnějších, co vypadaj jako stříbrné (kovové), tedy ne ty zlaté...
Hlavně to musí být pro CO2 Laser, vlnová dělka tuším 10600 (ale to teď dávám "z voleje")
michal_pu
Příspěvky: 11
Registrován: 9. 2. 2017, 6:15

1. 3. 2017, 8:13

viděl bych to také na křivou osu X, než rovnat, nedá se někde koupit přímo ten profil?
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“