Značkovací fiber laser

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2017, 9:16

Tak tady čtu samé dobré zprávy :-D ... ten gravír vypadá dost dobře...

Já mám vycleno a čekám na dopravu na dvorek...

pro info - komplet doprava včetně vyclení a pojištění 8500 Kč
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2017, 3:59

Po skoro dvou měsících je doma Bodor BCL-FS 30, perfektně zabaleno, na první pohled dobré zpracování. Uvidím jestli bude i dobře fungovat...
trochu jsem nahlédl do útrob a je tam vše dle domluvy...
hlava Scanlab, amerikánská čočka i 30W zdroj světla :-)

20171013_161331.jpg
20171013_161357.jpg
20171013_162057.jpg
20171013_162341.jpg
20171013_163547.jpg
20171013_163557.jpg
20171013_163410.jpg
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2017, 1:41

Bodor BCL-FS 30 - Po 30 minutách od vybalení je stroj plně funkční :-) hlavně díky přiložené flashce s instruktážním videem, ovladači, softem a screeny jak nastavit parametry laseru, včetně korekčního souboru. Kvalita gravíru výborná, přebytek výkonu na většinu materiálu, běžná rychlost gravírování cca 1000 mm/s. Výborně to značí tvrdé plasty, různé smalty které nešli ani s thermalmarkem a CO2 a samozřejmě kovy. Jsem víc než nadšen :D bitmapa psa je na rezatém železe...
20171014_141746.jpg
20171014_071755.jpg
20171014_074723.jpg
20171014_071200.jpg
20171014_073632.jpg
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
gloom
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 10. 2010, 5:20

11. 2. 2018, 2:27

Zdravím, koukám na to, jak vám to krásně laseruje a tiše závidím.

Před nějakou dobou se k nám do firmy dostal z druhé ruky laser fiber 20W model hl-fm-20 od Shenzhen Hailei Laser Technology Co. a jsem z toho trochu na rozpacích. Tím, že jsem dostal jen jakýsi základ obsluhy programu ezcad a je to již krapet starší stroj, tak nevím, zda-li je problém v obsluze či stroji.

Třeba laser do čehokoliv čirého se mi vůbec nedaří. Když jsem se o to pokoušel (čiré plexi), tak paprsek prošel skrz a nápis jsem měl na stole. :-D
Pokud laseruji do nerezi, tak bych chtěl docílit pěkného černého nápisu a místo toho je objekt buď vybledlý šedý nevýrazný nebo pokud tomu opravdu osolím, je nápis zase do hněda (jako přepálený). Sice stačí povrch přetřít hadrou a vypadá to lépe, ale není to to, co bych si představoval.
Laserování do dřeva se mi taky moc nedaří a obyčejné PVC (nabíječky, kryty na mobily, ....), taky žádná sláva. Samozřejmě, že se nějaký nápis objeví, ale není to třeba jako u černého POMu, který v práci používáme nejvíce a tam se to ve většině případech podaří a objekt je pěkný bílý.

Někde jsem slyšel, že je po čase třeba laser "doostřit" a ani nevím jestli třeba už jeho životnost není ta tam.
Dotyční ho prodávali, jelikož kupovali silnější. Byla to firma, která laserovala popisky na alu a nerezové formy.
Dostal jsem i takové rady, že pokud budu ubírat v nastavení položku frekvence, bude nápis vylaserován jakoby více do hloubky, ale abych řekl pravdu, tak mi přijde, že ať nastavím 20Hz nebo 200Hz, žádnou změnu nepozoruji.

Navíc osu Z si zvedám a snižuji sám, takže musím nejprve najít správnou "ohniskovou" vzdálenost vůči laserovanému materiálu.

Jsem z toho fakt někdy na prášky. Kór, když je třeba značit výrobky z pomu a už si myslím, že mám správné hodnoty, jelikož u minulé várky vše fungovalo bez problému a hle, nová várka a jeden nápis pěkný bílý, další tmavý nevýrazný a při pokusech o nápravu je daný kus čím dál horší.

