Vytlačování dutin tlakem vody

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

23. 9. 2017, 4:05

Nenašel jsem žádný podobný vlákno a tak to dávám sem.
Nezabýval jste se někdo tvarováním plechu tlakem vody z Wapky? Konkrétně třeba polokoulí do ocelový misky. Nebo třeba nafouknutí dvou plechů na sobě svařených CO2 po obvodu.
Díky
Jirka
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 4:13

Myslíš tohle? https://www.youtube.com/watch?v=wx7_zMLATbQ" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 5:36

Já hydroformingem dělám takový výlisky z jedničky plechu, průměr 160, hloubka lisování asi 40, úkos stěn max. 45 stupňů - jde to celkem dobře. Jestli půjde polokoule nevím, spíš ne. Problém je, že tam nemůže "natékat" materiál jako u klasického lisování a úkos stěn přes 45 je problém.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 7:12

Na Wapku se chystám, ale dělal jsem tváření výbuchem pod vodou. Tam se dá dosáhnout lepších výsledků. Ještě jsem tenkrát uvažoval o formování plechu pomocí elektrického výboje pod vodou, ale naštěstí jsem nesehnal vhodné kondenzátory :lol: Ta wapka je spíš na takové polotvarování ....... něco posvářet, nafouknout, rozřezat, doklepat, posvářet atd. Není to moc použitelné pro tvarování do formy, spíš nafouknout do volného prostoru.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 7:56

Liší se nějak možnosti tváření výbuchem od hydroformování?
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 8:34

prochaska: Tak ono to asi do hydroformování spadá, stejně jako ta elektřina a wapka. U tváření výbuchem jsi na tlacích a rychlostech tváření o několik řádů jinde, takže materiál se chová jinak. Zkoušeli jsme lisovat i pevnostní plechy DOCOL a to na pouze do formy z betonu (a jen do dutiny). Kdyby se to celé odladilo, tak by to byla ohromná finanční úspora pro výrobu prototypů ........ ale udělat si legální pracoviště, sklad výbušnin atd. ........ neskutečná pakárna, takže jsme to nakonec vzdali. Proto jsem tenkrát uvažoval o té elektřině pod vodou, to by se dalo zrealizovat a navíc si ten plech můžeš doklepat třeba pomocí deseti výbojů.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 8:44

Pěkný :-) Já měl na mysli, jestli tam nehraje roli rychlost toho tváření, že by se tím dalo docílit něco více než vodou. Ta betonová forma je taky fajn, na hydroform samozřejmě musím mít masivní ocelovou. Ale protože sklad výbušnin taky nemám tak asi zůstanu u vody.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 9:06

prochaska: Můžeš docílit třeba i kolmé stěny a ostřejší kouty, jestli myslíš tohle.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2017, 9:26

Jj, to mě zajímalo, dík :-)
Aleš Procháska
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

23. 9. 2017, 9:29

fmodel píše:Myslíš tohle? https://www.youtube.com/watch?v=wx7_zMLATbQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Jo, to je ten způsob ze dvou obvařených plechů.
Jirka
jarda3
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 12. 2010, 4:22

13. 5. 2023, 10:16

QNX píše: 23. 9. 2017, 7:12 Na Wapku se chystám, ale dělal jsem tváření výbuchem pod vodou. Tam se dá dosáhnout lepších výsledků. Ještě jsem tenkrát uvažoval o formování plechu pomocí elektrického výboje pod vodou, ale naštěstí jsem nesehnal vhodné kondenzátory :lol: Ta wapka je spíš na takové polotvarování ....... něco posvářet, nafouknout, rozřezat, doklepat, posvářet atd. Není to moc použitelné pro tvarování do formy, spíš nafouknout do volného prostoru.
Asi odpovídám pozdě, ale existuje 3D technologie tvarování plechů kterou uděláš libovolné tvary bez pevného lisovacího nástroje. Potřebuješ specielní technologii a přikládací 3D šablonu na kterou porovnáváš zda už jsi na rozměru. Je to kombinace strojní a ruční práce. Nejvíc práce je mentální. Mám s tím jisté zkušenosti.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2023, 7:40

jarda3 píše: 13. 5. 2023, 10:163D technologie tvarování plechů kterou uděláš libovolné tvary bez pevného lisovacího nástroje.
Tohle se pořád hodí vědět. Napiš k tomu prosím něco :-)
Aleš Procháska
jarda3
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 12. 2010, 4:22

15. 5. 2023, 9:22

prochaska píše: 14. 5. 2023, 7:40
jarda3 píše: 13. 5. 2023, 10:163D technologie tvarování plechů kterou uděláš libovolné tvary bez pevného lisovacího nástroje.
Tohle se pořád hodí vědět. Napiš k tomu prosím něco :-)
Technologie Eckold. Musíš vědět kam to tvarovat, použít zkušenosti a porovnávat s modelem nebo 3D šablonou - příčná a podélná žebra. Pokud už nemá dál smysl tvarovat nebo je to zbytečně mentálně náročné, nebo není jistota požadovaného tvaru tak dotvaruješ do místa kde je výhodné to svařit a spojíš to z více komponentů. Můžeš vytvořit libovolný díl bez náročných lisovacích nástrojů a změna rozměrů a tvarů je v podstatě okamžitá. Opakovatelnost je opět na zkušenosti toho kdo s tím pracuje a na kvalitě prostorové šablony. Ta ovšem může být i z papíru. Slouží pouze pro porovnávání. Tedy pokud je skenováním a laserem nebo 3D tiskem vytvořena šablona na kterou je možno přikládat vytvořené díly vznikne to co si projektant představuje. Vznikne to ale postupným tvarováním do volného prostoru za pomocí technologie a velmi zkušeného "podavače materiálu". Přesnost ? Můžeš dosahovat velmi slušné opakovatelnosti u složitých tvarů, ale je to ovlivněno šikovností a trpělivostí člověka. Technologie ti to pošle kam potřebuješ a lze se i vrátit pokud to přeženeš. Natáhneš moc? Tak zase stáhneš, dáš jiný nástroj. Mentální sílu musíš držet nejvíc. Pokud to chceme nazvat moderně a někam začlenit do systému je to - Systém HMC - hand mental control... :D
Používám to a můžu o tom přednášet.... Polokoule o které se tu psalo, je poměrně snadný díl. Není potřeba žádného výbuchu. Nerezová polokoule ? Proč ne.
https://www.youtube.com/watch?v=01RnS6G6t30
Nejde mi vložit obrázek, tak přidávám odkaz.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

15. 5. 2023, 10:03

někdo holt musí rukama když ta technologie stojí nesmysl a nevidim pro ní využití aby se zaplatila...jinak to neni nic nového.....a stačej na to dva druhy kladiva a nebo tohle pro fajnšmekry

jedna věc je stroj....ale v dnešní době někoho donutit aby při práci přemejšlel...tak to se nedá koupit a to je kámen urazu

měl sem na pohovoru mechanika kterej řekl že by rád dělal už jen diagnostiku...že té špíny už má dost.....bylo mu 26 let
Přílohy
kladivo-karosarske-na-vyklepavani-bouli-bgs-1676-fotka-1.jpg
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

15. 5. 2023, 10:54

Jednou jsem viděl klempíře, jak tvaroval plechy na takovém jednoduchém bazmeku a když jsem se zeptal co to je, odpověděl, že prý anglické kolo. Máte s tím někdo zkušenost?
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“