Nejsou někde nějaké rady a tipy s nastavením jak hardwaru tak softwaru pro totální amatéry?
Přílohy
Nějak takto vypadá ten náš, jen ten laser je na extra stojanu mimo pc s vlastním stolkem.
Nějak takto vypadá ten náš, jen ten laser je na extra stojanu mimo pc s vlastním stolkem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 2. 2018, 4:22

Vysoká frekvence a vysoký produd dělá v oceli tzv. povrchové kalení (černý popis, záleží taky na materiálu) a nízká frekvence zase gravíruje (vystřílí materiál). Ohnisková vzdálenost by měla být pořád stejná. Udělěj si na nastavení vzdálenosti odměřovací tyčinku a podle ní budeš ustavovat vždy stejně. Její délku si zjisti v popisu laseru, nebo si to ověř na šířce stopy a mikroskopem. Do skla a plexi ti tento laser nepůjde bez doplňujících přípravků, ale ani s nima nic moc. Plasty jsou potvory. I ten samý z jiné várky může mít jiné požadavky na nastavení laseru. Vždy si to ověř. Co ti chodí pěkně si vždy zapiš pro pozdější potřebu. Pak si běžné věci sice zapamatuješ, ale méně časté oceníš v blbníčku. Ještě jedna rada při pokusech jak vypadá návrh popisu di udělej černé papíry při otevřené kopírce, nebo na laserovce vytiskni černou stránku. pak dej nejnižší výkon a laser ti ostřílí černou a popis bude bílý. Jde to i při zavřeném Q switchi, pokud jej máš.
gloom
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 10. 2010, 5:20

11. 2. 2018, 5:26

Velice děkuji za cenné rady. Tu odměřovací tyčinku jsem si udělal, ale je pravda, že je velice orientační. Vždy to ještě "dolaďuju" od oka. Žádné dokumenty k tomu laseru nebyly a mikroskop nevlastníme, ale s tím si nějak poradím.

Mohu se zeptat, jaké přípravky je na to čiré plexi třeba? Trochu mě zarazilo, že Merlin má s Fiberem krásné bilé čisté linky, tak jsem si myslel, že je to mou neschopností laser nastavit.

Q-Switch zřejmě nemám nebo o tom nevím, každopádně všechny návrhy zkouším většinou na zbytcích materiálů, ale nedokážu si představit, že by mi někdo přinesl nějaký nový materiál a já bych měl laserovat rovnou naostro. :-D

Nerez je fajn, že když se to nepovede napoprvé, tak laser je schopen "odpálit" původní vrstvu a tak mám možnost kus ještě opravit, kdežto na plastech to tak není. Největší problém mám s tím, že pokud onen plastový kus není napoprvé označen pěkně do bílé barvy a je takový tmavší, tak nikdy nevím, jestli ubrat či přidat na výkonu či rychlosti.
Ještě by mě zajímalo. Je třeba se o laser nějak starat? Je třeba nějaká údržba či nějaké do doostření?
Děkuji za trpělivost.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 2. 2018, 7:05

Na průhledné materiály to chce CO2 laser. Ten fiber je opravdu specifická záležitost. Já měl původně taky představy trochu jiné, ale jak píšeš. Dřevo nic, nic, nic a pak chytne. Na druhou stranu bakelit, karbon, černé plexi to je v pohodě. Překvapivě pěkně jde zlato :-), samozřejmě nerez a obyč železo. Na hliník musíš docela přidat. Měď nejde skoro vůbec, ale mosaz ano. Na rozdíl od CO2 laseru je tady to zaostření docela kritické +- 1-2 mm. Pokud ti jede frekvence pulzů nad 100kHz, můžeš na nerezi dělat barevné obrázky. Ale jinak zroj všech informací je "trubka".
Uživatelský avatar
GeminiRacing
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 11. 2011, 6:46
Bydliště: Trenčín - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2018, 8:39

Ahojte, prave vyberam znackovaci a gravirovaci fiber laser do firmy, 30W s plochou 300x300.....viete odporucit nejakeho predajcu v CN ?
Renault 5 Turbo in progress ;)

http://www.geminiracing.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
KarelSalay
Příspěvky: 1
Registrován: 4. 5. 2018, 11:05

6. 5. 2018, 8:45

Zdravím, přemýšlím o nákupu fiber laseru, který zvládne gravírovat a hlavně řezat papír o gramáži až 400g/m2 a rozměru SRA3 - 320 x 450 mm.
Máte s tím někdo zkušenost? Zajímá mě i detekce papíru, resp. detekce např. ořezových značek a následné řezání s korekcí natočeného papíru.
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2018, 7:58

Zdravím,

požadovaný materiál fiber laser diskvalifikuje tedy pokud nebudeš pracovat jen s černým papírem. Fiber nemá vhodnou vlnovou délku. Výsek papíru se provádí s CO2 lasery. Viděl jsem pěkná videa, kde řežou a gravírují papír s galvohlavou, ale máš požadavek na velkou pracovní plochu ... Doporučuji si poptat stroj s RF trubicí .... GCC nabízí čtení značek jako příslušenství, ale nevím jak u galvo mám jen gantry CO2 ... Viděl jsem videa s TROTEC laserem co to uměl .... jsou to všechno stroje kolem cca 450 k Kč bez DPH a více .... U GCC ten modul zmenší pracovní plochu stroje .. jinde nevím .... Máš hodně specifický požadavek ....

Měj se a hodně štěstí

https://www.youtube.com/watch?v=0LHXiHHPh3E" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
gloom
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 10. 2010, 5:20

17. 12. 2018, 5:49

Pánové, odborníci. Mám takový problém. Dva týdny zpět se mi stala taková nemilá věc. Někdo z kolegů nechal v mrazech cca hodinu otevřené okno, které se nachází nad laserem a od té doby je laserový paprsek, který vyznačuje místo, kde se bude laserovat, téměř neviditelný. Laser jako takový laseruje dostatečně, ale laseruje se blbě, když si nejste příliš jistí, zda-li máte správně ustavený materiál.
Mám obavu, že se musela zřejmě změnou teplot orosit či zamlžit optika a tak bych to rád rozebral a zkontroloval či vyčistil případné nečistoty. Rád bych se zeptal, zda-li nemáte tip, co se mohlo stát a pokud bych tedy rozebral tu část, kde se nachází čočka, zda-li mohu něco rozštelovat nebo je to blbuvzdorné a vše je sestaveno formou "plug&play".
Děkuji velice.
Přílohy
20171013_140324_resized.jpg
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2018, 3:14

Ahoj,

normalne vysroubuj cocku z galvohlavy a budeš mít v ruce jedinou cocku, ktera tam je ... mozna si radeji odmer okraj cocky od dorazu pokud by jsi ji nemel utazenou, aby sis nerozhodil tu opticnou soustavu .... dalsi opticke soucastky jsou zrcátka jsou tam celkem 3 .... 1 polopropustne pro ten cerveny bod a pak dve na kazdem z vychylovacich motoru .... dej vedet jak jsi zavadu odstranil .. urcite se to bude hodit i ostatnim ....

hodne stesti
M
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 6. 2019, 2:52

Máte tu někdo zkušenost s barevným odstínem při gravírování nerezi?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 6. 2019, 11:44

Luboši, koukal jsem se na videa na trubce a klíčový problém je frekvence paprsku. Mě to chodí pouze do 100kHz a to je strašně málo. Ty barvy potřebují cca 350 - 400kHz. Bohužel dalších nastavení je tam spousta a většině nerozumím a tak je to spíš jenom takové pokusničení.
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2019, 11:50

Na barvu potrebujes MOPA. Sam mam Qswitched takze mala frekvence... Co vím od přatel ze západu tak je problem to komercne nabizet, protoze nastaveni jim fungovalo vzdy na konkretni druh nerezu, protože stacila jen mirna zmena slozeni a hned se menila i barva nebo odstin ....

Safi

https://www.researchgate.net/publicatio ... er_marking
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“